اشتباه در انتخاب رشته تحصیلی ...

با سلام پسري متولد 65 هستم و ترم آخر كارشناسي ارشد فيزيك. سوال من اين است كه من در دبيرستان درسم خوب بود و با اين كه زياد درس نمي خواندم هميشه جزء دانش آموزان ممتاز بودم ولي درسال كنكور به دليل نداشتن هدف و انگيزه، درس نخواندم و رتبه ام زياد خوب نشد و فقط مي خواستم كه در رشته مكانيك قبول شوم اما به توصيه برادرم كه فيزيك مي خواند علاوه بر رشته هاي مكانيك، فيزيك را هم انتخاب كردم و در نهايت رشته فيزيك روزانه قبول شدم اما به دليل اين كه بدون علاقه به اين رشته وار شده بودم (البته از اين رشته بدم هم نمي آمد) باز هم هيچ انگيزه اي براي درس خواندن نداشتم و به هرحال بعد از كلي افتادن و قبول شدن ليسانس گرفتم و بعد از ليسانس هم باز به توصيه و نصيحت هاي برادرم ارشد شركت كردم و باز در مقطع ارشد روزانه فيزيك قبول شدم. اما باز هم دل به درس ندادم و نمره هايم خوب نبود. در واقع چون من پايه ام هم قوي نيست و درس هاي ليسانس رو خوب نخوندم اينجا هم خوب نتيجه نگرفتم. من در حال حاضر تصميم گرفته ام كه دوباره در كنكور سراسري شركت كنم و رشته پزشكي بخوانم و فكر مي كنم در آن رشته خيلي موفق خواهم بود و كم كم هم شروع به خواندن كرده ام، فكر مي كنم كه به رشته پزشكي علاقه دارم و وقتي دارم زيست مي خونم خيلي لذت مي برم، فكر كنم استعداد من در اين گونه دروس خيلي بيشتر باشد و حتي اگر چندين ساعت به مطالعه كتابي مثل زيست بپردازم خسته نمي شوم و انگيزه بالايي دارم. حال از شما تقاضا دارم كه راهنماييم كنيد كه آيا اين تصميمم درست است؟ آخه من الان ديگه سنم بالا رفته و احساس مي كنم اين 8 سال قبل را تلف كرده ام اما خب هيچ اميدي به موفقيت در فيزيك ندارم حتي اگر دكترا هم بگيرم. آيا دير نيست براي من كه دوباره و از ابتدا وارد دانشگاه شوم؟

*** «رمز موفقيت در تحصيل، تركيب چهار عامل است : استعداد و توانايي، علاقه و انگيزه، پشتكار ، توكل به خدا و استعانت از او »***

خوشحاليم از اينكه با فردي هم صحبت هستيم كه در مواجهه با دغدغه هاي ذهني اش، اقدام به مشاوره خواهي مي كند. اين را بدانيد كه يكي از نشانه هاي افراد عاقل و پويا كسب آگاهي در زمينه هاي مورد نياز است. به خاطر اين فهم زيبا به شما تبريك مي گوييم و اميدواريم راهنماي خوبي برايتان باشيم.

پرسشگر گرامي؛ چيزي كه واضح است، اين است كه شما از استعداد بسيار خوبي برخورداريد كه توانسته ايد در اين مقطع مشغول به تحصيل شويد و ان شا الله به زودي هم فارغ التحصيل در مقطع ارشد خواهيد شد؛ ولي اشتباهي كه شما مرتكب شده ايد، اين است كه آينده تحصيلي تان را بدون توجه به توانايي ها و علائق اصلي خود، و بر اساس نظر ديگران (برادر) انتخاب كرده ايد و اين سردرگمي ها هم نتيجه انتخاب خودتان بوده است. اين انتخاب هاي ما هستند كه زندگيمان را مي سازند. گاه فردي با يك انتخاب، مسير زندگي اش تغيير مي كند؛ انتخاب درست، پيامدهاي مطلوب دارد و انتخاب نادرست، پيامدهاي نامطلوب؛ به هر تقدير، اتفاقي است كه افتاده و بايد به فكر راه حل بود. بهترين فردي كه مي تواند در اين زمينه تصميم بگيرد خود شماييد، چرا كه شما اطلاعات كافي درباره شرايط زندگي و ويژگي های مربوط به خودتان را ارائه نکردید (وضعیت تأهل، وضعیت خانوادگی، وضعیت مالی و ...). با این حال در ادامه مطالبي خدمتتان تقديم مي كنيم تا با توجه به آنها و شرايطتان، تصميم درست را بگيريد ان شاء الله :
1. برخي اوقات بي علاقگي و بي انگيزگي نسبت به يك رشته تحصيلي ناشي از نبود توانايي هاي لازم در فرد است. وقتي توانايي هاي لازم در فرد نباشد، فرد به تكلف و سختي مي افتد و با شكست هايي كه لاجرم با آن مواجه مي شود، زمينه هاي بي علاقگي در او فراهم يا تشديد مي گردد. اگر اين بي علاقگي ناشي از نبود توانايي هاي لازم و كافي در شما باشد، بايد سعي كنيد اين توانايي ها را در صورت امكان، با تلاش بيشتر ايجاد كنيد.
2. برخي اوقات فرد توانايي هاي لازم را براي ادامه تحصيل در رشته اي خاص دارد ولي علاقه اي به آن رشته ندارد. در اين صورت بهتر است شما با اساتيد و كارشناسان در رشته فيزيك مشورت كنيد، شايد آنها اطلاعاتي را در مورد محاسن اين رشته ارائه كنند كه موجب شكل گيري علاقه و ايجاد انگيزه شود و از حالت بي علاقگي و بي انگيزگي نجات پيدا كنيد.
3. برخي اوقات، هم توانايي هاي لازم در فرد وجود دارد و هم علاقه، ولي همت و پشتكار لازم وجود ندارد. وقتي اين عامل مهم نباشد، به تدريج زمينه هاي علاقه نيز از بين مي رود و پر واضح است كه توانايي هاي فرد هم بدون تلاش به جايي نمي رسد. شما در ابتداي نوشته تان گفتيد «از اين رشته (فيزيك) بدم هم نمي آيد»؛ پس معلوم است زمينه هاي علاقه به اين رشته در شما وجود دارد و ممكن است اين بي انگيزگي ناشي ازنبود پشتكار لازم باشد. اگر اين مورد در شما صدق كند، بايد آن را رفع كنيد. مطمئن باشيد به هر رشته اي اگر ورود پيدا كنيد و دل به درس نداده و تلاش لازم را به خرج ندهيد، نتيجه لازم را كسب نخواهيد كرد.
4. راهكار مناسبي كه مي توانيد از آن بهره بگيريد، اين است كه پس از فارغ التحصيل شدن در مقطع كارشناسي ارشد (فيزيك)، رشته اي كه مطابق با علايق و توانايي هايتان است را براي ادامه تحصيل در دوره دكترا انتخاب كنيد. اين كاري است كه بسياري از دانشجوياني كه با مشكل شما مواجه مي شوند، انجام مي دهند و به مطلوب خود مي رسند. شما در کنکور سراسری نیمه متمرکز دکتری به غیر از گروه هنر، زبان، دامپزشکی و برخی از رشته های علوم انسانی، تقریبا در تمامی رشته ها در گروه های مختلف امکان انتخاب خواهید داشت (مثلا در کنکور 96 دکتری در صورتیکه فارغ التحصیل مقطع ارشد فیزیک می بودید، امکان شرکت در رشته های زیست و مکانیک را داشتید). لازم به ذکر است رشته پزشکی در آزمون نیمه متمرکز دکتری وجود ندارد، چرا که از همان کنکور سراسری اول (پس از پایان دوره متوسطه دوم) جذب آن صورت می گیرد و ادامه آن نیز از طریق این آزمون نیست (توجه : تدوین آیین نامه جذب دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی نیز در دست بررسی سازمان های مربوطه قرار دارد). البته تذکراتی در دفترچه راهنمای کنکور سراسری 96 (کنکور اول) در مورد کسانی که تمایل به تحصیل مجدد در رشته های پزشکی دارند به شرح ذیل آورده شده بود :
1) لزوم گذراندن طرح نيروي انساني براي دانش آموختگان مقاطع كارداني و بالاتر كه مشمول گذراندن طرح نيروي انساني مي باشند؛ 2) نداشتن هرگونه تعهد خدمت به ارگانها و يا دستگاه هاي اجرايي و نداشتن تعهد خدمت استفاده از سهميه مناطق محروم؛ 3) انجام تعهد آموزش رايگان و يا پرداخت هزينه هاي استفاده از آموزش رايگان در مقطع تحصيلات دانشگاهي قبلي.
شما با مراجعه به دفترچه راهنمای ثبت نام در کنکور سراسری دکتری، هم رشته هایی که می توانید در آنها شرکت کنید را خواهید دید و هم با قوانین مربوطه آشنا خواهید شد. به هر حال بهتر است خودتان در اين باره بيشتر تحقيق كنيد (مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام در مقطع دکتری، تماس با سازمان سنجش و ...) تا مطمئن شويد، چون كه قوانين و تبصره هاي مربوط به كنكورها زياد است و هر سال امكان تغيير در آن ها وجود دارد و می بایست بر اساس آنها عمل شود.
5. با توجه به محدوديت امكانات دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي دولتي و لزوم توزيع عادلانه فرصت هاي موجود بين تمامي متقاضيان، پذيرش آن دسته از داوطلباني كه قبلاً با استفاده از امكانات دولتي (آموزش رايگان) تحصيلات خود را در رشته اي به اتمام رسانيده اند، در همان مقطع قبولي قبلي و در همان دوره (روزانه) امكان پذير نيست.اين قبيل از داوطلبان در صورت تمايل مي توانند براي دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع متقاضي شوند و يا در صورت قبولي در دوره روزانه، مي توانند با پرداخت شهريه همانند دانشجويان دوره نوبت دوم (شبانه)، در رشته مربوط ادامه تحصيل دهند. به عبارت ديگر، امكان بهره مندي از امكانات رايگان آموزشي در دانشگاه هاي دولتي، تنها يكبار در هر مقطع براي هر فردي تعريف شده است. يعني شما در حال حاضر امكان تحصيل رايگان در مقطع دكترا را فقط داريد. در مقاطع ديگر بايد هزينه پرداخت كنيد (دانشگاه آزاد، پيام نور، شبانه، پردیس، غير انتفاعي، علمی کاربردی، نیمه حضوری، غیرحضوری و مجازی). در این زمینه ها نیز پیشنهاد می کنیم همیشه به آیین نامه های جدید وزارت علوم و سازمان سنجش مراجعه کنید چرا که امکان تغییر در قوانین وجود دارد.
6. تحصيل علم و دانش امري تقديس شده در دين ماست و آدمي بايد تا هنگام مرگ به فكر افزايش آگاهي هاي علمي خويش باشد. اگر بخواهيم نيك بنگريم بايد بگوييم در دين اسلام چيزي به نام فارغ التحصيل شدن وجود ندارد؛ آدمي بايد تا لحظه مرگ، دائم التحصيل باشد. اگر شرايط تحصيل به صورت كلاسيك در رشته هاي مورد دلخواهتان فراهم نشد، يا به اين نتيجه رسيديد كه در حال حاضر به صلاح زندگي تان نيست كه دوباره از ابتدا شروع به تحصيل در دانشگاه كنيد، مي توانيد با مطالعات آزاد، اطلاعات علمي خود را در رشته هاي مورد دلخواهتان افزايش دهيد و به كار ببنديد و روح علمي تان را سيراب كنيد. شما بايد واقعيات و شرايط خود را بررسي كنيد (نگاه تان به تحصيل علم، خدمت سربازي، يافتن شغل، ازدواج و ... ) و بر اساس اهدافي كه براي زندگي خود تعريف كرده ايد اقدام كنيد. فرد ديگري نمي تواند در اين مورد به جاي شما تصميم بگيرد.

*** در پایان با يك مثال اين موضوع را برايتان روشن مي كنيم :
فرض كنيد فردي باشد كه ازدواج كرده و به سربازي رفته و هيچ دغدغه مالي نداشته باشد و فردي ديگر نه ازدواج كرده باشد و نه به سربازي رفته باشد و از لحاظ مالي هم شرايط خوبي نداشته باشد؛ حال اين دو فرد با مشكل شما مواجه شوند. آيا تصميم آن ها يكي خواهد بود؟ ممكن است فرد اول به عقب برگردد و از ابتدا به تحصيل رشته دلخواه خود بپردازد، ولي فرد دوم به خاطر شرايطش، برخلاف ميل باطني اش اين كار را نكند و بگويد با بالا رفتن سنم، فرصت هاي ازدواج مناسب و شغل را از دست خواهم داد و در ضمن نمی توانم برای تحصیلم هزینه پرداخت کنم؛ يا شايد هم فرد اول به خاطر تامين بودن شرايط زندگي اش، به علائق تحصيلي اش پشت پا بزند، ولي فرد دوم با خود بگويد براي فراهم كردن زندگي مناسب و يافتن شغل بايد اشتباه قبلي ام را جبران كنم و به عقب برگردم و به هر قیمتی که شده دوباره شروع به تحصيل كنم. مي خواهيم بگوييم اين شرايط افراد است كه تصميم هايشان را مي سازد.

با چشماني باز و سنجيدن تمام جوانب و مشورت گيري از افراد آگاه، آينده تحصيلي و زندگی تان را به زیبایی ترسيم كنيد.

نویسنده: علی حسینعلی پور

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
12 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .