تفاوت سنی

من 28 ساله هستم قراره با فردي ازدواج كنم كه 2سال از من كوچكتر هست خانواده ها راضي هستن فردي بسيار متدين از لحاظ تحصيلات در يك سطح هستيم از لحاظ دين و ايمان در يك سطح هستيم ،حالا كه همه چيز جوره منافاتي داره اين ازدواج؟

دوست گرامي، گفتني است كه در مورد اختلاف سن نمي توان با قاطعيت نظر داد و اين مطلب كه حتماً زن بايد از مرد كوچكتر باشد قطعي و حتمي نمي باشد زيرا تجربه نشان داده است كه بسياري از زنان و مردان بوده اند كه با اختلاف سني زياد (حتي گاهي زنان بزرگتر از مردان) با يكديگر ازدواج كرده اند و سالهاي سال با كمال آرامش در كنار يكديگر زندگي كرده و هيچگونه مشكلي هم نداشته اند پس اين مسأله حتمي و قطعي نبوده و با توجه به مسائل پيچيده زندگي، نسبي مي باشد.
درست است كه است اختلاف سن يكي از معيارهاي انتخاب همسر است اما اگر سن دختر بسيار كمتر باشد در اول زندگي مشكلاتي خواهد داشت و اگر سن دختر بيشتر از پسر باشد در آينده احتمال بروز مشكل خواهد بود اما در هر صورت معيار اساسي خوشبختي نيست. اگر :
1. در صورتي كه شناخت آنان از همديگر نشان دهد که حد بالایی از معیارهای دینی و علمی انتخاب همسر را دارند.
2. این تفاوت در ظاهر اندام و چهره دختر مشخص نباشد.
3. طرفین بویژه پسر، تحمل سرزنش احتمالي اطرافيان را داشته باشند
4. تفاوت بیش از 2 یا 3 سال نباشد؛ بزرگ تر بودن دختر قابل جبران است. ما در ادامه مطالبي در مورد دليل بزرگ بودن پسر از دختر تقديمتان مي كنيم.
فاصله سني مطلوب بين دختر و پسر تقريباً بين 3 تا 7 سال است؛ يعني پسر بزرگتر باشد. اين به خاطر اينست كه:
1. براي اينكه مرد از عهده مسئوليت ها برآيد و بتواند به بلوغ اقتصادي برسد، تا هم خانواده را تأمين كند و هم خانواده را مديريت كند بايد سن او بيشتر از زن باشد.
2. وقتي سن زن چند سالي كمتر از مرد باشد، اطاعت پذيري او از مرد به عنوان سرپرست خانواده بيشتر و راحت تر خواهد بود مضافا بر اينكه زن هميشه دوست دارد همسرش فردي، مقتدر، توانا و پناهگاه مطمئني براي او باشد و اگر زن و مرد از نظر سني در يك سطح باشند هيچ گاه زن چنين تصوري را از شوهرش ندارد و او را در حد خودش مي بيند اما اگر شوهر چند سالي بزرگتر باشد و از تجارب بيشتري برخوردار باشد زن احساس مي كند همسر او كسي است كه شايستگي هاي لازم را براي اداره منزل دارد و مي تواند در پناه او يك زندگي آرامش بخش داشت.
3. زن به دليل زايمان، شير دادن و ... زودتر از مرد شكسته مي شود و هم سن بودن زن و شوهر باعث مي شود بعد از يك دهه زندگي و آوردن چند فرزند شادابي زن در حد شادابي و نشاط مرد نباشد و چه بسا مطلوبيت او نزد شوهر كم شود بنابراين براي پيشگيري از مسئله كاملا طبيعي و زيستي بهتر است اين تفاوت سني همواره بين زن و شوهر باشد تا همواره زن از نشاط كافي برخوردار باشد و مطلوبيت او نزد شوهرش كاسته نشود. ممكن است بگوييد مرد هم بايد براي همسرش مطلوبيت داشته باشد، بله اين حرف درست است اما همان طور كه در بالا متذكر شديم مردها به دليل عدم زايمان و متحمل نشدن فرزند داري ديرتر از زنان دچار شكستي و چين و چروك صورت و بدن مي شوند.
4. مدت باروري در خانمها محدود و در آقايان نامحدود بوده و قدرت باروي خانمها زودتر از آقايان شروع مي شود.
5. نياز است كه آقايان قبل از ازدواج، علاوه بر بلوغ جسمي و فكري، به استقلال اقتصادي نيز برسند، كه اين به زمان بيشتري نياز دارد.
6. از آنجا كه در اسلام از يك سو حق سرپرستي و مديريت خانواده و نفقه زن به عهده مرد است و از سوي ديگر بلوغ جنسي و بيولوژي زن چند سالي زودتر از مرد است (البته بلوغ شناختي زن از مرد جلوتر نيست) ، براي اينكه مرد از عهده اين مسئوليت ها برآيد و بتواند هم اقتصاد خانواده را تأمين كند و هم خانواده را مديريت كند بايد سن او بيشتر از زن باشد.
در ادامه به نكات زير توجه نماييد:
1. انتخاب همسر يك مسئله چند بعدي است و معيارها و شرايط انتخاب همسر متعدد است. وقتي شما اقدام به انتخاب همسر مي كنيد بايد 2 مسئله كلي و اساسي را در نظر بگيريد:
الف) همسر انتخابي شما مي بايست تمام معيارهاي اساسي و مهم مورد نظر شما را كه لازمه يك زندگي توام با خوشبختي هست را دارا باشد ( اگر تمايل خود را در مكاتبات بعدي نسبت به دريافت معيارهاي ديني و روانشناختي اعلام نماييد، آنها را تقديم خواهيم كرد). اين بدان معنا نيست كه در تمام اين پارامترها و معيارها صد درصد و كامل باشد ، بلكه به اين معناست كه حداقل نمره قبولي را داشته باشد. ( مانند اينكه شما در رشته تحصيلي بايد همه دروس را پاس كنيد)
ب) فرد مورد نظر شما در كل ، بايد معدل قابل قبولي در معيارهاي مورد نظر شما كسب كند. يعني اينكه وقتي نمره هر يك از معيارهاي ازدواج را كه با هم جمع كرديد، او ميانگين مطلوب را از نظر شما داشته باشد. ( مانند اينست كه در رشته تحصيلي خود علاوه بر قبولي همه دروس ، نبايد مشروط شويد)
خلاصه:
1. در تك تك معيارها حداقل نمره را داشته باشد و در جمع كلي همه معيارها، ميانگين مطلوب شما را كسب كند.
2. اگرچه ممكن است فرد در يك معيار نمره عالي نداشته باشد و نقطه ضعف وي باشد. مثلا دختري كه 2 سال از پسري بزرگتر است ، اما در ساير معيارهاي اساسي قوي است، در نتيجه معدل خوبي جهت ازدواج دارد. در ضمن وي در معيار سن هم حداقل نمره قبولي را دارد. ليكن اگر اين دختر با همه معيارهاي اساسي و خوبي كه دارد، 15 سال از پسر بزرگتر باشد ، با وجود اينكه معدل بالايي دارد، ليكن در يك معيار اساسي رد مي شود و چنين ازدواجي با ريسك بالايي از طلاق يا نارضايتي در زندگي زناشويي همراه مي شود. (توجه كنيد در اينگونه مسائل انساني با قطعيت صد در صد سخن نمي گوييم).
3 – نكته مهم بعدي اينست كه علاوه بر سن شناسنامه اي بايد به سن و بلوغ عقلي، اجتماعي، فرهنگي و ظاهر وي نيز توجه كرد. بعضي وقتها دختري ممكن است 3 سال از پسري بزرگتر باشد، اما با نشاط و انرژي است. و علاقمنديها و تمايلات مشتركي با پسر دارد. لذا علاوه بر سن تقويمي، لازمست كه به ظاهر ، طرز فكر و نگرش هم توجه عميق شود.
4 – نحوه تفكر پسر و دختر ، نسبت به اختلاف سني در ازدواج ( بزرگتر بودن دختر از پسر)، بسيار مهم است. اگر پسري از همان اول با ترديد به بزرگتر بودن خانمش بينديشد. او آمادگي دارد كه بعدا با كنايه اطرافيان به هم بريزد و اين مسئله را مرتب به رخ خانمش بكشد. اما در برابر پسري كه درگير اين گونه مسائل نيست به سادگي از كنار اين مسئله مي گذرد. همچنين دختري كه به اين مسئله (سن زياد) حساس هست. بعدا هر مسئله را در رابطه اشان به خودش و سن بالايش نسبت مي دهد. كه اين از آسيب پذيريهاي چنين ازدواجهايي هست.
5 – نظر پدر و مادر عروس و داماد هم در اين زمينه از آنجا مهم است كه ممكن است با سخت گيريهاي خودشان منجر شوند كه دختر و پسر نظرشان كم كم به هم عوض شود. اگر پسر و دختري به شدت تحت نفوذ والدين خودش هست. معمولا نمي تواند خارج از نظر آنها ، دست به چنين ازدواجي بزند.
دوست محترم، از اينكه در مهمترين مسائل زندگي خود، به همراهي ما اعتماد نموديد، متشكريم.. منتظر مكاتبات بعدي شما هستيم.

نویسنده : زهرا محمدی

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

ازدواج با پسر کوچکتر

باسلام دختری ٢٨ساله هستم که با پسری اشنا شدم که ۶سال از خودم کوچکتر است و خیلی به من علاقه داره و به من میگه اصلا سنت برام مهم نیست و به من میگه تو تمام زندگی ام هستی وتنها انتخابم هستی و تلاش بسیار برای رضایت خانواده خود و من کرده و از طرفی کاملا صدردصد معیارهاییی دوست دارم همسراینده ام داشته باشه در ایشون هست از نظر اعتقادی ،فرهنگی ،اخلاقی ،اقتصادی کاملا تناسب داریم ومن به ایشون علاقه مند شدم و خیلی سخته به کسی غیر ایشون فکر کنم ،و فکر میکنم با این اقا صدرصد خوشبخت میشم(البته از نظر ظاهری همه فکر میکنن ٢۴ساله هستم وکمتر از سن واقعی ام نشون میدم و خیلی پر انرژی هستم)خانواده ها درجریان هستن و پنجاه درصد راضی شدن فقط نگران اینده واختلاف سن هستن به نظرشما این ازدواج اشتباه است؟؟ایا احتمال موفقیت در این ازدواج هست؟؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سن ازدواج

سلام ، من خواهرم متولد 75 و یه خواستگار متولد 57 داره و طرف چون فکر میکنه پولدار میتونه به همه چی برسه و به خواهر من گفته برات ماشین و خونه و همه چی در اختیارت میذارم . واقعا نمیدونم با ید چه جوری متقاعدش کنم . توروخدا کمکم کنید

تفاوت سنی

دختری هستم ۲۰ساله ۳ساله باپسری هستم که یک سال ازمن کوچکتره.ازنظردوست داشتن اعتمادکامل دارم ازنظرکارم کامله.فقط میترسم بعدادچارمشکل شیم آخه ازبس گفتن مردبایداززن بزرگترباشه.آیاانتخابم درسته؟البیته بایدبگم ۲سال دیگ برای خواستگاری بیادجلوبه دلیل خوانوادم

تشکر

بسیار عالی ممنون

معيارهاي ديني و روانشناختي

با سلام
معيارهاي ديني و روانشناختي برای انتخاب همسر رو بیان می کنید؟
با تشکر

بسیار ممنون. استفاده کردیم.

بسیار ممنون. استفاده کردیم. عالی و جامع

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .