حسادت به هم کلاسی برای ...

گاهي اوقات به دوستم كه با من هم كلاس است، در مورد درس و دستمال كشي (پاچه خواری) اساتید حسودي ام مي شود. گاهي اوقات به خاطر دستمال كشي، اساتید در نمره های درسی به او ارفاق مي كنند. حالا من به خاطر از بين نرفتن پيوند دوستي مان، مي خواهم حسادتم را كنترل كنم؛ ولي نمي دانم چطوري ؟ لطفا راهنمايي ام كنيد. شايد بگوييد بايد بروم به سراغ سايت هاي مشاوره و روانشناسي . اما متاسفانه نتوانستم سايت مشاوره پيدا كنم.

از اينكه مركز ما را براي حل دغدغه هاي فكريتان انتخاب كرديد بسيار خوشحاليم و اميدواريم اين ارتباطي كه تازه شكل گرفته، همواره ادامه داشته باشد و راهنماي خوبي براي شما باشيم. در ضمن اين مركز به مخاطبان خود در زمينه هاي روانشانسي و تربيتي هم مشاوره مي دهد، پس شما درست آمده ايد و به يك مركز مشاوره مكاتبه اي مراجعه كرده ايد. از اين به بعد مي توانيد این گونه سوالاتتان را با ما در ميان بگذاريد.
پرسشگر گرامي؛ هر فردي بايد نسبت به هم نوع خودش ( خاصه كسي كه هم وطن و هم دين و دوست و همكلاسي انسان است) حسن ظن داشته باشد و رفتارهاي او را به خوبي و زيبايي تعبير كند. البته حسن ظن داشتن را نبايد با ساده لوحي و ساده انديشي و خوش بيني بي اساس يكي دانست؛ ولي وقتي رفتاري از فردي در اجتماع مي بينيد و يقين به نادرستي آن نداريد و مي توانيد برداشت هاي مختلفي از آن بكنيد، بايد آن را به خوبي تعبير كنيد و با توجيه هاي مختلف رفتار فرد مورد نظر را پيش خود موجه جلوه دهيد. اين وظيفه ديني هر انساني است و باعث رويش مهر و محبت و فضاي اعتماد بين افراد جامعه مي شود. مثلا اگر شما فردي را در خیابان مي بينيد كه يك بسته اسكناس از روي زمين برداشت و در جيبش گذاشت، نبايد پيش خود بگوييد كه او اين پول را براي خودش برداشته است و كار گناهي انجام داده، بلكه بايد به او حسن ظن داشته باشيد؛ مثلا پول خودش بوده و برگشته و آن را برداشته، يا مي خواهد آن را به صاحبش بر گرداند و ...
اينكه مي گوييد مي خواهم پيوند دوستي مان را از بين نبرم كار بسيار زيبا و پسنديده اي است ؛ در مورد دوستتان هم بهتر است گمان بد نبريد و برچسب منفي به او نزنيد. اينكه مي گوييد او دستمال كشي ( يا همان تملق گويي و به زبان مردم عوام : پاچه خواري) مي كند شايد در مورد او صدق نكند و اين گونه ارتباط با اساتید جزو ويژگي هاي رفتاريش باشد نه به قصد فريب آن ها و گرفتن نمره. شما هم اينگونه تعبير كنيد.
گفتيد به خاطر درس به او حسادت مي كنم. پس معلوم است كه او نمره هاي درسي اش از شما بهتر است. اين را بدانيد كه كسي كه تلاش نكند هر چقدر هم متملق باشد نمي تواند نمره هاي درسي بالا بگيرد. پس دوستتان براي گرفتن نمره هاي بالا تلاش مي كند. در ضمن بسياري از اساتید هستند كه از افراد متملق و چاپلوس خوششان نمي آيد و اين رفتارها را نمي پسندند؛ اين را هم در نظر بگيريد.
لازم به ذكر است كه نمره گرفتن بايد با تلاش و كوشش علمي خود فرد باشد و راه هايي كه غير از اين طريق باشد (تقلب، تملق و چاپلوسي و ...) جايز نيست و مناسب شأن يك دانشجو هم نيست. شما هم بي توجه به رفتار اشتباه برخي افراد در زمينه گرفتن نمره، سعي كنيد همواره با تمركز در كلاس حضور داشته باشيد، زيرا اين حضور و تمركز شما در كلاس علاوه بر فهم دقيق مطالب درسي ( كه فهم درس بسيار مهمتر از گرفتن نمره است و در آينده برايتان كارايي خواهد داشت و البته فهميدن درست درس، نمره خوب گرفتن را هم به دنبال دارد)، نمادي از علاقه شما به درس است و استاد اين را مي بيند و متوجه مي شود و تأثيري مثبت بر روي نگاه او به شما دارد و شما را به عنوان دانشجويي منظم و علاقه مند به درس مي شناسد؛ همچنين در فعاليت هاي كلاسي همواره شركت كنيد و خواسته هاي علمي استاد در كلاس (ارائه مقاله، كنفرانس، كارهاي عملي و ...) را جامعه عمل بپوشانيد تا از نمره هاي كلاسي كه معمولا اكثر اساتيد لحاظ مي كنند بهره ببريد و با تلاش و كوشش خودتان و مطالعه دروس مربوطه در پايان ترم نمره های خوب و قابل قبولي بگيريد.

اما در ارتباط با پرسش اصلي تان كه حسادت و چگونه كنترل كردن آن است، توجه شما را به مطالب زير در اين زمينه جلب مي كنيم، با اين اميد كه با خواندن اين مطالب و كاربست آن ها بتوانيد بر اين مشكل فائق آييد :
پرسشگر گرامي؛ همه ما ، به دلايل متفاوت و با مجموعه اي از احساسات مختلف، در مرحله اي از زندگي خود حس حسادت را تجربه كرده ايم. به گفته آيالا مالاك پاينز (Ayala Malach Pines) روانشناس باليني، حسادت، واكنشي پيچيده است كه در زمان مشاهده شرايطي كه يك رابطه با ارزش يا كيفيت خاص موجود در آن را تهديد مي كند، در شخص ايجاد مي شود. در تعريف حسد در كتاب مفردات راغب و كتب اخلاقي آمده است : «الحسد تمنى زوال نعمه من مستحق لها» حسد عبارت است از اينكه انسان در دلش خواهان زوال يك نعمت و امتياز از ديگرى باشد، به شرط اينكه ديگرى اين نعمت را با استحقاق به دست آورده باشد نه با زور. در صورتي كه انسان از نعمتي كه خداوند به ديگري داده است ، ناخرسند باشد و آرزوي زوال و نابودي آن را نمايد، دچار عقده رواني و رذيله اخلاقي حسد گشته است . چه خود او نيز داراى آن نعمت باشد يا نباشد. از ديدگاه روان شناسان، ريشه حسادت، ضعف اعتماد به نفس است؛ يعني به دلايل روان‌شناختي، افرادي كه اعتماد به نفس پاييني دارند و هويت خود را از درون خويش دريافت نمي‌كنند و نيازمند و وابسته به تاييد ديگران هستند. در واقع افراد حسود به دنبال ضعف اعتماد به نفس و احساس نداشتن امنيت در شرايطي كه هستند به رقابت‌هاي ناسالم دست مي‌زنند. براي مثال، همه ما دوست داريم در روابط اجتماعي نسبت به هم رديف‌هاي خودمان رشد كنيم و براي اين رشد و ترقي همواره تلاش مي‌كنيم و موفقيت‌هاي ديگران را علاوه بر تحسين كردن، گاهي به صورت الگوي خود قرار مي‌دهيم، اما افراد حسود سعي مي‌كنند با خراب كردن چهره كساني كه در سطح بالاتري از ‌آنها هستند و در واقع با كاستن ارزش آن اشخاص در نظر ديگران، خود را بالاتر و بهتر جلوه دهند. آنها به جاي كوشش براي رسيدن به سطوح بالاتر، آنهايي را كه در سطح بالا هستند، به پايين مي‌كشند تا به اصطلاح با هم در يك مقطع قرار بگيرند. اين تلاش ناسالم، انرژي زيادي از آنها مي‌گيرد و بسيار آزارشان مي‌دهد. در خانواده هايي كه بين فرزندان خود تبعيض قائل مي شوند و در اين كار زياده روي مي كنند، فرزندان آنان به آسيب پذيري حاد دچار شده و به حسادت بدخيم مي رسند؛ آنان حالتي جبران كننده و تلافي جويانه مي گيرند و علاقمند هستند آنچه ديگري دارد از او بگيرند و او را از داشتن آن چيز يا موقعيت محروم كنند.

آثار حسادت را مي‌توان به 4 گروه زير تقسيم كرد :
الف)آثار رواني : تاثيري كه بر حالات رواني و خلق و خوي فرد مي‌گذارد و در او به ‌صورت يك عقده ظاهر مي‌شود.
ب) آثار رفتاري : شخص را وادار به صدمه زدن مي‌كند؛ مانند بدگويي، افترا، گروكشي اطلاعات؛ در مجموع حسادت، آن بخش فعال روان را كه هميشه آماده آزار رساني و تجاوز به حقوق ديگران است، تقويت مي‌كند.
ج) آثار ذهني : حسادت مانند هر احساس منفي ديگري، انرژي‌اي از خود ساطع مي‌كند كه ديگران نسبت به آن بي‌تفاوت نمي‌مانند.
د) آثار اجتماعي : اين آثار معمولا باعث مي‌شود فرد در اجتماع منفور شود.

قبل از اينكه راهكارهاي درماني را بطور جداگانه بررسي نماييم بايد بيان داريم كه در درجه اول، بايد نحوه تفكر و نگرش خود را تغيير دهيم. بايد در خودمان انگيزه ايجاد كرده و اثرات منفي حسادت را به خود يادآوري كنيم. بايد متوجه منافع حسادت نكردن باشيم؛ منافعي مانند داشتن يك زندگي توأم با آسايش. سبكي و زشتي اين ضعف و حركات ناشي از آن را مرتبا به ياد آوريم. به خودمان تلقين كنيم كه هرگز نسبت به هيچ‌كس حسادت نكنيم. به نعمت‌ها و امتيازها و نقاط مثبت خودمان بيشتر توجه كنيم. روي ارزش‌ها تعمق كنيم و از خودمان بپرسيم كه اصلا موضوع مورد فكر ما چه‌قدر ارزش دارد؟ با كار كردن روي عدم دلبستگي، حسادت خودمان را فرو بنشانيم. به عدالت خداوند و استحقاق خودمان بينديشيم. از رقابت‌هاي بي‌ثمر بپرهيزيم. وقتي دچار حسادت مي‌شويم آن را مديريت كنيم؛ به اين ترتيب كه توانايي‌هاي خودمان را شناخته و در جهت آن حركت كنيم و اگر نتيجه‌اي حاصل نشد، از روان‌شناس يا روان‌پزشك كمك بگيريم تا مشكل‌مان ريشه‌يابي و راه‌‌هاي رفع آن روشن شود. زيرا از آنجا كه حسادت بيمارگونه طرز فكر فرد را خراب مي‌كند، مي‌تواند اثرات منفي قابل ملاحظه‌اي بر كيفيت زندگي او بگذارد.

راهكارهاي درمان حسادت
1- اعتراف :
آگاهي و پذيرش بيماري، اولين قدم براي درمان آن است. چه بسيارند بيماراني كه در اثر عدم آگاهي و يا عدم پذيرش بيماري ، فرصت علاج و درمان را از خود سلب مي نمايند. همين كه شما به وجود اين حس بسيار خطرناك و به تعبير روايات، هلاك كننده اخلاقي، واقف گشته و به آن اعتراف نموده ايد، اولين گام اساسي براي درمان آن را برداشته ايد.
2- توجه به ضررهاى حسادت :
تلقى حسادت به عنوان يك بيمارى خطرناك، مى‏ تواند زمينه را براى درمان آن فراهم آورد. همان‏گونه كه گذشت، حسد آثار منفی فراوانی دارد و باعث رنج و اندوه فراگير و طولانى مى ‏شود. توجه به اين‏ كه حسادت ، اولين ضربه و مهلك‏ترين آن‏ها را بر حسود وارد مى ‏آورد و او را اسير غم و اندوه مى ‏سازد، مى‏ تواند به عنوان زنگ بيدار باش مورد توجه قرار گيرد.
بنابر اين بايد اين نكته را كه «حسد جز زيان حاسد ( حسد کننده) چيزى در بر ندارد» را خوب درك نمود. حسد نه تنها زيانى براى محسود (مورد حسد واقع شده) ندارد بلكه به نفع اوست، زيرا كه حسادت ديگران نوعا موجب غيبت او يا تهمت به او مى ‏گردد (و حتى گاه به مراحلى بالاتر) و اين كار موجب از بين رفتن گناهان او و به دوش كشيده شدن آنها توسط حسادت كننده مى‏ گردد. انسان خردمند هيچ گاه ضرر خود را نمى ‏خواهد و چه ضررى از حسادت بالاتر.
3- توجه به حكمت الهي :
بداند كه خداوند نظام جهان را بنابر حكمت بالغه خود به گونه‏اى قرار داده كه انسان ‏ها از هر نظر با يكديگر متفاوت باشند. از نظر استعداد و هوش، قيافه، مال، خانواده و .... و اين به جهت امتحان و ابتلايى است كه بايد برقرار باشد. اگر آدمى حقيقت اين مطلب را براى خود تصور نمايد و به عمق آن دست يابد، آن گاه بر موقعيت ديگران رشك نخواهد برد، چرا كه همه اين مواهب و تفاوت‏ها را به جهت جريان حركت زندگى و فلسفه‏اى كه در وراى آن است مى ‏داند.
4- توجه به معاد :
با توجه به معاد و نعمت ‏ها و درجات والايى كه پرهيزكاران در قيامت و آخرت دارند چشم و دل از متاع دنيا باز ‏دارد و تا مي تواند دل در خداي و عنايت او ببندد. قرآن خطاب به پيامبر (ص) مى ‏فرمايد : «لاَ تَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ إِلَى مَا مَتَّعْنَا بِهِ ...» چشم از اين متاع ناقابل دنيوى كه به برخى داده‏ايم (براى امتحان) بازگير و بر اينان اندوه مخور (سوره مبارکه طه آيه شریفه 131). اگر آدمى به حقيقت معناى آیه «... رِزْقُ رَبِّكَ خَيْرٌ وَ أبْقى‏» بدان که روزی پروردگارت که در آخرت به تو می دهد، بهتر و پاینده تر است (همان) را دريابد، ديگر چشم به امكانات و برخوردارى ‏هاى اين و آن نخواهد دوخت و عمر خود را بر سر اين غصه گزاف نخواهد گذاشت. قرآن و احاديث، كتابهاي اخلاقي، خصوصا آنچه كه مربوط به مذمت دنيا و تقويت ايمان به خدا مى ‏شود، زياد بخوانيد.در اين زمينه آگاهي نسبت به زيانهاي حسد كه قبلا مذكور شد بسيار لازم و نافع است.
5- توجه به رحمت خداي متعال :
توجه به گستردگى نعمت‏ها و نيز رحمت خداى متعال، كه هر كارى را از روى رحمت انجام مى ‏دهد، مى ‏تواند چاره بدبينى در حسود باشد. اگر نعمت‏هاى الهى را به دريايى از آب شيرين و گوارا تشبيه كنيم، هيچ كس بر سر سيراب شدن از آن، به ديگرى حسد نخواهد برد. از سوى ديگر، محدوديت‏ هايى كه در بهره‏مندى از اين درياى عظيم وجود دارد، به دليل حكمت‏هايى است كه خداوند در اداره اين عالم به كار گرفته است.توجه به اين دو مطلب زمينه را براى قناعت و راضى بودن فرد به آنچه از امكانات برايش فراهم شده آماده مى ‏كند و او را از حسادت نسبت‏ به نعمت‏هايى كه در دست ديگران است، باز مى ‏دارد.
6- توجه به كمال نبودن بهره ‏مندى مادى :
همچنين توجه به فضيلت صبر بر تلخى محروميت‏ها و نيز تلاش براى به دست آوردن خواسته‏ها از راه صحيح، از ديگر انديشه‏هاى سودمند براى مبارزه با حسادت است. اسلام پيروان خود را همواره به بى‏اعتنايى نسبت ‏به آنچه در دست مردم قرار دارد و بى‏ارزش شمردن و اصالت ندادن به بهره‏مندى ‏هاى مادى و بسنده نمودن به قدر كفايت، همراه با پاكى و عفاف، دعوت نموده است.
7- توجه به موقعيت‏ ها و امكانات شخصى :
علاوه بر توجه به گستردگى نعمت‏هاى الهى در اين جهان مادى و محدود و توجه به نعمت‏هاى فراوانى كه خداوند، به هر يك از ما داده است، توجه به آنچه را كه حسود به صورت بالفعل دارد، مى ‏تواند راه عملى ديگرى براى مبارزه با حسادت باشد؛ همين‏كه فرد محاسبه كند «من چه نعمت‏هاى زيادى دارم كه ديگران ندارند و مى ‏توانم با تلاش و به كارگيرى توان خود، بيش از اين هم به دست آورم‏» ، او را كمك مى ‏كند تا ريشه حسادت را در درون خود بخشكاند.
8- شناخت و مبارزه با انگيزه هاي حسد :
توجه به انگيزه هاي حسد و مبارزه با ريشه هاي آن يكي از راههاي مهم درمان است. مى دانيم بسيارى از صفات رذيله از يكديگر سرچشمه مى گيرند، يا به تعبير ديگر تأثير متقابل دارند. حسد نيز از صفاتى است كه از صفات زشت ديگرى ناشى مى شود و خود نيز سرچشمه رذايل فراوانى است.
علماى اخلاق براى حسد سرچشمه هاى زيادى ذكر كرده اند كه عبارتند از :
1. گاهي عداوت و كينه باعث مي شود كه انسان آرزوى زوال نعمت از كسى كه مورد عداوت اوست كند. معناي حقيقي حسد بدخواهي براي ديگران است؛ كسي كه انسان به نحوي نسبت به او دشمني مي ورزد و از او كينه و نفرت دارد.
2. سبب ديگر كبر و خود برتربينى است؛ به همين جهت اگر ببيند ديگران مشمول نعمت هاى بيشترى شده اند آرزو دارد و بلكه تلاش مى كند كه نعمت آنان زايل گردد تا برترى او نسبت به ديگران به خطر نيفتد.
3. حبّ رياست و مقام طلبي نيز در برخي موارد سبب مى شود كسي آرزوى زوال نعمت ديگران را داشته باشد، تا بتواند از اين طريق بر آنها حكومت نمايد؛ زيرا اگر امكانات محسود از نظر مال ، ثروت ، قدرت و علم باقي بماند ، پايه هاى رياست او سست مى شود.
4. يكي از اسباب حسد، ترس از نرسيدن به مقاصد مورد نظر است؛ چرا كه گاه انسان تصوّر مى كند نعمت هاى الهى محدود است و اگر ديگران به آن دست يابند، امكان رسيدن او به آن نعمت ها كم مى شود.
5. در برخي افراد، احساس حقارت و خود كم بينى، سبب بد خواهي آنها نسبت به ديگران است؛ افرادى كه در خود لياقت رسيدن به مقامات والايى را نمى بينند و از اين نظر گرفتار عقده حقارت اند، آرزو مى كنند ديگران هم به جايى نرسند تا همانند يكديگر شوند.
6. اسباب ديگر حسد، بخل و خباثت نفس است؛ زيرا بخيل نه تنها حاضر نيست از نعمت هاى خود در اختيار ديگران بگذارد، بلكه از رسيدن ديگران به نعمت هاى الهى نيز بخل مى ورزد و ناراحت مى شود، آرى تنگ نظرى و كوته بينى آدمى را به حسد مى كشاند.
البته گاهي مى شود كه همه اين امور ششگانه دست به دست هم مى دهند و گاه دو يا سه منشأ شخصي ديگر هم به آن ضميمه مى شوند، كه در اين صورت به نسبت افزايش انگيزه، خطر حسد فزونى مى يابد.
ولى فراتر از اينها حسد ريشه هايى در عقايد انسان نيز دارد؛ كسى كه ايمان به قدرت خدا و لطف و عنايت او و حكمت و تدبير و عدالتش دارد چگونه مى تواند حسد بورزد؟
شخص حسود با زبان حال دارد به خداوند اعتراض مى كند كه چرا فلان نعمت را به فلان كس دادى؟! اين چه حكمتى است و چه عدالتى؟! چرا به من نمى دهى؟! و نيز به زبان حال مى گويد : هرگاه خدا به ديگرى نعمتى دهد ممكن است از دادن مثل آن به من اَلْعِيَاذُ بِاللهِ عاجز باشد، پس چه بهتر كه نعمت از او سلب گردد تا به من برسد!
بنابراين حسودان در واقع گرفتار نوعى تزلزل در پايه هاى ايمان به توحيد افعالى پروردگار و حكمت و قدرت او هستند، چه اينكه انسانى كه به اين اصول مؤمن باشد مى داند تقسيم نعمت ها از سوى خداوند حسابى دارد و بر طبق حكمتى است و نيز مى داند خداوند توانايى دارد كه بيشتر و بهتر به او ببخشد، هرگاه آنها را شايسته نعمت بداند، پس بايد كسب شايستگى كند.
در گوشه و كنار عالم كسانى را مى ‏يابى كه از گرفتارى و رنج و مصيبت بندگان شاد و خوشدل مى ‏شوند، و از راحتي و نيكويى حال و وسعت معاش آنان ناراحت و محزون مى‏ گردند. چنين شخصى هر گاه نگرانى و اضطراب احوال مردم و گرفتارى و ادبار و تنگى معيشت آنان را بشنود به سبب خبث باطن و رذالت طبع در خود احساس شكفتگى و شادمانى مى ‏كند، هر چند ميان او و ايشان هيچ گونه سابقه دشمنى و رابطه آشنائى نبوده باشد.
9- تمرين بر ترتيب اثر ندادن به حسادت و رفتار بر ضد آن :
مثلا فرد به جاى بدگويى، آگاهانه به مدح و ثناى طرف مقابل بپردازد و به جاى تكبر، تواضع نسبت‏ به او را در پيش گيرد.
10- ايجاد رابطه عاطفى مثبت‏ بين خود و فرد مورد حسادت :
به اين صورت كه وقتى حسود رفتار خود را اصلاح كند، طرف مقابل اين مساله را درك خواهد كرد و دلش نسبت ‏به او نرم مى ‏گردد و زمينه روانى مناسبى براى محبت و دوستى فراهم مى ‏شود. واكنش طبيعى فرد مورد حسادت در اين هنگام، نيكى و احسان خواهد بود. بدين‏سان، حسود نيز به سمت احسان و نيكى تمايل پيدا مى ‏كند و زمينه توافق قلبى و برطرف شدن حسادت و از بين رفتن آثار روانى نامطلوب آن فراهم مى ‏گردد.
اگر حسد به شما مى ‏گويد تعريف فلانى را نكن شما حتما تعريف او را بكنيد. اگر حسد مانع بخشش مال مى شود شما حتما ببخشيد؛ در اين صورت ريشه‏هاى حسد در درون شما خواهد خشكيد.
در برابر بدگويى‏هاى ديگران درباره فرد مورد حسادت مقاومت كنيد و اجازه ندهيد ديگران درباره افراد به بدگويى و بدبينى روى آورند. بدين وسيله زمينه بروز حسادت و نگرش منفى به ديگران در ذهن از ميان خواهد رفت.
11- شرايط و احساسات موجود را با واقع بيني بررسي كنيد :
به مواردي كه حس حسادت شما را بر مي انگيزند خوب فكر كنيد و از خودتان بپرسيد كه اين موارد تهديد كننده تا چه حد واقعگرايانه هستند. نگراني شما از در خطر بودن موقعیت تان تا چه حد بر پايه شواهد واقعي است؟ و آيا رفتار خودتان موقعيت را بدتر نمي كند؟
12- شك و ترديد خود را برطرف كنيد :
يكي از بهترين راههاي مبارزه با حسادت اين است كه از طرف مقابل خود بخواهيد اطمينان شما را جلب كند. مراقب باشيد كه حالت عيب جويي، تكه پراني يا قلدري پيدا نكنيد. بلكه احساس عدم امنيت خود را توضيح داده و از او بخواهيد در رفع اين مشكل به شما كمك كند.
13- به نيازهاي واقعي خودتان متعهد شويد نه نيازهاي ديگران :
حسادت ، افراد را به انجام كارهايي وادار مي كند كه نياز دروني خودشان نيست. هر انساني منحصر به فرد است و نيازها و آرزوهاي خود را دارد، اما بيشتر ما وقتي به ديگران حسادت مي ورزيم از نيازهاي منحصر به فرد خود غافل مي شويم. براي مثال چون يكي از افراد خانواده يا دوستان در رشته پزشكي مشغول به تحصيل مي شود ما نيز به شدت به تحصيل در اين رشته متمايل مي شويم در حالي كه وقتي خوب به نيازها و علائق خود مي نگريم شايد نه تنهاعلاقه اي به اين رشته نداشته باشيم بلكه حتي به خاطر برخي مسائل از آن متنفر نيز باشيم.
بنابراين وقتي نسبت به موضوعي احساس حسادت مي كنيد، ابتدا از خود بپرسيد آيا واقعا مي خواهم در اين موقعيت باشم؟ موقعيت را با همه جزئيات خوب و بدش مجسم كنيد و پس از ارزيابي، چنانچه واقعا بدان علاقه مند بوديد و هدفي دست يافتني و ممكن به نظر مي رسید، آن را به صورت يك هدف شخصي در نظر بگيريد و براي رسيدن به آن گام برداريد در غير اين صورت انرژي خود را صرف كار ديگري كنيد.
14- براي آنچه در زندگي داريد اهميت و ارزش قائل شويد :
وقتي در زندگي با افرادي مواجه مي شويد كه شرايط و امكانات بهتري دارند، بلافاصله به كساني بينديشيد كه موقعيت پايين تري از شما دارند . به اين ترتيب به ياد خواهيد آورد كه اگر چه به برخي از خواست هاي خود نرسيديد، هنوز از بيشتر مردم جهان خوشبخت تريد. در واقع ما بسياري از چيزهايي كه به طور طبيعي داريم يا به دست آورده ايم، ناديده مي گيريم و فراموش مي كنيم؛ چيزهايي نظير ایمان، سلامتي، امنیت، خانواده خوب و سالم ، تحصيلات مناسب، دوستان خوب، شغل مناسب، همكار خوب، حداقل امكانات زندگي و... همين حالا قلم و كاغذي برداريد و فهرستي از آنچه در زندگي داريد تهيه كنيد . ملاحظه چنين فهرستي، داشته هاي ما را به ما يادآوري مي كند؛ امتيازات و امكانات زيادي كه در زندگي خود داريم ، اما به سبب عادي شدن آنها ارزش و اهميت واقعي آنها را از ياد برده ايم. بي ترديد، نداشتن هر يك از چيزهايي كه يادداشت كرده ايد كمبودي براي شما به حساب مي آيد.
15- اين واقعيت را بپذيريد كه كمال مطلق در زندگي وجود ندارد :
زندگي مجموعه اي از موضوعات مختلف است؛ خوب و بد . اگر كسي داراي امكاناتي است كه شما نداريد، شما نيز در عوض امتيازاتي داريد كه ديگران ندارند. خيلي از افرادي كه در درس مشخصي قوي هستند و نمره بالایی می گیرند، ممكن است در درس ديگري ضعيف يا معمولي باشند. همه ما نقاط قوت و ضعفي داريم كه قابل تامل است. هر يك از ما امكانات و موقعيت هاي خانوادگي، مالي، شغلي و تحصيلي ويژه اي داريم كه ممكن است در مقايسه با ديگري در وضعيتي بالاتر يا پايين تر قرار بگيرد. بنابراين بايد به آنچه خود داريم و آنچه ديگران دارند نگرش كلي داشته باشيم و حاصل جمع را ببينيم، نه فقط يكي از موارد را؛ آنگاه متوجه خواهيم شد كه در دنيا كمال مطلق وجود ندارد.
16- نسبت به موقعيت ديگران نگاه واقع بينانه داشته باشيد :
يكي از اشتباهات رايج افراد حسود اين است كه تصورمي كنند ديگران به آساني و بدون هيچ زحمت و دغدغه اي به موقعيت فعلي رسيده اند. در واقع مردم در ازاي چيزهايي كه بدست مي آورند، ممكن است چيزهايي را ازدست بدهند. بنابراين هر فرد براساس اولويت ها و اهداف خود بهايي براي رسيدن به اين هدفها مي پردازد. براي مثال، وقتي مي بينيد فردي به تحصيلات عالي، شغل مناسب يا امكانات مالي گسترده دست يافته، مطمئن باشيد که با سخت كوشي به اين امكانات رسیده است؛ اكنون او در جايي قرار دارد كه شما در حسرت آن هستيد، اما معلوم نيست كه خود او از موقعيتش كاملا راضي باشد. پشت سر هريك از ما تجربياتي قرار دارد كه در نوع خود ارزنده و قابل تامل است.
17- نوع تفكر و ويژگيهاي شخصيتي افراد غير حسود را شناسايي كنيد :
با اندكي تامل، فهرستي از افرادي تهيه كنيد كه بطور واقعي از موفقيت هاي شما خوشحال مي شوند . حالا سعي كنيد منطقي را كه باعث مي شود اين افراد از خوشحالي شما خوشحال شوند را درك كنيد. ويژگي شخصيتي آنها را بشناسيد و شيوه تفكر آنها را در باره خودتان كشف كنيد. اين افراد چه ويژگي ها و چه طرز تفكر خاصي دارند؟ آيا از اعتماد به نفس بالايي برخوردارند؟ آيا واقع نگر هستند؟ آيا نسبت به نيازهاي خود آگاهند؟ آيابه قدرت و حكمت خدا ايمان كافي دارند؟ آيا قلبا ديگران را دوست دارند و براي شان آرزوي خوشبختي دارند؟ در باره اين سوالات فكر كنيد و بينديشيد كه آنها چگونه به اين آرامش و لذت نوع دوستي دست يافته اند.
موفق باشید. بی صبرانه منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.

نویسنده : علی حسینعلی پور

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

حسادت دوستانم نسبت به خودم

سلام . من الان یه دانش آموز پایه هشتم هستم و درسم هم خوبه یعنی شاگرد اولم و دونفر از هم کلاسی هایم به من حسادت میکنند یک نفر از انها به من میگوید امسال رقیبتم و میخوام از تو درسم بهتر شه . یکی دیگر به من این حرف ها را نمیزند فقط با رفتارش هایش متوجه میشوم که به من حسادت میکند . انگار ان دو نفر باهم اند که مرا از چشم معلم ها بیندازند و کاری هایی میکنند که من نتوانم درسم را بخوانم
نمیدانم چه کنم

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : https://www.porseman.com/search
** درج سوال به وسیله ربات پرسمان در سروش و ایتا : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

حسادت

با سلام، من نمیدونم چجوری حس حسادتم رو کنترل کنم .من تو خوابگاهم وقتی سالن مطالعه م میبینم کسی ار همکلاسام داره درس میخونه احساس میکنم قلبم از جا درمیاد و نمیتونم درس بخونم.چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟تو رو خدا جوابمو بدین

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://www.moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .