چرا خواستگار ندارم

دختري هستم كه به درس خواندن بسيار علاقه مند بودم و اين علاقه مرا به درس و دانشگاه كشاند، اما تاكنون كه 25 سال دارم هيچ خواستگاري نداشتم و حالا كه سرشار از احساسات پاك هستم و نياز به يك همدم دارم كه خلأ هاي روحي ام را پر كند اين موقعيت برايم پيش نمي آيد. گاهي با ديدن دختران فاميل كه از من كوچكترند و ازدواج به موقع كردند و داراي بچه هم هستند، آنقدر از خودم ناراحت مي شوم كه با خودم مي گويم كه با داشتن همه امتيازهايي كه نسبت به آنها دارم، چرا من نبايد مانند آنها به موقع ازدواج کنم و دارای همسر باشم. در اينكه تحصيلات باعث باز شدن فكر انسان مي شود و او را از تاريكي به روشنايي مي برد شكي نيست، اما نمي دانم چرا دختري كه تحصيلات بالا دارد بايد محكوم به تنهايي باشد. با وجود همه اميد هايي كه به خدا دارم گاهي تنهايي بر سرم سايه مي افكند و فكر مي كنم كه تا لحظه مرگ بايد تنها باشم. شايد مواردي را كه من به عنوان يك دختر بيان كردم در پسري هم وجود داشته باشد، اما چرا بايد اينگونه باشد؛ دختران و پسراني كه دوست دارند به عنوان همسر كنار هم باشند و باعث آرامش روحي هم شوند، مانند تشنه اي هستند كه آبي را به لبهايش برسانند و از او دريغ كنند؟ انسان هرچند پدر و مادر و خواهر و برادر و دوست مهربان و دلسوز داشته باشد اما هرگز جاي همسری مهربان و خداجو را نمي گيرد! باوجود همه اين مسايل به دليل نداشتن رابطه با پسري (به جز در مسايل درسي) اگرروزي برايم خواستگار آمد نمي دانم چطور برخورد كنم. خواهش مي كنم به خاطر خدا هم شده مرا مفصل راهنمايي كنيد (خواهش ميكنم از بيان پاسخي تكراري بپرهيزيد چرا كه من تمام سايت شما را هميشه مطالعه مي كنم). همين كه بدانم بعد از خدا كسي هست كه به احساساتم اهميت مي دهد بسيارخوشحال مي شوم. با تشکر فراوان.

دانشجوي ارجمند از اينكه به ما اعتماد كرده و « پرسمان» را به عنوان منبع پاسخگويي به سؤالات خود برگزيديد، سپاسگزاريم.
نامه تان را با دقت خواندم. خرسندم كه درد دل خودتان را براي ما نوشته ايد. برون ريزي مسايل و مشورت گرفتن از ديگران و اهل خبره و كارشناسان اگر هيچ تأثير و نتيجه اي نداشته باشد حداقل مي تواند موجب تخليه هيجانات باشد كه روانشناسان آن را مفيد و سودبخش مي دانند.
در قسمتي از نامه تان گفته ايد «خواهش مي كنم از بيان پاسخي تكراري بپرهيزيد چرا كه من تمام سايت شما را هميشه مطالعه مي كنم»؛ اكنون اجازه بدهيد از شما بپرسم چقدر از مطالب و راهكارهايي كه در سايت پرسمان به آنها به عنوان موانع ازدواج و نداشتن خواستگار توضيح داده شده است را عمل كرده ايد. بگذاريد مثالي برايتان بزنم: فرض كنيد كسي سرما بخورد، به پزشك مراجعه كند اما نسخه دكتر را گوشه جيبش بگذارد. آيا خوب مي شود؟ مطمئنا نه!!!
خواهر گرامي شما علم و آگاهي در مورد علل نداشتن خواستگار را با مطالعه مقاله ها و پرسش و پاسخهاي موجود در سايت پيدا كرده ايد ، اما راهكارها را به كار نگرفته ايد! درست مثل همان نسخه!
پس بايد دست بكار شويد. از همين الان تصميم بگيريد و مطالب زير را ( هر چند به نظرتان تكراري بيايد) با دقت بخوانيد و سعي كنيد آنها را در زندگيتان بكار بگيريد.
قبل از پرداختن به موضوع اصلي شما يعني دلايل خواستگار نداشتن تذكر چند نكته ضروري است.
خواهر گرامي؛ دغدغه شما براي ازدواج در سنين جواني، امري طبيعي است؛ زيرا ازدواج يكي از مسائل اساسي زندگي است كه در دوره جواني اتفاق مي‏افتد اما اهميت اين مسئله نبايد موجب نگراني شديد شده و زندگي شما را مختل سازد. نگران اين كه چرا تا به حال موفق به ازدواج نشده ايد ،نباشيد چرا كه:
1. نداشتن خواستگار يكي از مشكلات رايج در ميان دختران امروزي است. اين مشكل بسيار فراگير شده و اختصاصي به شما ندارد. با توجه به شرايط موجود، نداشتن حتى يك خواستگار چيز بعيدي به نظر نمي‌رسد، چرا كه همه ما در پيرامون خود شاهد دخترهاي بسيار شايسته‌اي هستيم كه به هر دليلي حتى يك خواستگار نداشته‌اند.
2. امروزه سن ازدواج در جامعه ما بالا رفته است و طبيعتاً دخترها هم ديرتر ازدواج مي كنند. الآن مثل قديم نيست كه دختري كه مثلاً به سن 20 سالگي رسيده ديگر اميدي به ازدواج و يافتن همسر نداشته باشد. در حال حاضر ميانگين سن ازدواج در دختران حدود 24 سال است كه شما فاصله چنداني با ميانگين نداريد. گذشته ازآن در حال حاضر امتيازات فراواني از جمله تحصيلات دانشگاهي، اعتقاد ديني سالم و ... داريد كه بسياري از دختران ندارند.
3. شايد در سنين پايين تر موقعيت هاي بهتري براي ازدواج فراهم شود اما خداوند بهتر مي داند صلاح هر فردي در ازدواج در چه سني است. بى‏ترديد خداوندى كه شما را آفريده ، كفو و همسر مناسب و متناسب با شما را نيز در نظر گرفته است و به موقع او را روانه‏ منزل شما خواهد كرد ،به گونه اي كه هيچ چيزى نخواهد توانست مانع ايجاد پيوند و ازدواج شما شود.
و اما نداشتن خواستگار و علل آن:
متاسفانه در جامعه ما قانون نانوشته اي در ميان مردم باب شده كه خوبي دختر را مي توان از تعداد خواستگارانش فهميد. يعني هر دختري كه تعداد خواستگارانش زياد باشد معلوم مي شود كه دختر خوبيست و اصل و نسب دار است اما اگر دختري در زمان متعارف جامعه ازدواج نكند يا خواستگار زيادي نداشته باشد اين طور تعبير مي شود كه حتماً مشكلي دارد كه كسي سراغش نمي رود!
آن وقت است كه دختران و خانواده هايشان روز به روز نا اميدتر، نگران تر و دستپاچه تر مي شوند و اعتماد به نفس خود را در زمينه ازدواج از دست مي دهند.
معمولاً افراد در مقابل اين مساله (نداشتن خواستگار) به دو نحو برخورد مي كنند. برخي با آن كنار آمده و منتظر فراهم شدن شرايط خوب مي شوند ولي برخي ديگر مدام در تلاشند تا از طرق مختلفي چون برقراري آشنايي هاي نادرست، دعانويسي و... خود را از اين مهلكه نجات دهند.
اما به واقع علت اصلي نداشتن خواستگار چيست؟ به طور كلي علل و عوامل نداشتن خواستگار را مي توان در دو دسته تقسيم كرد:
۱) عوامل فردي: عللي كه خود فرد باعث ايجاد آنها شده است.
۲) عوامل بيروني: عللي كه عامل ايجاد آن ها خود فرد نبوده است.

طبيعي است كه اگر مانعي بر سر راه شما وجود دارد ابتدا بايد سعي كنيد آن را برطرف نماييد. ( از آنجا كه ما در مورد بسياري از مسايل زندگي شما اطلاعي نداريم مطالب زير را بيان مي كنيم و اين خود شما هستيد كه بايد با دقت در اين مطالب و بررسي وضعيت خود پاسخ مناسب را بيابيد).
۱) عوامل فردي
- گاهي دختر دچار خطا يا انحراف اجتماعي، اخلاقي و... شده و يا يك صفت اخلاقي ناپسند دارد كه تمام اهل محل آن را مي دانند. اين امر از سويي باعث سلب اعتماد مردم محل و از سوي ديگر باعث مردود شدن وي در تحقيقات محلي افراد غريبه مي شود. به همين دليل كسي به خواستگاري ايشان نمي رود كه البته بايد تا حدودي در اين رابطه به مردم حق داد. تنها راه رهايي از اين مشكل توبه حقيقي دختر به درگاه خداوند و كمك خواستن از او براي تغيير و اصلاح است. اگر فرد واقعاً توبه كرده و درستكار شود، مردم با ديدن رفتار تغيير يافته اش، به مرور زمان دوباره به وي اعتماد مي كنند.
- گاه برخي از دختر خانم ها به علل مختلفي چون خجالتي بودن، كمرويي، درونگرايي و... از حاضر شدن در جمع هاي خانوادگي يا دوستان سر باز مي زنند و به قولي انزواجو مي شوند. در اين حالت نيز اولاً به دليل اين مشكل شخصيتي شان و ثانياً به خاطر ديده نشدن توسط واسطه ها دچار تاخير در ازدواج مي شوند. راه چاره اين مشكل، توسعه روابط اجتماعي دختر و خانواده او است. در چنين مواردي پيشنهاد مي گردد چنين دختراني با حفظ عفت و رعايت ضوابط اخلاقي و شرعي در مجامع و محافل زنانه نظير روضه هاي خانگي، مراسم هيأت هاي مذهبي و ... حضور يابند تا زمينه آشنايي مادران نيازمند عروس و يا واسطه ها با چنين دختري مهيّا گردد.
همچنين شركت در جمع هاي جديد به شما فرصت ديده شدن مي دهد و در محيط هاي جديد مي توانيد عقايد خود، شخصيت و ظرفيت اداره يك زندگي را به ديگران نشان دهيد.
به عبارتي، پختگي شما تا زماني كه پشت پرده باشد، كسي را به سوي شما جلب نمي كند. شما بايد در محيط هاي اجتماعي سالم رفت و آمد داشته باشيد و قابليت هاي خود را نشان دهيد. حتما منظورمان را از قابليت متوجه مي شويد. يعني آن چه كه احترام ديگران را نسبت به شما برمي انگيزد و نشان مي دهد شما يك سر و گردن از ديگر دختران بالاتريد و آمادگي يك زندگي واقعي را داريد.
- مشكل ديگر برخي از دختران ايراد گرفتن هاي زياد از خواستگاران است. البته هيچ دختري در خودآگاهش خود را يك آدم سخت گير نمي داند. پاي صحبت بيشتر اين دخترها كه بنشينيد مي شنويد: «مگر من چه توقعي دارم؟ من كه خانه و ويلا و مهريه و شيربها نخواستم. همين قدر كه پسري مرد زندگي باشد براي من كافي است»
اما خيلي از همين دختران پاي انتخاب كه مي رسد، دچار وسواس هاي بيهوده مي شوند: «نكند تك پسر بودنش باعث لوس شدن او شده باشد؟ نكند پرجمعيت بودن خانواده او بعدها برايم مشكل تراشي كند؟ اين خواستگار را نمي پسندم چون چاق است... اين يكي پدرش را از دست داده و بايد سرپرست خانواده خودش هم باشد ... مگر مي شود با پسري كه دانشجو است ازدواج كرد؟ و...» همين وسواس هايي كه به نظر خيلي از خانواده ها منطقي به نظر مي رسد، باعث بالا رفتن سن دخترها و در نهايت نبود خواستگار مي شود.
2) عوامل بيروني
- اما همه انتقادها به دختر خانم ها مربوط نمي شود. خيلي وقت ها اين پسران و خانواده آنها هستند كه اين مشكلات را دامن مي زنند. مثلا با عرض تاسف يكي از مهمترين ملاك هاي انتخاب همسر در اين روزها چه از سوي پسر و چه از سوي خانواده او داشتن زيبايي بسيار دختر است. يك دختر همه چيز تمام دختري است كه زيبا، خوش ظاهر، مقيد باشد و خانواده داري او با تمكن مالي خانواده تعبير مي شود. همين امر باعث شده كه دختراني كه از زيبايي كمتري برخوردارند يا متمكن نيستند با مشكل عدم خواستگار مواجه باشند.
- گاهي مشاهده مي شود كه برخي از دخترها به دليل وجود نقص عضو يا مشكل جسمي با اين مشكل درگير مي شوند كه يقيناً اين امر نوعي آزمايش از جانب خداوند براي محك فرد مي باشد. البته افراد اين دو دسته مي توانند با گسترش استعدادها و توانمندي هاي خود در زمينه هاي متفاوت علمي، هنري و... نواقص خود را جبران و توانمندي هايشان را به رخ ديگران بكشانند.
- مشكل ديگر برخي از دخترهاي جوان بزهكاري و شرايط نامساعد اخلاقي پدر، مادر، برادر و ديگر افراد خانواده شان است. والدين بايد بدانند كه اشتباه هر يك از اعضا و بدنامي خانواده ابتدا به پاي جوانان در شرف ازدواج آن خانواده به خصوص دخترهايشان نوشته مي شود. به همين دليل بايد تمام سعي خود را براي اجتناب خود و اعضاي خانواده از مشكلات اجتماعي و اخلاقي بكنند.
- نداشتن هم كفو و همتا معضل ديگر برخي از دختران است. مثلاً دختري تحصيل كرده كه در محيطي كوچك و روستايي زندگي مي كند و همتايي برايش وجود ندارد. در چنين مواردي يكي از راهكارها هجرت و نقل مكان كل خانواده به محله و يا شهر بزرگتر و يا ميهمان شدن خود دختر( در صورت نبودن مانع و با رعايت ضوابط اخلاقي و شرعي) در منزل يكي از محارم در شهري بزرگتر است.
- گاه ديده مي شود كه خانواده اي محترم در محله اي بدنام و يا معروف به فساد زندگي مي كنند. يقيناً دختر اين خانواده با مشكل نبود خواستگار مواجه مي شود. زيرا هر كسي كه قصد ازدواج با وي را داشته باشد ابتدا وارد محله مي شود تا از همسايه ها تحقيق كند و اگر ببيند كه محل سكونت دختر در محله اي بدنام مي باشد گمان مي كند كه خانواده يا خود دختر نيز مشكل دارند. راهكار مقابله با اين مشكل ترك محل است. هجرت حركتي مقدسي است كه شايد يكي از مصاديقش همين جا باشد.
- فرهنگ هاي اشتباه و كوته نظرانه، عامل بيروني ديگري است در ايجاد نبود خواستگار براي برخي از دختران. فرهنگ هايي چون «دختر كوچك ازدواج كرده و دختر بزرگتر مانده. حتماً ايراد و اشكالي دارد كه كسي دختر اول را نگرفته است.»، «سطح مالي پايين خانواده دختر و عدم تامين جهيزيه از طرف آنها» و... همه و همه فرهنگ هاي غلطي هستند كه متاسفانه مثل قارچ هاي سمي در جامعه ما رشد يافته اند و كسي به بيهودگي شان نمي انديشد.
حال چه كنيم؟ در شرايط كنوني چه كار بايد كرد؟ دختر خانمي كه خواستگار ندارد چگونه مي تواند اين آرامش فكري را داشته باشد؟ آيا مي توان جايگزيني براي نيازهاي ارضاء نشده معرفي كرد؟ آيا مي توان اين نيازها را مهار كرد؟

انشاءالله توجه و عمل به نكات زير بسياري از مشكلات شما را حل خواهد كرد :
1. شما تنها فردى نيستيد كه با اين مساله مواجه هستيد؛ لذا آن را به عنوان يك مساله ببينيد نه يك معضل و مشكل لاينحل.
2. زود ازدواج ‏كردن نشانه موفقيت در امر ازدواج و تأمين خوشبختى و سعادت هميشگى نيست. با كمى دقت و تفحص در بين همسايگان، فاميل و ديگران، مشاهده مي كنيد كه فرآيند خواستگارى و ازدواج، معمولاً يك فرآيند طولانى مدت و نيازمند زمان و دقت كافى است. چه بسا همين تأخير، شناخت و آگاهى‏تان را از موضوعات و معيارهاى ازدواج بيشتر و عميق‏تر كند و موفقيت در اين امر مهم و حياتى را چندين برابر كند كه در نتيجه به صلاح شما خواهد بود.
3. ازدواج همه زندگي نيست ، بلكه تنها يك بعد از ابعاد زندگي است . پس تا زماني كه شرايط ازدواج برايتان فراهم نشده، از فرصت استفاده كنيد و در ساير ابعاد مثل تحصيل در مقاطع بالاتر و ... بكوشيد.
4. از منفي بافي و افكار منفي بايد اجتناب شود. اگر مي خواهيد سالم بمانيد و جواني خود را حفظ كنيد ناراحتي و افكار مزاحم را از خود دور كنيد و بدانيد كه آنچه باعث ناراحتي و مشكل مي شود افكار منفي و نوع ديد ما به دنيا و وقايع است. در بسياري موارد ما از يك حادثه طبيعي، برداشتي داريم كه كاملا متفاوت با واقعيت آن است. سعي كنيد بدبيني را كنار بگذاريد و به دنيا با عينك خوشبيني نگاه كنيد اجازه ندهيد افكار منفي بر شما پيروز شود، آرامش را در زندگي به خودتان هديه دهيد.
5. طرز برخورد با خانواده و دوستان : رفتار مناسب ، با ادب و احترام و به دور از شوخي زياد و جلف بودن مي تواند براي يك خانم مناسب باشد و نظر يك آقا را جلب كند. طرز برخورد در جامعه نيز در اين باره موثر است، بعضي خانم ها ممكن است فكر كنند، برخورد مناسب در مواجهه با يك آقاي نامحرم، اخم كردن و بدخلقي است ولي اين درست نيست، ما نبايد با رفتار محرك، ديگران را تحريك كنيم، ولي اخم كردن و بدخلقي هم مناسب نيست.
6. كم كردن توقعات: يكي از موانع مهم پيش روي ازدواج جوانان توقعات بالا مي باشد كه با كم كردن اين توقعات و بيان اين مساله در موقعيت هاي مناسب مي توانند زمينه ازدواج را ايجاد كنند. همچنين يكي از مواردي كه مي تواند مانع ازدواج باشد و آقا را از اقدام به خواستگاري منصرف سازد موقعيت اقتصادي خوب خانواده خانم است يعني آقا اين جرات را ندارد كه اقدام به ازدواج كند، كه بيان كردن اين مساله در جمع دوستان و بستگان كه انتظارات من براي ازدواج بالا نيست مي تواند راه حل مناسبي براي آن باشد.
7. افزايش مهارتها: تلاش بيشتر و روزافزون براي شكوفايي استعدادها و توانايي‌هاي خود و يادگيري فنون و هنرهاي مختلف و پر كردن اوقات فراغت داشته باشيد. دختراني كه شايستگي هاي لازم در زمينه هاي اخلاقي، اجتماعي، مهارت هاي زندگي و امتيازات ويژه ديگر در جامعه كسب مي كنند، نسبت به ديگر دختران خواهان بيشتري دارند.
8. نيكو كردن اخلاق حسنه و خوش برخورد بودن: در محيط اطراف به خصوص در خانه سعي كنيد با كمال متانت و گذشت و فداكاري رفتار كنيد.
9. صبور و بردبار بودن: چرا كه صبر و شكيبايي كليد معنويات و گشايش‌هاي نعمت‌ها و الطاف الهي است.
10. توجّه به ضعف‌ها و خصلت‌هاي ناپسند خود و رفع آنها: چه بسا به دليل وجود يك صفت بد يا يك رذيله اخلاقي و رفتاري در ما، خداوند نعمتي و يا لطفي را از ما دور كند.
11. توجه نكردن به حرف و حديث هاي مردم و برخورد كردن با آنها به صورت سعه صدر و گذشت از آنها با كمال بزرگواري.
12. حضور در جمع ها با شركت كردن در مجالس مذهبي- فرهنگي- هنري و ... و نشان دادن توانمندي هاي و كمالات روحي و اخلاقي خود.
13. توجه به اين مطلب كه دنيا به آخر نرسيده و اساساً هدف اصلي و نهايي زندگي كه ازدواج كردن نيست. با ازدواج نكردن نيز مي توان به آن اهداف متعالي دست يافت.
14. براي تعجيل در ازدواج به حضرات ائمه اطهار عليهم السلام بويژه امام جواد عليه السلام متوسل شويد.
15. آيه «رَبّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّياتِنا قُرّةَ أَعْينٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتّقينَ إِمامًا»(سوره فرقان آيه 74) را زياد بخوانيد.
16. در مهماني هاي خانوادگي و مراسم گوناگون در ميان سخنان خود به صورت غير مستقيم نسبت به ازدواج با جوان پاك و متديني ابراز علاقه كنيد.
17. يك احتمال را هم نبايد نديده گرفت و آن اينكه شايد خواستگاراني براي شما آمده يا مي آيد اما چون در حال تحصيل هستيد والدينتان چيزي در مورد آنها به شما نمي گويند و يا اينكه آنها داراي معيارهاي لازم نيستند لذا والدينتان ترجيح مي دهند صحبتي در مورد آنها نكنند تا شما با فكري آسوده به تحصيلتان بپردازيد. لذا بدون خجالت با والدينتان در اين مورد صحبت كنيد و تمايلتان به ازدواج را به اطلاع آنها برسانيد. اگر صحبت رودررو با آنها برايتان سخت است با شخص ديگري از خانواده يا بستگان كه راحت تريد صحبت كنيد تا نظر شما را به اطلاع والدينتان برساند.

و حرف آخر اين كه:
توجه به امتحانات و آزمايش هاي الهي داشته باشيم كه مبادا با بي صبري، اجر خود را از دست داده و مشكلات را بيشتر نماييم. ضمن اينكه خداوند متعال كساني را كه به هر جهت اسباب و امكانات ازدواجشان فراهم نشده و نتوانسته‌اند ازدواج كنند، دستور داده كه تقوي و پاكدامني پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بي‌نياز گرداند. «وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتّي يُغْنِيَهُم اللهُ مِنْ فَضْلِهِ»[ نور/33.]. پس آنچه كه در زندگي در درجه اول اهميّت دارد، بندگي و اطاعت خداوند و حفظ پاكدامني و عفّت است.
خواهر محترم، در پايان شاخه گلي از گلستان نبوي پيش كش شما مي كنيم: پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) فرمودند: «آنچه از دنيا نصيب تو باشد، اگر ناتوان هم باشى، به تو مى رسد و آنچه به زيان تو باشد، به زور نمى توانى آن را از خود دور كنى. هركس به آنچه از دستش رفته اميد نداشته باشد، آسوده است و هر كس به آنچه خداوند روزى اش كرده، خرسند باشد، شادمان مى گردد ».
خواهر گرامي به ياد داشته باشيد كه باد با شمع هاي خاموش كاري ندارد، اگر بر تو سخت مي گذرد بدان كه روشني.
تو شاهكار خالقي تحقير را باور مكن
بر روي بوم زندگي هر چيز ميخواهي بكش
زيبا و زشتش پاي توست، تقدير را باور مكن
تصوير اگر زيبا نبود نقاش خوبي نيستي
از نو دوباره رسم كن، تصوير را باور مكن
خالق تو را شاد آفريد، آزاد آزاد آفريد
پرواز كن تا آرزو، زنجير را باور مكن
موفق باشيد .چشم به راه مكاتبات بعدي شما هستيم.

نویسنده : فاطمه سادات حسین پور

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

جواب مخاطب( حرفهایی از ته دل یک ایرانی)

سلام برادر عزیز، همه جا دختر و پسر خوب هس اما بعضی وقتا خدا میخواد یه معامله هایی بکنه تا ارزش طرف رو بسنجه و ببینه تا کی تو همون راه پاش نمیلغزه، البته همه نلغزیدن ها و نجابتها هم از خودشه ولی ماها بنده ایم و پرتوقع.... همش فک میکنیم یه کار خوب کردیم خیلی شاهکار شده اما همین خوبی مام از الطاف ربوبیت و اولوهیتشه و الا اگه ماهارو به حال خودمون بگذاره به هیچ صراطی مستقیم نیستیم! این خداست که ازمون آزمون میگیره و حتی تو این برگه ها تقلب میرسونه بلکه مردود نشیم از بس مهربونه و دلسوز، اونه که به همه قوت قلب میده تا ازش ناامید نشیم و اعتقادمون راسخ بشه به اینکه خدایی هست و صاحب پاداشی... این دنیا نشد اون دنیا.... بااین اوضاع جامعه فقط پناه بردن به خداست که گره از کار همه وامیکنه، اونه که به همه جواب میده و به اعمال و نیات همه آگاهه، من هم مثل شما تاالان به لطف خدا آروممو البته بعضی وقتا غمگین... همه باید به خدا پناه ببریم از شر فتنه ها و خودمون رو به خودش بسپاریم، بعضی وقتا میشه که آدم دیگه ناامید میشه و کم میمونه پاش بلغزه ولی بحرمت بنده های خوبش دستمونو میگیره چون دوس نداره تو چاه بیفتیم... ایشالا همه عاقبت بخیر شیم و کنار سفره اباعبدالله باشیم برای ابد. یاعلی

عدم خواستگار داشتن

دخترای بی خواستگار اگه واقعا میخواین کاری کنین کارستون جنبشی راه باندازین برای تحریم بدحجابا که پسرای مملکتتونو تنوع طلب کرده و انگیزه ازدواج رو ازشون گرفته

خواستگار نداشتن دختران

به نظر من یه علت بزرگ برای خواستگاری نرفتن پسرا بد حجاب بودن دختراست یه پسر علاقه مند به ازدواج وقتی میبینه دخترهای دورو برش اینقدر بی تعهد نسبت به مسائل دینین با این همه روضه خونی که میشه از ریسک کردن تا حدودی منصرف میشن. دخترا خیلی مغرور و خود برتر بین شدن

سلام دختری 23ساله هستم

سلام دختری 23ساله هستم دانشجوی ارشد برق به نظره خودم همه ملاکهارو برا ازدواج دارم مثلا زیبایی وتحصیلات وخانواده خیلی خوب ولی نمیدونم چرا یه خاستگار هم ندارم هروقت به این موضوع فکر میکنم خیلی خیلی نا امید میشم که چرا من یه خاستگار ندارم ولی بقیه دار ند توروخدا کمکم کنید

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سطح توقع

اینجا که اکثر دختران قصد ازدواج دارند و سطح توقعاتشان عالی است ولی در عمل خیلی کمه من خودم مهندس با درآمد 1500000 وقتی به خواستگاری 3 تا دختر تا حالا رفتم متاسفانه توقعاتشون خیلی بالا بود خرید آنچنانی زندگی فلانی خانه آنطور مراسم اونجوری و ... اینها موانعی نه تنها برای من بلکه برای خیلی از پسرا هم است.

ازدواج

دختری 28 ساله ام.فوف لیسانس و شاغل با در امدی بالا. همه چیز دارم. هخانواده و کلا اقوام با ایمان و تحصیل کرد ای دارم. کم سواد ترینشون مادرم هست که معلم زمان اول انقلابه و به علت تولد من نتونست ادامه درس و کار بده. خاستگار برای من می یومد ولی چون خواهرم بزرگتر بود هرکی که برای من معرفی می شد یه جوری که خوهرمم نفهمه و ناراحت نشه برای اون معرفی می کردم و اون هم بهانه گیری می کرد و همه رو رد کرد. حالا نه من خاستگاری دارم و نه خواهرم.نمی دونم چه کنم؟ واقعا خسته شدم. من عاشق بچه هام. می ترسم نتونم مادر بودن رو تجربه کنم. دلم یه مردی می خواد که با عرضه باشه. برام مهم نیست شغل و در امدش مهم اینه که دلش بزگ باشه و با ایمان باشه. مهم اینه که عمرش رو بیهوده نگذرونده باشه. تو رو خدا کمک کنید. نمی دونم اشتباه کردم یا نه؟ حتی اون موقع ها هم مادرم می گفت تو میخوای فقط خواهرت زود ازدواج کنه و بدبخت شه ولی راه خودت باز شه. دلم از این حرفا می گرفت. اما پدرم معتقده که من وخواهرم چون اختلاف سنی کمی داریم همسنیم و این حرفا برای ازدواجمون بی معناست. توی فامیل پسر مجردی که سنش به ما بخوره وجود نداره. توی دوستای پدرمم همین طور. توی محیط کارمم همه متاهلن. حتی توی دانشگاه هم یا متاهل بودن یا خلاف کار و الاف. خسته ام. نا امیدم. چه کنم؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

بيخيال ارزش نداره

اگه فك ميكنيد واقعا ديگ نميتونيد ازدواج كنيد يا سنتون خيلي بالا رفته يا كه فرد مورد نظرتونو نميتونيد به هيچ عنوان پيدا كنيد. اصلا خودتونو ناراحت نكنيد يا آخرش خدا بزرگه با يكي كه مناسبتونه ازدواج ميكنيد اگر بازم كسي پيدا نشد كه باهاش ازدواج كنيد بيخيال... دنيا 2روز. به خوشياي اين دنيا دل نبندبد و با مشكلات اين دنيا ذره اي هم خودتونو ناراحت كردن حماقته

هیچی

سلام من یه دختر14ساله هستم وچندماه دیگه میرم تو15 سال من فقط خواستم نظربزارم....دخترایی که چشم انتظارخواستگارندواقعادارن خودشونوتحقیرمیکنندهرکسی وقتی متولدمیشه جفتشم معین میشه هرکسی دراین دنیایک جفت داره که دیروزودبهش میرسه حالاچه زشت باشه چه زیباچه بدباشه چه خوب پس انقدرنگران نباشیدخدابزرگه...

او اصلن نمیدونستم این سایت

او اصلن نمیدونستم این سایت دولتیه راستش شانسی گوگل واسم آورد توجه نکردم فقط حرفای کاربرهارو خوندم فکر میکردم از این سایتهی روانشناسیه وقتی به ته سایت رسیدم تازه متوجه شدم
خواستم بگم اگه حرفام تایید نکین ناراحت نمیشم خب هرجایی شرایط و ضوابط خودشرو داره بهر حال ممنون که خوندین اقلا به این بچهها بگین ی کم واقعگرا باشن بدونن برای چی ی کاریو انجام میدن هدفشون چیه هرچی هدف محکم و معقول باشه انرژی که براش میزاری بیشتر میشه
خوش باشید

دخترم 17 سالمه نمیدونم چرا

دخترم 17 سالمه نمیدونم چرا بیشتریا به چشم بچه میبینن دخترا یا پسرایی تو این سن رو ولی از سنم بیشتر میفهمم..اصنم دنبال دوست پسر و این کارا نیستم و ب خاطر همین تنهام..واقعا تو خودم احساس میکنم ک باید ازدواج کنم ولی کو خواستگار...پسرای الانم دنبال دخترای بی نهایت جذاب و باربی میگردن واکثرا دنبال دخترای سن پایینن...

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

با سلام

نمی دونم چرا اصلا من باید این موضوع رو سرچ میکردم که سر از اینجا در بیارم ولی از صحبت های دوستان استفاده کردم
منم 25 سالمه و مذهبی ام حجاب و اعتقاداتم رو هم خودم با علاقه و علم بهش انتخاب کردم
تا به حال خواستگاران زیادی داشتم ولی خب هرکدوم شرایط من یا خانواده ام رو نداشتن یکی بود که اونهم مذهبی بود و تقریبا چند ماه از من کوچکتر بود ولی خب به لحاظ فکری به هم نمی خوردیم و پدرم ردش کرد تازگیا خواستگاری برام اومد از همه لحاظ پسر خوبی بود و از همه مهمتر اینکه پدرم هم ایشان رو تایید کرد و هم نظر ما مثبت بود هم اونها ولی نمی دونم چرا بعد از دوجلسه خواستگاری دیگه تماس نگرفتن ، موندم توی بلاتکلیفی ، خب این چه رسم بدیه که مد شده اگه کسی منصرف بشه دیگه نباید به خانواده دختر خبر بده !
نمی دونم اونها منصرف شدن یا نشدن الان دقیقا 1 ماه میگذره اما تماسی نگرفتن ، زنگ زدن ما هم یه نوع کوچیک شدنه ،نمی دونم باید چکار کنم ؟ امید ببندم یا نبندم؟
احساس تنهایی میکنم ، دلم می خواد زندگی مو با کسی قسمت کنم و بقیه عمرم رو درکنار کسی ادامه بدم ، احساس میکنم وقتی مجردم زمینه برای گناه کردن بیشتره ، ولی وقتی متاهلی تکلیفت مشخصه ، مسیر زندگی ات مشخصه ، انگیزه میگیری برای رشد کردن ، شکوفا شدن ، به کمال رسیدن ، من توی شهری درس می خونم (کارشناسی ارشد الهیات میخونم)که با خونه مون 1000 کیلومتر فاصله داره اگر خواستگاری توی دانشگاه داشته باشم اکثرا وقتی می فهمن از شهر خودشون نیستم معمولا منصرف میشن ، نمی دونم چه باید کرد ؟ واقعا این ازدواج یه معضل بزرگ شده ...

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

حرفهایی از ته دل یک پسر ایرانی

به نام زیبایی ها... به نام حضرت عشق
عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت بزرگوارانی که در دنیای مجازی فعالیت های ارزشمندی اینچنینی دارند که حقیقتا هم بسیار ارزشمند هست بخصوص در این زمانه غلط و درین رنگ بازار دنیا علی خصوص در فضای اینترنت؛
من یه پسر 26 ساله این سرزمین هستم. البته خصوصی تر بگم سرزمین مادریم یه روستای سرسبز هست که منو بدجوری یاد بهشت میندازه البته اگه این وجود گناه کار من این لیاقت رو بهم افاضه کنه. درد و دل خیلی از بزرگواران رو خوندم درد و دلی که من سالهاست دارم و ...چند ماهی هست که کارشناسی ارشدم رو در یک رشته ی مهندسی خوب و بهترین دانشگاه دولتی ایران تموم کردم (ببخشید اگر خیلی ساده حرف میزنم ولی فالواقع خیلی رسمی حرف میزنم!) خداوند یک چهره خوب و یک صدای خوب هم هدیه کرده (بدون تعاریف و اصلا لزومی هم نمی بینم به تعریف از خود کردن) اما همون خدا بالا سر شاهده من هیچ وقت با هیچ نامحرمی هیچ رابطه ای (غیر از درس) نداشتم و به این هم افتخار میکنم که حدااقل تو این زمینه کارنامه ام درخشانه. بماند که مثل خیلی از افراد دیگه خیلی دروغ گفتم، بماند اگه خیلی غیبت کردم ، بماند اگر خیلی بنده خوبی برای خدای خوبم نبودم و.... ولی به خدایی خدا قسم می خورم به حرمت یک عشق هنوز قسمتم نشده و یقین دارم که موجب تکامل انسان هست و ان رو به حقیقت الهی و ملکوتیش پیوند میده تو این زمینه پرهیز کردم (ببخشید اگر جمله بندی هام خوب نیست حقیقتش من خوب حرف میزنم اما خوب نمی تونم بنویسم)اما خواهران گرامی فقط این شماها نیستید که اینگونه درد و دل دارید.. یک پسر هم البته با حفظ اون صلابت و مردانگیش از دست بی بند و باری های این جامعه ممکنه نالان باشه؛ چرا دوستی دختر و پسر قبل ازدواج اینقدر رایج شده واقعا آدم به کی اعتماد میتونه بکنه بخدا اینها اکثرشون بعد ازدواج دست به هر نوع خیانتی می زنند این یعنی لکه ننگ برای بشریت! / هنوز نتونستم اون دختری رو که مثل خودم باشه پیدا کنم/ من ملاکم اصلا ثروتمندی و مال و... نیست. اول یک چهره معصوم که فقط به دلم بنشینه و در حقیقت بهم بیاد و مهم تر از اون یک ایمان و تعهدمندی قوی که از ته دل بتونم بهش اعتماد کنم... نمی دونم (یعنی برای بنده خوب خدا نباید این ندونستن باشه ولی من چون هنوز بنده خوبی نیستم این رو می گم)کی قدر این چیزها رو میدونه؟ چرا همه چی شده پول و سرمایه و پررویی و تظاهر!!! من بخدا هیچی ازونایی که با صدا دختر رابطه دارم هیچی کم تر ندارم ال یک ذره تعهد و به اصطلاح اگر تعریفی نباشه غیرت/ واسه همین نمی دونم واقعا میتونم چنین دختری با چنین نگاه ارمانی ام نصیبم بشه که با هیچ نامحرمی نبوده یا اینکه نه باید تسلیم بشم ! اینقدر از خیانت بدم میاد شاید بگم.... ولی نمیدونم چطور با خودم کنار بیام همه دوستام بهم متلک میگن که خیلی هم پسر مظلوم و بکر باشه خوب نیست و از یه طرف پیدا نکردن شریک زندگی برای تکمل دین شده برام یک درد فکری! ممنون میشم بزرگوارن اینجا تو این زمینه کمکم کنند من به اعتقاداتم خیلی ارزش میگذارم چون خیلی کتاب فلسفی خوندم و با تحقیق پذیرفتمنشوناما امان از کارهایی که خلق روزگار هم درش دخالت داره (امیدوارم منظور رو متوجه شده باشین).....ای کاش قسمت همه ما عاقبت بخیری باشه/ من قلبا واسه همه دعا میکنم که عاقبت بخیر و خوشبخت باشند...واسه منم دعا کنید
«ما دل خود را به آمال جهان خوش کرده ایم/چند روزی دل به زرق و برق آن خوش کرده ایم
حاصل این زندگانی نیست جز درد و غم/ ولی ما به غفلت دل به تکرار زمان خوش کرده ایم»

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

درد و دل یک پسر خوب

سلام
مشکلات پسرها اکثرا اقتصادی هستش
اگر از نظر اقتصادی تامین میبودم و دختر مورد نظرم رو پیدا میکردم حتما ازدواج میکردم تا با شرایط بهتری مشکلاتمو پشت سر بزارم
من 24سالمه و لیسانس محیط زیست دارم
قد 183 وزن 73 ورزشکارم
اگر هر کشور دیگه ای میبودم تا حالا به یجایی میرسیدم ولی الان
تا سربازیم تموم بشه میشم 26
تا کار پیدا کنم و موقعیت ازدواج میشم 28
خودتون قضاوت کنین
اگر دختری الان و با اینهمه دغدغه و مشکل کنارم نباشه خب معلومه بعد از تموم شدن این شرایط و رسیدن به دوران خوب زندگی نیاز به کسی ندارم
باتشکر

منم 31 سالمه و خواسگار ندارم

منم 31 سالمه و خواسگار ندارم نمی دونم چمه چی کم دارم من ارشد دارم ولی شاغل نیسم تو شهر ما همه دنبال دختر خیلی زیبا یا شاغل هسن هیچ کس منو برای خودم نمی خواد چرا باید ازدواج کنم حتی اگه شرایطم جور بشه؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

یک تجربه بدرد بخور

باسلام خدمت همه دوستای عزیز خودم من همه نظرات را خوندم میخام یه تجربه خیلی خوب را براتون از خودم بگم من دختر با حجابی هستم من در سن 18 سالگی خیلی دلم میخواست ازدواج کنم به خدا میخاستم همدمی داشته باشم و غرایزم هم به طور حلال تامین بشه ولی خیلی خواستگار نداشتم و همه خواستگارام هم بد بودند هیچ کس تاییدشون نمیکرد اینقد دلم میخواست ازدواج کنم که هرروز منتظر امدن خواستگار بودم همیشه از خدا گلگی میکردم که چرا برام نمیفرستی هر چقدر مادرم بهم می گفت صبر کن شاید الان مصلحتت نیست و باسلام خدمت همه دوستای عزیز خودم من همه نظرات را خوندم
ولی من همش عجله کردم و همسایه ها با ما بد بودند و خواستگاران مرا به ناحق رد میکردند همیشه نفرینشون می کردم تا این که یک خواستگار برایم امد ومن عقد کردم همه بعد از عقد به من میگفتن شوهرت اصلا خوب نیست دلیلشو نمیتونم بگم و بعد فهمیدم دودی هم هست برای همین طلاق گرفتم بعد از طلاق مادرم و دوستانم به من گفتند دیدی بهت گفتیم اینقد عجله نکن؟
ای دخترای خوب خواهش میکنم عجله نکنید اگر من الان طلاق گرفتم به خاطر اینه که اونجور که باید به خدا اعتماد نکردم و همیشه هم نگران حرف های مردم بودم من پشیمانم خود خدا خوب حواسش به همتون هست خواندن 40 روز زیارت عاشورا و یاسین خیلی خوبه نماز جعفر طیار هم همینطور
خواندن ذکر الاهم اغننی بحلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک در سجده و قنوت نماز هم خیلی خوبه

ای خواستگار

سلام من یه دختر 24 ساله هستم خواستگار هم دارم بزنم به تخته خوشگلم هستم ولی خواستگارام به دلم نمیشینه من یکی میخوام حرف زدنش شخصیتش وقیافش(نمیگم خیلی خوشگل باشه)به دلم بشینه پولدار بودنش اصلا مهم نیست اونقدر باشه که به کسی محتاج واز کسی عقب نمونیم. یکیرو میخوام که اگه یه ساعت نبینم میمیرم.بچه ها تورو خدا دعام کنین چون ادم یه بار دنیا میاد نمیخوام دنیا برام زهرمار شه

پاسخ

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح کنید تا محققان، به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

خدایا به دادمون برس

من یه دختر 25ساله ام که جز تعداد کمی دیگه هیچ خواستگاری نداشتم الان دوسه ساله که هیچکس نمیاد... از احساس ترحمی که دیگران بهم دارن دارم دیوونه میشم بخدا دلم میخواد بمیرمو انقد تحقیر نشم همیشه ارزو میکنم واز خدا میخوام حالا که نمیشه ازدواج کنم یه کار خوب خارج از محل زندگیم بیدا کنم وبرم تا کمتر تو چشم خانوادم واطرافیان باشم بخدا من از دیدن برادرای بزرگم وزن داداشم ودامادمون خجالت میکشم و همیشه سعی میکنم دور از چشمشون باشم چون خیلییا ارزش دخترو به تعداد خواستکاراش میدونن واقعا دلم میخاد هر چه زودتر خلاص بشم حالا یا با کار یا با ازدواج چرا خدا صدامونو نمیشنوه؟؟؟؟؟؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح کنید تا محققان، به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

عذاب تنهایی

سلام منم 25 سالمه مجردم از 21 سالگی میل زیادی به ازدواج داشتم هر روز به امید اومدن خواستگار میرفتم دانشگاه و میومدم ولی هیچ خبری نمیشد که نمیشد من خیلی عذاب کشیدمو غصه خوردم چون مستقیما از خانوادم و فمیلام نیش وکنایه میشنیدم حالا که 25سالمه تقریبا ناامیدم و هیچ نگاهی رو جدی نمیگیرم خیلی سخته امیدوارم هرچه زودتر تنهاییامون تموم بشه الهی امین.

سلام من دختر22ساله دانشجو

سلام من دختر22ساله دانشجو دندان هستم وبه اندازه خودم زيبايي دارم و يه خواهر كوجكتر از خودم رو دارم كه هرماه 2يا3تا خواستكار داره و من تا الان 1خواستكار هم نداشتم .از اين ناراحت نيستم از حرف فاميلامون خسته ام واقعا قلبمو دردا آوردن و واقعا هم حرفاشون راسته

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

بي اعتمادي

سلام
فكر نكنين فقط شما هستين كه دوست دارين ازدواج كنين اين پسرا هم هستن كه دوست دارن ازدواج كنن ولي از بس جامعه بد شده رو به انحرافه كسي به هم اعتماد نداره.وقتي همه چيز از رابطه جنسي بگير تا خيلي مسائل جزيي تو دوستي ها هست ديگه كسي نميخواد زير بار مسئوليت بره وقتي تو دوران مجردي واسش همه چي محيا هست چرا بره ازدواج كنه.اين ازدواج نكردن ريشه اي شده .دخترا بياين يكم اين سنگين تر باشيم و شما اقا پسرا يكم نفس خودتونو كنترل كنين و دخترارو با ازدواج خام نكنين خدايي هم اون بالا هستااااااااااا پس فردا خدا بهت دختر ميده حواستو جمع كن اقا پسر.بياين اين بي اعتماديارو حل كنيم تا ديگه هيچ كس تنها نباشه.من 27 سالمه مجردم عاشق بچه ام دوست دارم مادر شم پس به سلامتي همه مادرا .ايشالا حضرت فاطمه به همه جونامون كمك كنه.آمييييييييييييييييييييييييييييييييييييييين

سلام دوستان نگران نباشید من

سلام دوستان نگران نباشید من هم مثل شما بودم با یک چهره معمولی ولی قلبی مهربان و خیلی صبور .شب و روز من در کنار فعالیت های اجتماعی و شغلم راز و نیاز بود نماز شب فقط با گریه و قران بغل .نه اینکه بخوام خودمو گول بزنم نه واقعا از خدا یک همدم میخواستم .خواهر کوچکتر زیبا داشتم رنج می کشیدم راضی به یک مرد معمولی معمولی شده بودم ولی اخرش بعد از اون همه تمنا جواب صبوریم رو گرفتم و حالا بچه هم دارم همسرم هنوز هم نمیدونه چرا من دست از سر تسبیح برنمیدارم تا اخر عمرم.پس خواهش می کنم ناامید نشید.با ارزوی خوشبختی

سلام و عرض ادب خدمت شما خانم

سلام و عرض ادب خدمت شما خانم گرامی.من هم وضعیت شما رو دارم با این تفاوت که مجردم و 27 سالمه.هر روز برای ازدواج کردن دعا میکنم و از خدا کک میخواهم ولی هنوز قسمتم نشده .کم کم ناامیدم تا پیام شما رو خوندم.یعنی میتونم هنوز هم امید داشته باشم که خدا همسری با ملاک های خودم رو به من هدیه بده؟ممنون از شما

درد مشترکی که جامعه بهش دامن زده

واقعا نمیدونم چرا پدر و مادرای ما متوجه نیستن که بالا رفتن سن ازدواج اصلا پدیده ی خوبی که نیست خیلی بدم هست.
به چی افتخار میکنن !؟! به اینکه دختر پسرا انقدر صبر میکنن بعد که همه چی بدست آوردن میرن سر خونه زندگیشون!!!!!!!!! نه این افتخار نیست! میدونید چرا!!!! چون یه دختر یا پسر داره از سن بلوغ همه ی احساسات و نیازاشو سرکوب میکنه! اونوقت میشه که اکثریت خاسته یا ناخاسته به رابطه های قبل از ازدواج تن میدن! آخه این چه اوضاعیه!
آیا نمیشه ازدواج کرد و کنار هم به همه چی رسید!
آهای پدرااااااااااا مادراااااااااااااا!!!!!!!!!!! ما خسته ایم
خسته ایم از بس تنها بودیم! از بس نتونستیم خوشی ها رو تجربه کنیم.
شما ها ما رو به یه گروه پیر جوون نما تبدیل کردید!
کامنت ها رو بخونید! همه ناراحتن! همه تنهان! خاستگاری وجود نداره!
آرامش وجود نداره! دلا افسرده شده!
منم از همین دخترام! 26 سالمه! بهترین تحصیلاتو دارم. همه میگن زیبا هستی. همه میگن همه چی تمومی! همه ازم تعریف میکنن. اما منم خاستگار ندارم.
منم و یه عالمه نیاز که باید سرکوبشون کنم
99% هم دانشگاهیام که میشناسمشون هم همین وضعشونه. همه خوب، پاک و نجیب و تحصیل کرده و با ظاهرای معمولی تا عالی! اما همه وضعمون یه جوره!
این ایرادو چه طوری باید رفع کرد
بشینیم و بگیم حکمت خداست!!!!!!!!!!!!!

ازدواج

من دختری 43 ساله هستم ازدواج نکردم بنا به هر دلیلی که خودم توش موندم ولی از حکمت خدا غافل نشدم خودم رو سپردم دست خدا خواستگار داشتم و دارم متاسفانه همشون ازم کوچکترن ویا واقعا نمیدونم چرا نمیشه جواب بدم ویا جواب بگیرم در واقع دهنم بسته میشه و یا خواستگارام همینطور .از نظر خانواده تحصیلات و اخلاق وشخصیت خوب وزبانزد همه هستم یعنی یک دختر کاملا ایده آل .میخوام بگم به اون دسته از خانمها نگران نباشند همه چیز به ازدواج نیست حتما خداوند برامون تقدیری خوب نوشته غافل نشیم از حکمتش هرچی که داده نعمت و هر چه که نداده حکمته.مرسی دخترای گل پاک بودن ونجابت یک دختر خیلی مهمه

دخترها هوشیار باشید

من خودم دختری 30 ساله هستم مدت 4 سال با پسری به قصد ازدواج اشنا شدم اما اون پسر با وجود اینکه قصدش ازدواج بود منو توی این 4 سال معلق گذاشته بود و خواستگاری نیامد . اخر کار هم گفت خسته شدم و برای همیشه رفت . توی این 4 سال بهترین موقعیتهامو از دست دادم. اگه پسری بعد از 3 یا 4 ماه اقدامی برای ازدواج باشما نکرد خودتونو معطل نکنید چون ارتباط بیشتر باعث از دست رفتن جذابیتهای شما میشه

ازدواج

خواهران گرامی من هم یک پسر 28 ساله هستم در ااویل جوانی با خداولی الان نمی توانم یک رکعت نماز بخوانم به خاطر ازدواج نکردن به نظر من مشکل همه ی شماها ازدواج نکردن نیست بلکه به خاطر این است که شکر نعمتی از خداوند را بجا نیاورده اید مثلا کسی به خواستگاریتان امد او را به عنوان بنده خدا ببینید نه خواستگار و یا نه به این که با یک نه گفتن چه مشکلی برای او بوجود می اید این است که خواستگارهایتان کم می شود کم می شود مطمئن باشید

مشگل

سلام
ببخشید من یک مشگلی برای خواهرم پیش اومده که هر چی فکر می کنم راه حل یا دلیلش رو پیدا نمی کنم خانواده ام از این موضوع واقعا ناراحتن مخصوصا پدر ومادرم
خواهر کوچکترمن بسیار خواستگار داره ولی همین که وارد خونه میشن وباهم صحبت می کنن ومیرن دیگه حتی برای جواب هم زنگ نمی زنن تا به هر چندین مورد را که خودش هم پسندیده همین اتفاق اوفتاده چند روز پیش یک خواستگار داشت که مادرش هم پسندیده بود وامدن برای خواستگاری ولی بعد هر چه منتظر شدیم هیچ تماسی برای گرفتن پاسخ دریافت نکردیم خواهر من 31 سال داره وفقط از من 3 سال کوچکتره حال اونکه من 15 سال که ازدواج کردم به نظر شما کجای کار گیر داره باید برای حل این مشگل چه کنیمفکر نمی کنید اورا با دعا واین چیزها بسته اند یا چله بهش افتاده یا همین حرفهایی که پیرها می زنن

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

باز هم توکلم بخداست

دختری هستم در سنه 36 سالگی که تا حالا خواستگاری نداشتم و اگه هم داشتم در حده یک نگاه بود که اومدن و پیگیره ماجرا نشده ان همه خونواده ام تحصیل کرده هستش و خودم هم لیسانس مهندسی نرم افزار هستم دلیله اینکه من خواستگاری نداشتم اینه که من خونواده ام تحصیل کرده هستش و قبلا ما در یک روستای کوچک زندگی میکردیم و خودم هم میدونم پسرهایی بودن که دوس داشتن بیان خواستگاریم ولی به دلیل ترس از جوابه نه نیومدن و الان پدرم فوت شده و همه برادرها و خواهرهام ازدواج کرده ان فقط من و مامانم هستن ودوستام هی میگن ازدواج بکن اگه اتفاقی برا مامانت بیفته تنها میمونی من هم روم نمیشه بگم با کی ازدواج بکنم فقط توکلم با خداست الان یک مدتی با یک پسری تو فیس آشنا شده ام که از خودم 3 سال کوچیکه که میگه با هم گشت و گذاری داشته باشیم اگه اخلاقمون باهم جور شد ازدواج بکنیم که من دوس ندارم و همینجوری مونده هست و تقریبا به خودم اینو قبول کرده ام که خدا میخواد من تنها باشم و هیچ همدمی نداشته باشم و نمیدونم چکار بکنم فقط آخرش تنهایی همدم من میشه.

تنها

عزیزم آدم تنها بمونه خیلی بهتر از اینکه با همچین کسی ازدواج کنه .من یکی رو میشناسم ک دقیقا همین شرایطو داشت خیلی بهش گفتم ک ازدواج نکن ولی ب حرف منی ک 10 سال ازش کوچیکتر بودم گوش نکرد الان پسره گذاشته رفته این مونده و ی بچه تو شکمش

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

منم 24سالمه تا حالا هم

منم 24سالمه تا حالا هم خواستگار نداشتم ولی باورکنید اصلا برام مهم نیست الان که از زبان شما میشنوم واقعا تعجب میکنم چون خودم نخواستم به نظرم ادم اگه روی موضوعی تمام انرژیشو بذاره صددرصد جواب میگیره

تاخیر در ازدواج

من دختری 34 ساله موفق به ازدواج نشدم خیلی برای اینده ام نگرانم چکار کنم....؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام دوستای خوبم اللهم عجل

سلام دوستای خوبم

اللهم عجل لولیک الفرج
من با دوست عزیزمون که گفت همه کارامونو برا خدا خالص کنیم یقینا جواب میگیریم موافقم چون فقط این مورد بود که روش زیاد کار نکرده بودم

سلام

با سلام و خسته نباشيد
من فكر مي كنم مشكل من خيلي بزرگتر از ديگر دوستان باشه ، من دختري 35 ساله با چهره معمولي هستم ليسانس دارم و شاغل هستم ، و تا كنون ازدواج نكردم ، قبلا و تا 5 سال پيش خواستگارهايي در حدود سه چهار نفر داشتم كه عموما چه از نظر سطح تحصيلات ، موقعيت شغلي ، خانوادگي ، مناسب نبودند . و توي پنج سال اخير مورد خواستگار رسمي نداشته ام ، چندين بار خودم با افرادي از طريق سايت اينترنتي جهت ازدواج اشنا شدم ، ولي اونها هم منجر به ازدواج نشده ، اينو هم بگم كه طي اين سه سال اخير سطح توقعاتم را خيلي پايين اوردم و يا به قول خواهرم خودمو خيلي دست پايين ميگيرم . من حتي حاضر شدم با مردي كه مطلقه است و يا حتي بچه داره وضعيت مالي خوبي هم نداره در حد صفر ، ازدواج كنم ازش مهريه و جشن عروسي هم نخواستم ، ولي باز هم موفق به ازدواج نشدم . با توجه به شرايط پيش امده به اين نتيجه رسيدم كه حتما قسمت من نيست كه ازدواج كنم ، پس ديگه بيهوده تلاش نمي كنم .تنها نگراني من از بابت پدر و مادرم هستش ، چون اونها خيلي غصه ميخورن هر چند كه وقتي ازدواج نكردنمو به روم ميارن ازشون بعضي وقتها ناراحت ميشم ولي خوب به اونها هم حق ميدم .

من از بس خواستگار داشتم و بي

من از بس خواستگار داشتم و بي دليل اومدن و رفتن ديگه تحت هيچ شرايطي نذاشتم کسي بياد خواستگاريم .انشاا... هر موقع امام زمان ظهور کردن چون الان ازدواج کردن بي فايدست.

چرا حکمت خدا درباره ما اینجوریه؟؟؟

دختری هستم 29 ساله و 5 تا خواهریم همه خواهرام از من خشگل تر هستند و همشون تو 15 سالگی ازدواج کردندو21 سالم بود خواهر کوچیکتر از خودمو شوهر دادن ضربه بزرگی بهم خورد انتظار داشتم که خونوادم با ازدواج خواهر کوپیکتر از خودم مخالف باشن مخالف که نشدن بلکه خوشحال تر هم شدن خواهر بزرگترم گفت تو قیافه نداری دیگه ترشیدی .... لیسانسمو تموم کردم دنبال کار گشتم پیدا نکردم تا اینکه 27 سالگیم یه خواستگار داشتم هرچند از هر لحاظ ازم پایین بود ولی قبولش کردم چون میخواسم خونه و زندگی داشته باشم,نامزدم قیافمو نمی پسندید قیافم هم متوسطه ولی سبزه ام،هربار دعوام میکرد عیبامو می شمرد تا اینکه رک بهم گفت دوست ندارم نمی پسندمت,یه سال نشده بود طلاق گرفتیم الان هم بخاطر زیاد بودن سنم خواستگار چندانی ندارم اگه هم داشته باشم سنمو که میدونن میرن دیگه نمیان,الانم فوق لیسانسمو میگیرم
دلم که میگیره میگم خدایا چرا سرنوشت من اینه حکمتت پیه پیر شدم به کدامین گناه مجازات میشم

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید تا محققان، به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

انی توکلت علی الله

سلام به همه
من هم دختری هستم مثل همه ی دوستانی که اینجا پیام گذاشتن.
من توکل کردم به خدا
اگر چه فکر می کنم در عین توکل به خدا خودم هم باید کارهایی کنم ، مثلا با وجود اینکه چادری هستم به ظاهرم اهمیت بدم و مرتب و خوب بپوشم
دوم اینکه خیلی با آقایون همکارم در محل کارم گرم نگیرم
و سعی می کنم تا جایی که میشه به مراسمات مذهبی برم ( البته چون تنها میرم معمولا خیلی جواب نمیده ، آخه اکثرا میخوان مادر آدم رو ببینن. من متاسفانه مادرم در کنارم نیست)
تا حالا هم نمی گم خواستگار نبوده ، بوده ولی خب نزدیک به خواسته های من نبوده
مشکل دیگه هم این که تعریف مذهبی بودن ، اعتقاد داشتن و ... خیلی سخت شده، کاش یکی یه تعریف درست از اعتقادات به ما بده که ما بفهمیم منظور هر کس از مذهبی بودن چیه؟!؟
برای همه ی خواهرهای گلم و دوستان خوبم آرزوی خوشبختی و سعادت دارم
امیدوارم برای همه مون همسر مناسبی پیدا بشه
به امید خدا

سلام خدا از شما راضی باشه.خب

سلام خدا از شما راضی باشه.خب جوابمو بدین چقدر صبر کنم

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .