سوالات جلسه خواستگاری و چگونه مطرح کردن آن برای رسیدن به پاسخ های صحیح

من قصد ازدواج دارم، ولی تا به حال به خواستگاری دختری نرفتم و تجربه ای در این زمینه ندارم؛ می خواستم در مورد چگونه صحبت کردن، سوالاتی که در جلسه خواستگاری باید پرسیده شود و همچنین چگونه مطرح کردن این سوالات برای رسیدن به پاسخ های صحیح و نه فریبنده، مرا راهنمایی کنید، تا همسری خوب و با ایمان را انتخاب کنم؟ ممنون.

خوشحاليم با جواني هم صحبت هستيم كه به اين مسائل اهميت مي دهد و مي خواهد زندگي خود را با چشماني باز و بر اساس دين و عقل و منطق بنا كند و نشانه آن هم همين اقدام شما به افزايش آگاهي و مشورت با ديگران است. اميدواريم راهنماي خوبي برايتان، در زمينه سوالي كه پرسيده ايد، باشيم.
پرسشگر گرامي؛ امر ازدواج و انتخاب همسر براي نسل جوان از اهميت بالايي برخوردار است. موفقيت يا عدم موفقيت در اين امر مقدس و درعين حال حساس، تعيين كننده سرنوشت جوانان است و سلامت جسم و روان و پيشرفت هاي مادي و معنوي آنان در عرصه هاي اجتماعي، ارتباطي تنگاتنگ با درستي يا نادرستي انتخاب همسر و پايداري يا ناپايداري ازدواج دارد، و خواستگاري آغاز اين راه مقدس است.
بهتر است جلسه خواستگاري براي صحبت مستقيم دختر و پسر وقتي اتفاق افتد كه تحقيقات لازم درباره دختر و خانواده اش از منابع تحقيق ( همسايه ها، دوستان و آشنايان، رجوع به محل تحصيل يا كار فرد مورد نظر و ...) توسط خانواده پسر و همچنين تحقيقات لازم درباره پسر، توسط خانواده دختر صورت گيرد (خاصه اگر طرفين نا آشنا باشند) و پس از آن اگر رضايت طرفين در اين مرحله حاصل شد، براي تكميل شناخت، اقدام به صحبت هاي مستقيم و رو در روي دختر و پسر شود (زیر نظر خانواده های طرفین)؛ كاري كه بسياري از خانواده ها آن را انجام می دهند. حتي برخي خانواده ها پس از گذر از اين مرحله حياتي و مهم، در جلسه اول خواستگاري، پس از صحبت هاي معمولي (و نه صحبت درباره مهريه و قرار عقد و ...) كه بين خانواده ها صورت مي گيرد مدت زمان كمي هم از داماد مي خواهند كه در جلسه حضور داشته باشد، تا دختر و پسر همدیگر را در يك نظر ببيند و تنها يك احوال پرسي ساده كنند تا اگر همديگر را پسنديدند در جلسات بعدي اقدام به صحبت مستقيم با يكديگر كنند. حسن اين كار اين است كه شايد دختر و پسر از يكديگر خوششان نيايد ( از طرز رفتار، صحبت، قيافه و ...) و ديگر نيازي به صحبت كردن با هم (جهت ایجاد شناخت بیشتر) نداشته باشند و اين ارتباط براي ازدواج همين جا قطع شود.
حال اگر از اين مرحله گذشتيد و توافقات اوليه صورت گرفت، به جلسه رسمي خواستگاري مي رسيم كه در آن جا دختر و پسر براي شناخت بيشتر از هم اقدام به پرسش از يكديگر مي كنند. در اين زمينه و براي پاسخ به پرسشی که مطرح کردید، توجه شما را به مطالب زير جلب مي كنم و در پايان، كتابي را به شما معرفي خواهم كرد كه با مطالعه آن به بسياري از سوال هايتان در اين زمينه پاسخ داده مي شود :

* چگونه شروع به صحبت كنم؟
شما وقتي مي خواهيد با فردی تبادل اطلاعات كنيد چگونه شروع مي كنيد؟ جلسه خواستگاري هم چيزي ماورايي و عجيب نيست كه شروع كردن صحبت در آن با مواقع ديگر تفاوت داشته باشد.شما مي توانيد با بياني رسمي و متين ، پس از احوال پرسي هاي معمول، با يك بيوگرافي كامل از خود شروع كنيد (نام، نام خانوادگي، سن ، تحصيلات، شغل خود ، شغل پدر و مادر و ...) و از طرف مقابل هم بخواهيد همين كار را بكند و سپس بحث را به روي موضوعات اصلي بكشانيد.

* سوالات باز باشد يا بسته؟
در اين گونه جلسات معمولاً سؤال هاي بسته اطلاعات خاصي را به فرد نمي دهد و معقول نيست. مثلا شما به طرف مقابل مي گوييد بد اخلاق هستيد يا نه؟ طرف مقابل هم مي گويد نه. (هيچ كسي هم خودش را بد اخلاق نمي داند و اگر بگويد هستم كه ديگر جلسه خواستگاري ادامه پيدا نخواهد كرد) حال آيا شما به شناختي رسيديد؟ اينگونه سوالات، جواب هاي كلي به شما مي دهد. شايد بتوان گفت جواب فرد مورد نظر در زمينه بد اخلاقي در برخي زمينه ها جواب درستي است، اما از نوع جواب هاي درست اما به درد نخور است، چون شناختي كه با يك كلمه حاصل شود شناخت صحيحي نيست؛ مانند اينكه كسي بگويد امروز دوشنبه است و فردا سه شنبه. حرف درستي است ولي به درد نخور .
پس اگر مي خواهيد اطلاعات بيشتري در اين جلسات كسب كنيد بايد سعي كنيد با سوال هايتان فرد مورد نظر را در موقعيت هاي عيني قرار دهيد و پاسخش را در آن موقعيت ها بشنويد و تحليل كنيد. دريافت جواب هاي بله و خير كمكي به شناخت فرد مورد نظرتان نخواهد كرد و به نوعي خود فريبي است.

* طرف راست مي گويد يا دروغ؟
فراموش نكنيد كه يكي از منابع شناخت طرف مقابل، صحبت مستقيم و رو در رو با اوست. شما بايد با تحقيقاتي كه از ديگران مي كنيد و مشورت هايي كه مي گيريد اطلاعاتي به دست آوريد و آن ها را كنار صحبت هاي مستقيمي كه با طرف مقابل كرده ايد بگذاريد تا به يك نتيجه گيري صحيح برسيد.خيلي از اوقات تحقيقات ما، صحبت هاي راست و دروغ طرف مقابل را براي ما نمايان مي كند (البته برخي اوقات هم اين اتفاق رخ نمي دهد).
همچنين براي اينكه به نظر واقعي طرف مقابل پي ببريد، مي توانيد از روش «طرح سؤالات معكوس» استفاده كنيد. براي درك اين مسأله براي شما مثالي مي آوريم: مثلاً شما فردي اهل سفر هستيد و حداقل ماهي يكبار بايد به يك سفر هر چند كوچك برويد. بنابراين تمايل داريد همسر آينده تان نيز داراي چنين روحيه اي باشد و با شما در سفرها همراه شود. براي اينكه از نظر واقعي طرف مقابل تان مطلع شويد و پاسخ صادقانه اي از ايشان دريافت كنيد مي توانيد بپرسيد :
«اگر همسر آينده شما اهل سفر كردن و مسافرت نباشد و در اين زمينه با شما همراهي نكند، نظر شما چيست؟»
در صورتيكه طرف مقابل جواب موافق بدهد و چنين برداشت كند كه شما اهل سفر كردن نيستيد و بگويد كه من هم اهل مسافرت نيستم، شما توانسته ايد به پاسخ مورد نظرخود دست يابيد و حال آنكه اگر سوال مي كرديد كه آيا شما اهل سفر هستيد؟ جواب «بله» مي شنيديد و طرف مقابل را به درستي نمي شناختيد.
اين نوع سوال كردن را در بسياري از زمينه ها مانند جنبه هاي اعتقادي (نماز خواندن و روزه گرفتن و...)، اشتغال، نحوه پوشش و... مي توانيد مطرح كنيد.
نكته ديگر كه بايد در نظر داشت اين است كه گاه طرح سوال به گونه اي جهت دار است و به شنونده القاء مي كند كه چگونه پاسخ دهد و يا اينكه پاسخ مشخصي را بدهد؛ مثلاً اگر سوال شود كه «من به نماز اول وقت خيلي اهميت مي دهم و از افراد كاهل نماز خوشم نمي آيد. شما چطور؟» طبيعي است كه براي ايجاد احساس رضايت در طرف مقابل بايد پاسخ بلي داد، هر چند كه در واقع چنين نباشد. بنابراين بهتر است اين گونه سوال شود «نظر شما در مورد انجام وظايف ديني مانند نماز خواندن و نخواندن چيست؟» اين نحوه سوال پرسيدن القا كننده نبوده و فرد را وادار مي كند نظر شخصي خود را ارائه دهد. (سایت تبیان)
يا مثلاً اگر مي خواهيد نظر طرف مقابل را درباره ادامه تحصيل شما در دانشگاه بدانيد. بهتر است از او بپرسيد : نظر شما درباره تحصيل علم و دانش چيست؟ اگر بپرسيد آيا موافق هستيد كه من در دانشگاه تحصيل كنم. طرف مقابل چون از سوال شما اينگونه برداشت مي كند كه شما علاقه مند به تحصيل هستيد ممكن است در جواب به شما صادقانه پاسخ ندهد.
البته معمولاً زماني كه نسبت به صراحت طرف مقابل، دچار ترديد باشيم، خوب است كه از اين شيوه ها استفاده شود در غير اينصورت مي توانيد سوالات خود را به صورت مستقيم و سر راست مطرح كنيد؛ ولي در هر حال استفاده از شيوه هاي پرسيدن «معكوس و يا بي جهت» مي تواند به اطمينان بخشي بيشتري بينجامد و لااقل در انتخاب خود ترديد كمتري داشته باشيد. (سایت تبیان)

* چه سوالاتي پرسيده شود؟
موضوعات قابل طرح در گفتگوى قبل از مراسم عقد مختلف است؛ زيرا افراد عقيده ‏ها، آرمان‏ها، هدف‏ها و خواسته‏ هاى گوناگون دارند. البته بعضى از مسائل و موضوعات عمومى است و ضرورت دارد جوانان قبل از ازدواج براى آگاهى يافتن از ويژگى‏هاى جسمانى، روانى، اخلاقى يكديگر مطرح كنند و درباره آن‏ها به گفتگو بنشينند. ناگفته پيداست، اين گونه جلسات حتماً بايد تحت اشراف خانواده‏ هاى دو طرف صورت گيرد؛ زيرا مذاكره مستقيم و بدون اطلاع خانواده دختر و پسر مطلوب عرف و در اكثر موارد مورد پسند شرع و عقل نيست و به جاى اين كه زوج جوان را به حقيقت برساند، مايه انحراف و مشكلات ديگر مى ‏شود. در اين جلسات مى ‏توان درباره مسائل زير گفتگو كرد :
1. خط مشى كلى زندگى آينده‏
مراد تبيين مبناى زندگى آينده است؛ براى مثال جوان متدين مى ‏خواهد زندگى اش بر اساس قوانين اسلام بنا شود. در اين جا بايد از ميزان پاى بندى افراد به ارزش‏هاى دينى و اخلاقى سؤال شود.
2. اهداف زندگى‏
يعنى هدف هايى كه هر كدام قصد دارند در زندگى آينده شان دنبال كنند؛ هدف‏ها و آرمان‏هاى علمى و تحصيلى، اجتماعى، شغلى و...؛ براى مثال تا چه اندازه به ادامه تحصيل علاقه‏مند است و مشكلات تحصيل را تحمل مى‏ كند. شغل مناسب و مورد علاقه‏اش چيست؟ جايگاه اجتماعى را داراى چه اهميتى مى‏ داند؟ از نظر اقتصادى و مالى به چه سطحى مى‏ انديشد و حداقل و حداكثر چقدر است؟
3. چگونگى رابطه با خانواده و بستگان
براى مثال به چه اندازه به رفت و آمد با اقوام و خويشان و نيز دوستان اهميت مى‏ دهيد و بر آن اصرار مى‏ ورزيد؟ به آداب و رسوم فرهنگى و اجتماعى رفتار با بستگان چقدر پايبنديد؟
4. خواست‏ ها و انتظارات دو طرف از يكديگر
5. شيوه تربيت فرزندان در آینده
6. نقص‏ هاى جسمانى و بيمارى ‏هاى مزمن احتمالى يكديگر (سایت پرسمان)

* به چه نكاتي توجه شود؟
در اين جلسات بايد به نكات زير توجه شود تا به شكل مناسب انجام گيرد و دو طرف به هدف خود دست يابند :
1. گفتگو بايد خونسردانه و با آمادگى قبلى و در فضايى آرام و بدون خوف و فشار از طرف ديگران صورت گيرد.
2. گفتگو پس از انجام خواستگارى رسمى از طرف خانوادها و تحقيق و آگاهى از بعضى شرايط كه در مرحله تفحص به دست مى ‏آيد، انجام گيرد نه در ابتداى آشنايى؛ به عبارت ديگر، در واپسين مراحل تحقيق و قبل از مراسم عقد بايد گفتگو تحقق يابد.
3. براى موفقيت بيش‏تر، دو طرف بايد در ابتداى جلسه از يكديگر بخواهند صادقانه به پرسش‏ها و مسائل مطرح شده پاسخ دهند تا از صفات اخلاقى و خصوصيات يكديگر آگاهى يابند. (سایت پرسمان)

* معرفي كتابی کاربردی در این زمینه :
پرسشگر محترم؛ به جرأت مي توان گفت يكي از بهترين كتبي كه در زمينه مسائل مربوط به انتخاب همسر منتشر شده است كتاب « مطلع مهر : راهكارهاي جامع و كاربردي براي انتخاب همسر » اميرحسين بانكي پور فرد است كه انتشارات حديث راه عشق آن را منتشر كرده است و از اكثر كتابفروشي هاي معتبر در سراسر كشور قابل تهيه است. اين كتاب به طور جامع به مسائل مربوط به انتخاب همسر (از جمله سوالات مربوط به جلسه خواستگاري، به صورت مبسوط و دقيق و جزء به جزء) پرداخته است. مطالعه اين كتاب را اكيداً به شما توصيه مي كنم. با مطالعه اين كتاب بدون شك به بسياري از سؤالاتتان در اين حوزه پاسخ داده مي شود.

* منابعي ديگر جهت مطالعه :
- جوانان و انتخاب همسر، علي اكبر مظاهري، انتشارات پارسايان
- انتخاب همسر، آيت الله ابراهيم اميني، سازمان تبليغات اسلامي
- تشكيل خانواده از سري آموزه های خانواده، جمعي از مؤلفان، انجمن اولياء مربيان
- همچنين براي دريافت اطلاعات تکمیلی در این زمینه مي توانيد به آدرس های زير مراجعه كنيد :
http://porseman.org/showarticle.aspx?id=773
http://moshavereh.porsemani.ir/term27

موفق باشيد. باز هم با ما سخن بگوييد و دغدغه هاي ذهني تان را با ما در ميان بگذاريد.

نویسنده : علی حسینعلی پور

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

سلام ,من تاحالا هرچی خواستگار

سلام ,من تاحالا هرچی خواستگار داشتم رد کردم برای اینکه از حرف زدن وسوال پرسیدن ازاقایون خجالت میکشم بنظرتون باید چیکارکنم؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

کمک کنید دارم دیوونه می شم

با سلام.من 29 سالمه خرداد94 با پسری از طریق شبکه های اجتماعی آشنا شدم اوایل چون اهل دوستی نبودم پاسخ منفی دادم اما ایشون بعد از حدود چند هفته پیشنهاد خواستگاری دادند و اعلام کردندکه منو از همه جهات دوست دارند با هم اشنا شدیم و پسر خوب و ساده ای بود بعد از چندین بار که مرا به ییلاق خودشان بردند که بیشتر آشنا شویم با من سکس و دخول کردندو اعلام داشتند اولین بارشان است و از روی عشق این کار را کردند و چون من بکارتم به صورت نامشخص و بدون دلیل پاره بود به این ارتباط البته با خودداری ادامه دادم. ایشون چون یه خانواده روستایی و معمولی داشتند ... کمی در رسم و تبادل صحبت و رفتار مشکل داشتیم. بگذریم ایشون در به خواستگاریم آمدند. اما مادرشان ناراضی بود و به دلیل اینکه آنها می گفتند مهریه 125 تا و من می گفتم 500 تا مادرش مدام می گفت پسر من بدهی دارد و شرایط ندارد فقط در حد یک جلسه خواستگاری همه چیز بهم خورد. ضمن اینکه ما ازمایش داده بودیم و همه چیز درست بود. به هر حال همه چیز منتفی شد اما من با اینکه فهمیده بودم ایشون بدهی بابت خرید مغازه دارند و حدود سیصد میلیون است و شغلشان ... اما تحصیلکرده همه چیز از خانوادگی بهم خورد اما ما با هم سکس برقرار کردیم. البته من همیشه خودداری می کردم و او با هر بار سکس قول میداد که همه چیز را درست کند اما دو ماه بعد از خواستگاری ایشون از ارتفاع می افتند و کمرشان عمل می شود. من خیلی ب بیمارستان رفتم و ایشون هم همش پیغام میداد و من مخفیانه به ملاقاتش می رفتم. ... اما حس می کنم منو مثل همسرش می بینه و از تنهایی باهاش بودم.ایشون بعد شش ماه ادرار با سوند انجام میده و نعوظ خیلی کمی داره. اینم بگم من یائسگی زودرس دارم و باردار نمی شم و اون اینو قبول داشت که بخاطر بچه منو نمیخواد. الان یه سالو نیم از آشناییمون شده اما اون نتونسته قسط بانکو بده و پیگیر هست اما نتونسته تا بخواد دوباره بیاد. حساس شده و مدام قهر می کنه و ضمن اینکه توقعش بیشتر شده و گاهی از من انتظارهای خاص دارد. او هر وقت مرا می بیند هی میبوسد و میگه این عشقه. اما این ارتباطا جز گناه نیست و من حتی از کارای قبلم پشیمونم . از نظر شما باید چکار کنم درگیر شدم و ناراحتی اعصاب گرفتم. من با هیچکس ارتباط نداشتم اما با این کار خودمو گناهکار می بینم. لطفا بمن راه نشون بدید. ایا اصلا ب صلاح هست که منتظر بمونم تا شاید بدهیشو بده و دوباره بیاد؟یا نه باید شکست خورده و با این شرایط ناباروری و روح صدمه خورده برم پی کس دیگه و انتظار کس دیگه رو بکشم؟خواهش می کنم کمکم کنید

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

مشکل در پذیرش خواستگار

سلام . من دختری هستم 30ساله که با کسانی که به خواستگاری من می آیند مشکل دارم چون نمی توانم با آنها صحبت کنم چون از نظر خودم فکر میکنم نمی توانم از ان ها سوال بپرسم و یا جواب سوالات آنها را بدهم و یا شاید می توان گفت که خیلی از صحبت کردن با آقایون خجالت میکشم و تا این زمان به هر کس که خواسته از من خواستگاری کند جواب منفی دادم اگر میشود کمی من را راهنمایی کنید

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

پاسخگویی

آیا شما با فعالیتهای مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی خراسان رضوی آشناهستید ؟

این مرکز در موضوعات ذیل پاسخگوی سؤالات شمااست :

✍ مشاوره خانواده

✍ مشاوره کودک و نوجوان

✍ مباحث اخلاقی و تربیتی

✍ احکام شرعی

✍ علوم قرآن و حدیث

✍ کلام و اعتقادات

شمامیتوانید سؤالات خود را به چهار شیوه ذیل ارسال نمایید و پاسخ دریافت کنید

1- ارتباط تلفنی با شماره(096400)
2- ارسال سؤال از طریق پیامک به شماره 30007461
3-گفتگوی آنلاین با کارشناسان درسایت www.eporsesh.com
4-ارسال سؤال در سایت www.eporsesh.com
:point_left:

سلام من دختری 18 ساله ام یه

سلام من دختری 18 ساله ام یه کیس مناسب از نظر خوانوادم برای ازدواج من پیداشده.خودم به شخصه از ایشون رفتم تحقیق کردم شصت درصد افراد خوب گفتن وچهل درصدشون گفتند که گاهی سیگار میکشه.خیلی مرددم لطفا راهنماییم کنین.چی بگم که بفهمم در مورد سیگارش بهم دروغ نمیگه

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

خواستگاری

سلام
من فردا میخام برم خواستگاری نه تا حالا دختره رو دیدم و ن میشناسمش
لطفا راهنمایی کنیدچه چیزایی باید ازشون بپرسم وچی بگم

پاسخ

پرسش و پاسخ بالا و لینک هایی که در پایان پاسخ داده شده را مطالعه کنید.

راهنمایی

با سلام بنده دختر33 سالم دارای مدرک ارشد و خواستگاری دارم که همسنیم و مدرک ایشان کارشناسی هست و شغل ازاد دارند و از نظر فرهنگی هردو خانواده ها فرهنگی اند متاسفانه مشکلی که ذهن بنده را مغشوش کرده خانواده پسر 4 فرزند اند و ما دو فرزند و بنده تک دختر ام و در محیط آرام پرورش یافتم و الان با ازدیاد آنها کمی خوف پیدا کردم لطفا راهنمایی کنید

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

خواستگاری

سلام ببخشید من دختر 30 ساله هستم دانشجوی دکترام آقایی ازم خواستگاری کردند که هم سنیم اما ایشون مدرکشون کارشناسیه خانواده خوبی دارند و ظاهرا با ایمانن و از اخلاقشون تعریف می کنند می خواستم بدونم مدرک پایین تر چقدر تاثیر داره، باید ایمان تو اولویت باشه یا درآمد و مدرکشون ؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

با سلام و تشکر از

با سلام و تشکر از راهنماییهاتون...دختری هستم21ساله...از دوسال پیش مداوم افرادی برای خواستگاری می آیند که به هر دلیلی ردشون کردم...نگرانم که آمادگی پذیرش همچین مسئولیتی رو داشته باشم و آیا بتونم شریک خوبی برای زندگی فردی واقع شوم؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام من 1 خواستگار دارم و بک

سلام من 1 خواستگار دارم و بک دیدار داشتیم واشنای بیشتر تماس ودیدار داشته باشیم اما من 1 مشکلی دارم اصلا نمیدونم چطور جواب سوالاتشون بدم یا چ سوالاتی بپرسم خیلی واسم سخته لطفا راهنمای

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام من دختری17ساله هستم و

سلام من دختری17ساله هستم و درخوانواده مذهبی بزرگ شدم به تازگی کسی برای خواستگاری من اومده که از همه جهت تا اونجایی که من خبر دارم شرایط خوبی دارد و امشب برای بار دوم میخواهند بیایند اما من خیلی میترسم از اینده و نمیدونم چیکار باید بکنم؟

پاسخ

مخاطب گرامی، شما اگر مطالب بالا رو مطالعه کرده باشید، مسیر برایتان مشخص خواهد بود. به هر تقدیر من نیز توجه شما را به چند نکته مهم جلب می کنم :
1. ابتدا ببیند آمادگی ازدواج را دارید و به آن بلوغ فکری جهت قبول کردن یک زندگی مشترک و پذیرفتن مسئولیت رسیده اید یا خیر؛ این موضوع از رجوع به درون خود و نگاه به توانایی ها و نیز مشورت با والدین و بزرگترها مشخص می شود.
2. تا جایی که امکان دارد مطمئن شوید که این فرد شرایط مد نظر شما را برای ازدواج دارد. این دیگر به علایق و سلایق و اهداف خودتان بستگی دارد. به اولویت هایتان در انتخای همسر نگاه کنید : ایمان، اخلاق، تحصیلات، شغل خوب، درآمد خوب، خانواده خوب، تیپ و قیافه و ...(ایمان و اخلاق و خانواده خوب، بسیار مهمتر از بقیه هستند)، و ببیند چه چیزی برایتان در اولویت است. رسیدن به این اطمینان هم از طریق تحقیقات لازم از افراد موثق درباره این فرد و خانواده اش و همچنین صحبت های شما با ایشان (تحت نظر خانواده و در جلسات خواستگاری) به دست می آید.
3. اگر به موارد بالا توجه کردید و این فرد از نظر ایمانی و اخلاقی و همچنین ظاهری مورد تاییدتان بود و به دلتان نشسته بود و خانواده نیز با انجام تحقیقات لازم ایشان را تایید کردند، می توانید به ازدواج با ایشان فکر کنید.
4. به هر تقدیر تصمیم گیرنده شمایید و کسی نمی تواند شما را مجبور به ازدواج کند. به شرایط نگاه کنید و پس از مشورت و توکل به خدا تصمیم بگیرید و از خدا بخواهید این تصمیم تان را موجب خیر و برکت در زندگی تان قرار دهد.

اجرکم عندالله

اجرکم عندالله

دوراهی

سلام، من دوتا خواستگار دارم، یکی 4 سال از من بزرگتر و در یک شرکت خصوصی کار میکنه هیچ شناختی در موردش ندارم، خواستگار دیگه م اشناس تقریبا میشناسمش و بهش علاقه هم دارم و احساس میکنم از نظر اخلاقی و شخصیتی بهم نزدیکیم منتها تازه از سربازی اومده و هنوز کاری پیدا نکرده فقط یه ماشین داره و هیچ سرمایه ای هم نداره،نمیدونم کدومشون انتخاب کنم.اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

مشاوره

با سلام
من توي يك موسسه خيريه كار مي كنم وكارم جمع اوري كمك هاي مردمي است اما با كار مشكل پيدا كردم براي ازدواج چون ديد مردم نسبت به اين كارخوب نيست ويك نوع گدا ي ازمردم محسوب ميشه. من در هنگام صحبت كردن با خانواده دختروهمچنين با دختر مد نظرم نمي توانم انها را راضي كنم درباره كارم . ايا اين كار زشته يا دزدي كردن مگه خداوند درسوره توبه ايه60درباره صدقه وعاملين جمع كننده ان صحبت نكرده لطفامن را كمك كنيد تا به توانم طرف مقابل خود را راضي كنم به خدا دارم ديوانه ميشم

مطرح کردن مسائل جنسی در دوران اشنایی

آیا اینکه پسری در شروع دوران اشنایی مسائل جنسی را مطرح کند درست است؟چه پاسخی باید داد؟

نه

پرووکریه
بی ادبیه

ایا در ازدواج میشود اسایش را

ایا در ازدواج میشود اسایش را فدای ارامش کرد?!مثلا پسری که از نظرمالی یقینا میتواند اسایش و رفاه را در زندگی تضمین کند اما بقول معروف به دلمان ننشیند جای فکر داردبرای ازدواج دارد ?!
در یک انتخاب موفق نقش اسایش باید چند درصد باشد نقش ارامش چند درصد!?

سلام.چندروزی هست یکی از

سلام.چندروزی هست یکی از همکلاسی هام به طریقای مختلف میخواد با من صحبت کنه اما من یه روز به بهانه جزوه یهروز به بهانه های مختلف به من پیام میده درخواست ملاقات میذاره اما من نمتونم زیاد به او اعتماد ندارم نمیتونم اونجوری که میخواد ارتباط کلامی برقرار کنم

سلام و عااااااالی بود .اجرکم

سلام و عااااااالی بود .اجرکم عندالله انشاالله

فوری فوری-------سوالات اعتقادی رو چطور بیان کنیم؟؟

با سلام و تشکر از این مطلب مفیدتون.
میخوام در این زمینه که مثلا سوالات اعتقادیمون رو چطور بیان کنیمکه پاسخ درستو دریافت کنیم بگید؟
و اینکه چه سوالی بپرسیم که ببینیم تا چه حد مسئولیت پذیر هست یا نه؟
با تشکر

سوال

سلام.مدتی پیش پسرعموی من از طریق خانواده اقدام ب خواستگاری از بنده کرده اند اما درطی این سال ها ما روابط چندانی باهم نداشتیم و من اصلا از خصوصیات اخلاقی ایشون مطلع نیستم هرچند پدر و مادرم اظهار دارند ک ایشون فرد لایقی برای زندگیست.ب نظر شما با تجه ب اینکه ایشون پسرعموی من هستند درسته ک سوالاتیکه از خواستگارهای غریبه میپرسم ازشون بپرسم؟؟میترسم بعدا موردسرزنش از طرف خانوادم قرار بگبگیرم که چرا این سوالات رو پرسیدم
لطفا راهنماییم کنید

* چگونه شروع به صحبت

* چگونه شروع به صحبت كنم؟
یادتون رفت :اول نام خدا

پاسخ

مخاطب گرامی، قطعاً اینگونه است؛ نه در این کار، بلکه در همه کارها باید اینگونه باشد. ما در پاسخ، نام خدا بردن را برای یک مسلمان، امری بدیهی و پیش فرض در نظر گرفته ایم و پس از آن را بیان نموده ایم.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .