عدم اعتماد به نفس به خاطر شکل بینی

من احساس مي كنم فردي هستم كه كمبود اعتماد به نفس دارم و افسرده ام. زماني اين احساس من شروع شد كه اثر حادثه اي بيني ام قوسي برداشت و خيلي نافرم شد. از آن موقع نمي خواهم زياد بيرون بروم و دوست ندارم كسي مرا از نيم رخ ببيند. وقتي با دوستانم هستم اين حس كمتر به من دست مي دهد و وقتي با خانواده ام هستم برعكس است. دوست ندارم در جمع غريبه ها حضور پيدا كنم و حساسيت بيشترم روي پسرها هست. لطفا بگوئيد چكار كنم؟

*** از همين امروز تصميم بگير كه عاشق زيباترين ، با اعتماد به نفس ترين و با ارزش ترين فردي كه مي شناسي شوي ... يعني خودت ***
پرسشگر محترم؛ همين اشراف شما به وجود اين مسأله و طلب راهنمايي، نشان از ذهن زيبا و منطقي شما و گام بسيار بلندي براي رهايي از اين مشكل است.
*** افرادي كه اعتماد به نفس خود را تنها در ظاهر مي بينند ناشي از اين است كه توانايي ها و قابليت هايي كه دارند را دست كم يا نا ديده مي گيرند. به همين دليل در عرصه هاي اجتماعي كه حضور پيدا مي كنند چيزي جز ظاهر خود براي عرضه كردن ندارند و دائم با خود اين تصور را مي كنند كه ديگران به ظاهر من توجه دارند و درباره آن فكر مي كنند و از آن جايي كه ظاهر خود را نيز كامل نمي دانند (به هر دليلي) و دست به مقايسه با ديگران مي زنند دچار اضطراب مي شوند و عدم اعتماد به نفس در آن ها شكل مي گيرد. برخي افراد هم به خاطر عدم رضايت از ويژگي هاي ظاهري خود و دست كم گرفتن توانايي هايشان ترجيح مي دهند گوشه نشين شوند و در اجتماع كمتر ظاهر گردند. اگر شما جلوي اين تفكرات اشتباه را بگيريد و توانمندي ها و قابليت هايتان را در اجتماع بروز دهيد به خودباوري و اعتماد به نفس نيز خواهيد رسيد. شما نبايد روي ظاهرتان زياد حساسيت به خرج دهيد. وقتي افراد يك جامعه را زير منحني نرمال ببريم خواهيم ديد كه اكثر افراد داراي چهره و ظاهري معمولي هستند، درصد كمي زيبا هستند و درصد كمي هم زيبا نيستد.در ضمن زيبايي ظاهري امري نسبي است. هر فردي براي خود تعريفي از زيبايي ظاهري دارد. از ديد ما فردي داراي چهره اي زيباست و از ديد فردي ديگر همان چهره زيبا نيست. شما نبايد به خاطر انحناي بيني تان نگران باشيد. افراد فراواني هستند كه مادر زادي داراي انحناي بيني هستند و هيچ احساس بدي هم نسبت به خود ندارند. براي مثال «ژان رنو» (Jean Reno) بازيگر معروف سينماي فرانسه و جهان، داراي بيني بسيار بزرگ و بدقواره اي است، ولي هيچ كس به بيني او توجهي نمي كند، چرا كه در عرصه بازيگري كاربلد است و يكي از بهترين بازيگران دنياست. حتي گزارشگري از او پرسيده بود كه دوست نداري بيني خود را عمل كني، كه در پاسخ گفته بود : من بيني خود را دوست دارم و هيچ وقت شكل آن را تغيير نمي دهم. اين نشان از اعتماد به نفس بالاي اوست، چرا كه مي داند توانمندي هاي اوست كه موفقيتش را رقم مي زند و نه بيني اش! برخي اوقات هم، ما زياد نسبت به وضعيت ظاهريمان حساس هستيم (به خصوص دخترها) و فكر مي كنيم از لحاظ ظاهري مورد پسند ديگران واقع نمي شويم، در حاليكه واقعيت اين نيست و خيلي اوقات اين تصوراتمان اشتباه است. ممكن است بيني شما حالت بدي نداشته باشد و شما به صورت اغراق آميز آن را نافرم مي دانيد. به هر حال اگر مطمئنيد حالت طبيعي بيني تان به هم خورده و غیر طبیعی و کاملاً مشكل زاست و نمي توانيد با آن كنار بياييد، پس از مشاوره گرفتن از یک روانشناس حاذق و گرفتن تأییدیه از او، می توانید اقدام به جراحی کنید.

*** در ادامه مطالبي كاربردي در زمينه دغدغه اي كه مطرح كرديد، خدمتتان تقديم مي گردد كه اميد است به شما در اين زمينه كمك كند :

جامع نگرى و واقع‏بينى از پايه ‏هاى انديشه صحيح است و زمانى مى‏توان به اين مهم دست يافت كه جنبه ‏هاى مختلف هر پديده مورد توجه قرار گيرد و از نگرش تك بعدى دورى شود. به هر چيزى نگاه كنيد، داراى جنبه ‏هاى مثبت و منفى است؛ انسان نيز از اين قاعده مستثنا نيست؛ بنابراين براى اينكه نگرش صحيح و جامعى - چه از محيط اطراف و چه نسبت به خود داشته باشيم - بايد به هر دو جنبه آن توجه كنيم. نقاط قوت چيزى ما را به ناديده گرفتن ضعف‏هاى آن نكشاند و برعكس نقاط ضعف چيزى، ما را از مشاهده مسائل مثبت و ارزشمند آن محروم نكند.
روان‏شناسان مى ‏گويند: انسان سالم، كسى است كه خود را آن‏گونه كه هست، بپذيرد؛ يعنى، هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف خود را مد نظر قرار دهد؛ زيرا بزرگ جلوه دادن نقاط قوت، به خود بزرگ‏بينى منجر مى ‏شود و با برجسته كردن نقاط ضعف، احساس كهترى و ناارزنده سازى در فرد به وجود مى ‏آيد. انسان پخته و سالم، كسى است كه به هر دو جنبه نگاه كند و از هر گونه افراط و تفريط بپرهيزد.

*** در اين زمينه توجه به نكات زير ضرورى است :
1. بايد ديد اين ذهنيت و تصويرى كه از خود داريد، چقدر با واقعيت مطابق است؟! چه بسا افراد با منفى نگرى و نگرش خاصى، نمى ‏توانند واقع را آن گونه كه هست، مشاهده كنند. بايسته است در اين باره خوب بينديشيد و از هر گونه مبالغه در اين باره اجتناب كنيد.
2. به فرض اينكه بيني تان براي خودتان مقبول نباشد، ولى بايد ديد آيا تمام هستى شما در همين مطلب خلاصه مى‏ شود و هيچ نقطه قوتى در شما نيست!؟ به نظر نمى‏ رسد كه از نعمت‏هاى وجودى ديگرى برخوردار نباشيد. اگر فقط اندكى در اين باره بينديشيد، صدها خصوصيت مثبت و ارزشمند در خودتان مى ‏يابيد كه به سادگى، از كنار آن گذشته‏ايد و توجه چندانى به آنها نكرده‏ايد. بنابراين توصيه مى ‏شود آنها را به ياد آورده و براى خود بازگو كنيد و به زبان آوريد و يا روى كاغذى يادداشت كنيد. به خود بباورانيد كه من از اين امتيازات و ارزش‏هاى مثبت بهره‏مند هستم.
3. زيبايى ظاهرى شايد يك امتياز محسوب مى ‏شود، اما علت موفقيت، سعادت و خوشبختى انسان نيست. افراد زيادى هستند كه از وضعيت ظاهرى چندانى برخوردار نيستند؛ ولى هيچ‏گاه احساس بى‏ارزشى نمى ‏كنند، بلكه احساس خوشبختى و موفقيت دارند و با آرامش زندگى مى ‏كنند و با تكيه بر جنبه‏ هاى مثبت و ارزشمند خود بسيار شاد و با نشاط هستند. بنابراين، خوشبختى، مساوى با خوش چهره بودن نيست.
4. بسيارى از شرايط و موقعيت‏هايى كه در آن واقع هستيم، در اختيار ما نيست و بر طبق ذوق و سليقه و خواست ما شكل نگرفته است و گاهى با آرزوهاى ما مطابقت ندارد و در واقع نمى‏ توانيم آن‏گونه كه مى ‏خواهيم شرايط و امكانات را تغيير دهيم. اما مى‏ توانيم خود را با آن موقعيت‏ها منطبق كنيم و با انعطاف و اصلاح نگرش خود و پذيرفتن اين واقعيت‏هاى خارجى به سازگارى با خود و اطراف خود بينديشيم و عمل كنيم.

*** عمل به راهكارهاي ارائه شده در زير نیز مي تواند در تغيير نگاه شما موثر باشد :
1. بكوشيد ارزش‏هاى واقعى‏تان مسائل معنوى باشد و نگرانى شما، بيشتر براى به دست آوردن زيبايى‏هاى باطنى باشد. به عبارت ديگر توجه شما به حسن سيرت باشد، نه حسن صورت. درباره انواع زيبايى‏ها - اعم از ظاهرى و معنوى - و ارزش و اهميت هر كدام و نقش هر يك در موفقيت و خوشبختى انسان‏ها، بيشتر بينديشيد و مطالعه كنيد. مطمئناً در خواهيد يافت زيبايى‏هاى معنوى بسيار متنوع‏تر و نقش آفرينى آن در زندگى بيشتر و عميق‏تر است.
2. گرچه شايد زيبايى ظاهرى تان (به تصور خودتان) كمي به هم ريخته باشد ؛ ولى مگر همه چيز در زيبايى ظاهرى خلاصه مى ‏شود؟! آيا بهتر نيست به آن نعمت‏هايى كه خداوند در اختيارتان گذاشته، فكر كنيد و به جاى غصه خوردن در اين مورد شكرگزار باشيد؟
3. در روايتى از امامان (عليهم السلام) رسيده است: در مسائل مادى هميشه به كمتر از خودتان بنگريد تا حالت رضايت و شكرگزارى شما بيشتر شود. شما هم هميشه به افرادى فكر كنيد كه داراى نقص عضوهايى چون نابينايى، فلج و مانند آن هستند ؛ ولى با روحيه‏اى بسيار بالا زندگى مى ‏كنند. درباره لقمان گفته‏ اند: بسيار زشت و بدشكل بود ؛ ولى بر اثر كسب علم و معرفت، به درجه‏ اى رسيد كه بخشى از قرآن به سخنان ارزشمند او پرداخته و سوره‏ اى نيز به نام او است.
پس شما :
- به جاى اينكه به كمبودها، عيب‏ها و ناكامى ‏هاى خود فكر كنيد، به موفقيت‏ها و آن امكاناتى كه در زندگى از آن بهره مند بوده و هستيد بينديشيد.
- از منفى بافى نسبت به خودتان اجتناب كنيد ؛ از كجا معلوم كه قيافه شما با همان بيني جذاب نباشد؛ شايد اين تفكرات منفى و احساس عدم اعتماد به نفس، باعث شده كه شما خود را از نظر قيافه ظاهرى كمتر از ديگران ارزيابى كنيد! چه بسا افرادى، به خصوصيات و صفات پسنديده شما (مانند عفت، نجابت و پاكدامنى) غبطه مى ‏خورند. بنابراين خودتان را دست كم نگيريد و هنگامى كه به مجالس جشن يا ساير مجالس عمومى مى ‏رويد، حتماً به ظاهر خود اهميت دهيد. لباس‏ هاى خوب و زيبا بپوشيد و به وضع ظاهریتان برسید (البته با رعايت کامل شرعیات و شئونات اسلامى) و به شكل بيني تان فكر نكنيد.
4. در فعاليت‏هاى اجتماعى مثل مسجد، بسيج، كارهاى هنرى دسته جمعى و مانند آن شركت كنيد و از اين طريق با افراد شاداب، فعال، متدين و در عين حال مثبت نگر معاشرت كنيد و براى خود دوستان زيادى به دست آوريد.
5. ورزش را جزء ضرورى‏ترين فعاليت‏هاى خود قرار دهيد و هر روز حداقل نيم ساعت ورزش كنيد (هر ورزشى كه مورد علاقه شماست) ترجيحاً ورزش بدن سازى.
6. از بيكارى و بى‏برنامگى اجتناب كنيد و اوقات فراغت خود را با مطالعه كتاب‏هاى مفيد در زمينه ‏هاى علمى و مذهبى پر كنيد.
7. به امور معنوى (مثل قرائت قرآن، دعا، نماز و شركت در مجالس مذهبى) توجه داشته باشيد و به اين طريق رابطه عاشقانه‏اى با آفريدگار خود برقرار كنيد كه بهترين دوست و مونس شما در تنهايى است و درد دل شما را مى ‏شنود.
8. موفقيت‏هاى گذشته و توانمندى‏هاى مختلف خود را در ذهن‏تان مرور كنيد.
9. از نظر جسمانى و ظاهرى، خود را با ديگران مقايسه نكنيد.
10. هرگاه جلوى آينه قرار گرفتيد، داشتن ويژگى‏هاى مثبت ظاهرى را به خود تلقين كنيد.
11. درباره خوشبختى و سعادت مطالعه كنيد و خوب درباره ملاك‏ها و معيارهاى آن بينديشيد.
12. سعى كنيد افكار خود را اصلاح كنيد؛ يعنى تصويرى مثبت از خود درست كنيد؛ ريشه و اساس نگرش منفى كه شما نسبت به خود پيدا كرده‏ايد، همين خود پنداره منفى است و توصيه ‏هايى كه شده همه براى اين است كه شما نگرشى كه از خود داريد تغيير دهيد.
13. زيبايي ظاهري، امري مطلق نيست، بلكه يك امر كاملا نسبي است. ممكن است فردي كسي را زيبا بداند در حالي كه ديگري او را به هيچ وجه زيبا نداند. بنابراين، در مورد ظاهر و زيبايي‌تان، نگران نباشيد.

*** مطالعه كتاب‏هاى زير نيز مي تواند براي شما مفيد باشد :
1. اعتماد به نفس راه خوشبختي، ژيلا نينوايي
2. اعتماد به نفس برتر، فيلد گيل ليندن
3. راههاي غلبه بر اضطراب، ديل كارنگي
4. قدرت تفكر، ژوزف مورفى، ترجمه هوشيار رزم آرا
5. قدرت اراده، محمد حسين سرورى
6. غلبه بر ترس و خستگى، ادوارد اسپنسر
7. آيين زندگى، ديل كارنگى
8. رمز پيروزى مردان بزرگ، جعفر سبحانى
9. پيروزى فكر، مورفى

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

عدم اعتماد بنفس در اثر ضربه به بینی و قوز دار شدن آن

خانمی۳۲ساله هستم متاهل وبخاطر قوز بینی دچار عدم اعتماد بنفس شده ام البته همه میگن به صورتت میاد و تقریبا بیشتر افراد میگن شما زیبایید ولی من همیشه تو فکر عمل کردنم ولی همسرم راضی نمیشه دلم نمیخواد برم بیرون یا تو جمع.از عمل و عوارضشم میترسم اصلا موندم چیکار کنم جدیدا بیرون که میرم عینک میذارم تا قدز بینیم معلوم نشه .ولی از عینکم بدم میاد احساس پیری بیهودگی و هرچی حس بده دارم.من موندم مردم دیوونه شدن با این بینی بهم میگن تو زیبایی و داری ناشکری میکنی تو محیط دانشگاهم تمام دوستام میگفتن تو خیلی زیبایی قوز بینیت اصلا تو دید نیست ولی من باور نمیکن.هرچی بگن من همون حس بد رو نسبت به بینیم داره ولی همسرم میگه تو عملم بکنی باز به بینی بعده عملت گیر میدی.من چیکار کنم.چندین ساله افسردگی دارم.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

تو زندگیم هیچوق قیافه مهم

تو زندگیم هیچوق قیافه مهم نبوده
اما یکی دوساله به خاطر بینیم اعتماد به نفس پایین اومده خیلی قبلنا خیلی خوب بودم اما الان بینیم بزرگه به صورتم نمیخوره نگاه های سنگین آدمایی ک منو میبینمو حس میکنم برام مهم نیستا اما ضعیفم کرده حتی بچه کوچیک فامیل با خنده بهم میگه پینوکیو خودتون تصور کنین تو جمع چه دردی داره
تو کلاس درس تو دانشگاه خیلی سخته اصا امثال منو آدم حساب نمیکنن
البته میگم برای من مهم نیس اما ته دلم منو ضعیف کرده یه عکس میندازیم اصا خوب در نمیاد حتی با فتوشاپ تیکه های خیلیایرو میشنوم و چیزی نمیگم
سخته عاشق بشی اما.... هعی بیخیال پولم که نداریم
تو این زندگی هیچی واس من نیس تو20 سالگی دلم پیره

حقیقت تلخ

آدم واقعا چی میتونه بگه؟
متاسفانه یکی از مشکلات جامعه ی ما فرهنگه که یه سریا رعایت نمیکنن!مثلا من هم زیاد از شکل بینیم راضی نیستم توی دوران راهنمایی یه دختری بود که الان بهش فکر میکنم میبینم تو کلش به جای مغز کاه فرو کردن.با اینکه بینی عقابی داشت بینی منو مسخره میکرد!دو سه بار باهاش دهن به دهن شدم ولی مگه حرف حالیش بود؟
تا اینکه برای دبیرستان از اون محیط فاصله گرفتم و جای دیگه ای ثبت نام کردم که دخترای اون مدرسه واقعا عالی بودن شاید دو یا سه نفر از کلاسمون دوست پسر داشتن!
تو اون سه سال باورت نمیشه اینقدر از چشمام و موهام تعریف میکردن که دیگه قضیه ی دماغ به کل فراموشم شده بود و اعتماد به نفسم رفت رو هزاررر!
اینه که میگم اگر مسخرت کردن مشکل از تو نیست.مشکل از خودشونه که هیچی جز ایراد دیگران نمیبینن تا ایراد خودشونو بپوشونن

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
13 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .