ترس از تاریکی

ما چگونه ترس از تاريكي و تنهايى را از خود دور كنيم و چگونه اين خيالات ترس را از سر خود بيرون كنيم؟

خوشحاليم شما مخاطب ما هستيد اميدواريم راهنماي خوبي در رابطه با اين موضوع براي شما باشيم.در مورد سوال بايد خدمت شما عرض نماييم در عين ساده بودن اما جوانب مهمي را در بر دارد و بعلت عدم توضيح بيشتر دچار ابهام است. مطمئنا راهكارهاي رهايي از ترس از تنهايي و تاريكي و ... با هم متفاوت مي باشد.در كنار اين مطلب تفاوت هاي فردي افراد در وضعيت و شرايط خانوادگي ،محيطي ،شخصيتي ،جنسيتي و ... ايجاب مي كند كه راهكارها با فرد مورد نظر و شرايط وي مطابقت داشته باشد . لذا سعي مي كنيم تا به علل و اصول كلي غلبه بر ترس اشاره نماييم و شما در مكاتبه بعدي سؤال خود را دقيقتر و با بيان جزييات بيشتر بيان فرماييد.
همانطور كه مي دانيد در وجود انسان دو نوع ترس نهفته است : «ترس معقول» و آن ترسى است كه احتمال وقوع يك خطر واقعى وجود داشته باشد. در اين ترس، هيچ گونه سرزنشى متوجه شخص نيست؛ بلكه از اين جهت كه از يك امر خطرناك ترسيده و پرهيز نموده است مورد تأييد ديگران است.
براى مثال اگر كسى از ترس مواجهه با يك حيوان درنده خطرناك، از رفتن به بيابان و يا جنگل خوددارى كند، هيچ كس او را بابت اين ترس سرزنش نمى‏كند؛ بلكه اگر او به اين ترس خود اعتنا نكند و خود را در موضع خطر قرار دهد، مورد سرزنش افراد عاقل قرار مى‏گيرد. در مقابل، «ترس موهوم» قرار دارد؛ يعنى، درواقع خطرى انسان را تهديد نمى‏كند؛ ولى توهمات او به گونه‏اى است كه خود را مواجه با خطر مى‏بيند؛ مانند شخصى كه از تاريكى مى‏ترسد و گمان مى‏كند خطرى او را تهديد مى‏كند! در حالى كه مى‏داند در آن مكان تاريك، چيز خطرناكى وجود ندارد. اين ترس موهوم «جُبن» ناميده مى‏شود و چيز خوبى نيست و انسان بايد آن را از خود دور كند تا بتواند شجاعت لازم را در زندگى داشته باشد(كاپلان سارووك، خلاصه روانپزشكى، ترجمه نصرت اللَّه پورافكارى)
نكته مهم اينست كه ترس غيرمعقول يا هراس، ريشه در بدآموزى‏ها دارد و اغلب اكتسابى است.ترس ريشه در عوامل متعددي دارد كه به برخي از مهمترين آنها اشاره مي گردد :
1ـ ژنتيك: اگر پدر يا مادري ترسو باشند، فرزند آن ها نيز معمولاً ترسو خواهد بود. در مكتب اسلام تأكيد شده است كه حتماً مادر فرزندان خود را شجاع انتخاب كنيد. هنگامي كه مشخص شود كه عامل ترس از بُعد ژنتيك است، درمان آن نيز روشن خواهد بود. و بايد به اين افراد تفهيم شود كه قدرت اراده در انسان قادر است كه انسان را به هر كاري وادار كند و يا هر كار زشتي را از انسان دور نمايد. چه بسيار افرادي كه خود ترسو بوده اند، اما فرزندان آن ها، ترس آنان را به ارث نبرده و آن را از وجود خويش طرد كرده و افرادي شجاع و كارآمد شده اند.
2ـ جامعه: افراد جامعه چون پدر و مادر، ممكن است سبب بروز ترس در افراد شوند، مثلاً از ديدن يك فيلم يا صحنه ترس آور، يا شنيدن جريانات ترسناك ممكن است فرد به چنين مشكلي دچار شود و ترس در وجودش رخنه كند. لذا بايد فرد را از اين گونه عوامل جدا نمود تا موجب ترس هاي شديدتر و قوي تر در وي نشود.
3ـ تنبيه هاي غلط: يكي ديگر از عوامل ترس در افراد، اعمال تنبيه هاي غلط توسط اوليا و مربيان است. برخي از اوليا يا مربيان، براي اين كه كودك درس بخواند يا از اوامر آن ها پيروي كند، او را مي ترسانند كه اين گونه تنبيه ها، ترس را از كودكي در وجود فرد ريشه دار مي كند. اوليا و مربيان بايد بدانند كه اگر مي خواهند ارزشي را در كودك به وجود بياورند، به وسيله تنبيه غلط و وسايل ترس آور كه وجود كودك را پر از دلهره و آشوب مي كند، در اين امر موفق نخواهند بود. اصل در ارشاد ديگران، در مكتب قرآن و اهل بيت(عليهم السلام)، استفاده از روش مسالمت آميز و آرام و لحن خوش و ملايم مي باشد كه در راه هاي درمان به آنان اشاراتي خواهد شد.
4ـ عوامل عاطفي و رواني: فردي كه در خانواده يا مدرسه و يا اجتماع هويت خاصي ندارد وكسي برايش احترامي قائل نيست و مرتب سرزنش مي شود، حالت افت شخصيت و عقده حقارت و كمبود شخصيت در او به وجود مي آيد و قدرت شجاعت و شهامت از او سلب مي شود و فردي زبون و ترسو مي گردد. (اقتباس از كتاب روان شناسي جوان - محمد حسين حق جو)
5- مشكلات جسمي : فرديكه از لحاظ جسماني دچار مشكل مي باشد به دليل عدم توانايي مقالبه با خطرات دچار ترس مي باشد .
6- بشر به علت نادانسته‏ها (جهل‏ها) و نيز به دليل نيافتن راه حل منطقى، از بسيارى عوامل ناشناخته زيستى، - چون مرگ و مير، ترس از حيوانات، ترس از تاريكي ، ترس از آينده‏اى مبهم و... - همواره هراسان بوده است. البته شروع بسيارى از هراس‏ها تدريجى است و شناخت عوامل تسريع كننده آن مشكل است.

نكته : برخى از محققان ترس‏ها را به پنج نوع دسته‏بندى كرده‏اند: 1. ترس از تفرد، (مثل گريز از ازدحام يا تنها ماندن در خانه) ؛ 2. ترس از حيوانات ؛ 3. ترس از قطع عضو ؛ 4. ترس‏هاى اجتماعى (مثل ترس از زير نظر بودن ديگران هنگام كار) ؛ 5. ترس از طبيعت (مثل بلندى كوه). طبيعى است كه براى غلبه بر هر يك از انواع ترس، راه كارهاى مختلفى ارائه شده است. علاوه بر اين، بايد ديد اين ترس در چه مرحله‏اى از مراحل رشد انسان شكل گرفته است و متناسب با آن مرحله كودكى، نوجوانى يا جوانى و... راه‏هاى غلبه را پيگيرى كرد.
راهكارهاي عملي غلبه بر ترس
1- عدم پاسخ دهي: مهمترين و كلي ترين راه درمان ، بي توجهي به پيام هاي آن و عدم پاسخ دهي عملي به آن است. اين وضعيت در صورتي ادامه مي يابد و تشديد مي شود كه به نداهاي دروني آن كه مبتني بر تكرار خاطره، يا دقت بي مورد و يا قضاوت غير منطقي و افراطي نسبت به امور است، پاسخ دهيد. براي مقابله با اين حالت بهترين راه بي اعتنايي به ترس است. اگر مدتي اين روش عملي شود، به طور قطع از شدت آن كاسته خواهد شد.
2- تقابل به ضد: . موفق ترين راه براي مبارزه با اين خاطره بي اعتنائي به فكر و بر عكس انجام دادن آن است . لذا همانكاري كه از آن مي ترسيد را انجام دهيد وبرعكس نداي درون خود عمل نمائيد .مثلا اگر از تاريكي مي ترسيد سعي نماييد در مكانهاي تاريك قدم بزنيد و يا گاهي فضاي اتاق را تاريك نماييد و لحظاتي فكر كنيد در اين تاريكي چه اتفاقي مي افتد و چه تغييراتي ممكن است صورت بگيرد.
4- فرمان ايست: در منابع علمي جديد، براي متوقف كردن افكار و خاطرات، علاوه بر درمانهاي دارويي از روشهاي خاصي استفاده مي شود كه مهمترين آنها روش توقيف فكر نام دارد، بدين ترتيب است كه از فرد خواسته مي شود كه به طور عمد افكار خود را آزاد بگذارد و در اين بين ناگهان با صداي بلند و بيزار كننده، فرياد مي زند : ايست. به نظر مي رسد اين عمل جريان فكر را متوقف مي كند.اگر احساس مي نماييد ترس بر شما غلبه نموده است اين روش براي آن لحظه بسيار موثر است.
5- سعي كنيد براي ترس هاي خود جوابهاى آسان و كوتاه عرضه كنيد. مثلا در مورد ترس از مردن از خود بپرسيد «من كى مى ميرم؟» بعد به خود بگوييد «هيچ كس نمى داند كه كى كسى مى ميرد، ولى بيشتر ما زمان خيلى زيادى زندگى مى كنيم. من مطمئنم كه تا وقتى كه خيلى پير بشوم، زندگى مى كنم و....»
6- بجاي اينكه موضوعي براي شما در ابهام باشد آنرا براي خود باز نماييد و شناخت خود را در آن زمينه بالا ببريد.
7- محدويت ها و ضعف هاي خود را بشناسيد و آنها را قبول كنيد.
بسياري از ما براي خود اهداف دست نيافتني، آرمان گرايانه و غيرمنطقي تعيين مي كنيم، در نتيجه هر قدر هم كه كارايي و عملكرد ما بالا باشد يك نوع حس شكست يا عدم كفايت و صلاحيت در خود احساس مي كنيم. اين نكته ي مهم را نبايد فراموش كنيم كه ما هرگز نمي توانيم كامل و بي نقص باشيم. پس براي خود اهدافي تعيين كنيد كه دست يافتني و قابل دستيابي باشند.
8- در زندگي بازي، تفريح و سرگرمي داشته باشيد.
9- ياد بگيريد كه برنامه ريزي كنيد.آشفتگي، بي نظمي و عدم سازمان دهي در كارها و برنامه ها مي تواند توليد استرس كرده، يا نقطه اي براي شروع آن باشد. در دست داشتن برنامه ها و طرح هاي متعدد كه به صورت همزمان پيش مي روند اغلب منجر به سردرگمي، فراموشي و احساس ترس از شكستِ طرح هاي ناتمام مي شود. هر زمان كه امكانش باشد طرح ها را يكي بعد از ديگري به انجام برسانيد. به اين صورت كه طرحي را شروع كرده، روي آ ن كار كنيد تا تمام شود.
10-به طور مرتب ورزش كنيد.
11-تغذيه مناسب داشته باشيد. تغذيه نقش مهمي در سلامت جسمي و رواني افراد دارد. همانگونه كه مصرف برخي مواد غذايي در حالت افراط و تفريط بيماريهايي چون فشار خون، كلسترول بالا، انواع سرطانها را موجب مي‌شود مقاومت افراد را در برابر انواع استرس نيز تحت تاثير قرار مي‌دهد. واكنش افراد در مقابل استرسها با نوع تغذيه آنها ارتباط نزديك دارد. مصرف سيگار، غذاهاي آماده، ادويه‌جات با افزايش استرس رابطه نشان مي‌دهند. بنابراين توصيه مي‌شود برنامه غذايي افراد به ويژه افرادي كه در معرض استرس بيشتري قرار دارند به صورت سالم تري برنامه ريزي شود. در اين برنامه‌هاي غذايي علاوه بر رعايت ميزان كالري مورد نياز براي هر جنس و هر گروه سني بهتر است از يك مواد غذايي استفاده بهينه به عمل بيايد.مصرف ويتامينها به ويژه ويتامين C ويتامينهاي گروه B و در اين ميان اهميت اساسي دارد. استفاده از ميوه‌جات گوناگون نيازهاي طبيعي بدن را برآورده مي‌كند در غير اين صورت از انواع مكمل با تجويز پزشك مي‌توان استفاده كرد. در ميان ميوه‌ها نيز برخي خواص بيشتري در درمان استرس از خود نشان مي‌دهند. خواص كيوي در اين ميان براي مبارزه عليه استرس و بيماريهاي ديگر شناخته شده است. مصرف شير نيز استرس را كاهش مي‌دهد. ما هم در كنار حرم كريمه اهل بيت حضرت معصومه سلام الله عليه براي شما انسانهاي خواستار پاكي دعا مي كنيم و منتظر مكاتبه بعدي و نظر شما نسبت به اين مطالب هستيم تا در كنار يكديگر به سمت وضعيت مطلوب حركت نماييم.
نویسنده:حامد محقق زاده

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

ترس از خوابيدن

سلام من دخترى 13 ساله هستم شب ها به شدت ميترسم تنها توي اتاقم بخوام بااينكه اتاق ها نزديك همه اما........
من از بچه گي تنها نخوابيدم خيلي سعي كردم اما نشد همش فكر ميكنم كسي تو اتاقمه اما بازم ذهنم بيشتر درگير اين موضوع ميشه....
لطفا اگر راه حلي داريد راهنماييم كنيد ممنون

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ترس از تاریکی و جن

سلام
من پسری هستم 13 ساله که نمی توانم شب ها راحت بخوابم و باید تا 5 6 بیدار بمونم تا کلا چشمام دیگه باز نشه
پدر من میگه که احتمالا الکیه چون من در بچگی این مشکلو نداشتم از وقتی خونمونو عوض کردیم اینطوری شدم
لطفا کمکم کنین
در ضمن من از جن هم میترسم چون وقتی بچه بودم معلممون داستان ترسناک تعریف کرد
ممنون

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @
porsemanbot

سلام.من 24سالم هستش.ترس از

سلام.من 24سالم هستش.ترس از تاریکی دارم.توی اتاقم تنها نمیتونم بخوابم با اینکه اتاقا نزدیک بهم هستن.مگر اینکه وقتی همه بیدار هستن من برم بخوابم.
از شبه جن شیطان از پایین تخت زیر تخت و بالای سرمم میترسم.همش حس میکنم یکی هست.هرچی میواخم فکر نکنم بیشتر فکرم درگیر میشه و در نهایت پامیشم میرم جایی ک کسی باشه و راحتتر میخوابم.چند باز سعی کردم مقاومت کنم و بخوابم ولی تا صبح خوابای پریشون میبینمو 3 4 بار بیدار میشم.
البته من بچگیم هیچوقت تنها نمیخوابیدم یا پیش پدر و مادرم بودم شبا یا پیش خواهرم.تا دوران راهنماییم اینطور بوده.و فیلمای ترسناکم توی دوران بچگیم دیدم.
و اینکه شبا از حموم رفتنم میترسم.
حتی ببخشیدا ولی از دستشویی هم میترسم شب که میشه.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ترس

دنیای ما پرازبدبختیه دیگه اگه ترس هم بش اضافه شه میشه نور علی نور پس ترس رو کنار بذارید و زندگی کنید

سلام من ۳۶ سالم ولی هنوز از

سلام من ۳۶ سالم ولی هنوز از تاریکی میترسم دردوران کودکی هم خاطره بد ندارم
چکارباید بکنم ...ممنون

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ترس از تاریکی

سلام.من ب شدت از تاریکی میترسم.بطوریکه
اصلا نمیتونم با ترسم مقابله کنم.در ضمن باید اضافه کنم که من اصلا از دزد و اینا نمیترسم.تمام ترس من توی سایه ها و شبح هاییه ک توی هاله های نور ضعیفی ک ب اتاقم وارد میشه میبینم.ب عبارتی همون از ما بهتران!هیچکس حرفای منو باور نمیکنه.مورد تمسخر دوستام قرارمیگیرم.تنهاییم نمیتونم بخوابم.19 سال دارم.کمکتون رو لازم دارممنون

نترسیدن

برای نترسیدن از سایه ها و شبح ها در هاله های نور، فقط باید به آن موضوع فکر نکرد. همچنین، با بستن چشم، می توان این سایه ها را ندید و از آن نترسید

ترس از شب وتاریکی

سلام
ممنون از راهنمایی خوبتون خیلی عالی بود
فقط اینو بگم که کسی که از تاریکی میترسه باید اون تاریکی رو به خدمت بگیره
یعنی از اون برای چیزهای خوب و عالی استفاده کنه
من خودم از تاریکی نمی ترسم چون با اون خو گرفتم تاریکی میتونه باعث باز شدن مفز شما بشه یعنی فکر میکنید که چرا از تاریکی میترسید
که در این مورد باید تامل و تفکر بیشتری کنید تابا تاریکی خو بگیرید و ترس از بین بره

دوستان این فقط نظر من بود امید وارم کسی رو ناراحت نکرده باشم

ترس از تاریکی

سلام من ازتاریکی خیلی میترسم البته قبلا اینطور نبودم وخیلی کم میترسیدم درمحله مان وشهرمان چندباری دزدی شدو دزد هارو گرفتیم یک بار یک از دزد ها رو گرفتن و بردن پیش پلیس اما نفردومی باان بوده که خودش را درخانه همسایه مان که کسی در ان زندگی نمیکند میرود من ساعت3 شب بود که بیدارشدم بروم ببخشید به دستشویی در حیاط که دیدم یکی بالا دیوار خونه روبه رویی مان آمده وتامنو دید همونجا واستاد و تکون نخورد من اول فکر کردم شاید سایه بود اما بعد که برگشتمو دیدم نیست و فکرکردم فهمیدم دزد دوم بوده ازاونموقع ترسم بیشترشد اما نه اونقد تااینکه شب عروسی برادرم در شهردیگر خانه مان را دزد میزند و همسایه ها به ما خبرمیدن من از اونموقع به شدت ازشب و تاریکی میترسم بعد ازدزدی خانه ماهم چندباراست در محله مان پشت سرهم دزدی میشود اینقد میترسم که شب بلند نمی شوم بروم دستشویی ولی خانه های دیگر اینطور نمیترسم بعد دزدی خونمون تایه مدت کنارمادرم میخوابیدم و محکم لباسش رامیگرفتم خیلی میترسم لطفا کمک کنید

ترس

با سلام.من مشکل ترس از تنهایی در خانه خوابیدن و دارم.بطوریکه با 28 سال سن هنوز باید والدینم در کنارم بخوابند.اما میخوام برای حل این مشکل چند شب در خانه ی خودم تنها بخوابم.ایا این راه حل درست است؟در ضمن من از توهمات خودم میترسم.

ممنون خیلی عالی بود

ممنون خیلی عالی بود

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .