چرا خواستگار ندارم

دختري هستم كه به درس خواندن بسيار علاقه مند بودم و اين علاقه مرا به درس و دانشگاه كشاند، اما تاكنون كه 25 سال دارم هيچ خواستگاري نداشتم و حالا كه سرشار از احساسات پاك هستم و نياز به يك همدم دارم كه خلأ هاي روحي ام را پر كند اين موقعيت برايم پيش نمي آيد. گاهي با ديدن دختران فاميل كه از من كوچكترند و ازدواج به موقع كردند و داراي بچه هم هستند، آنقدر از خودم ناراحت مي شوم كه با خودم مي گويم كه با داشتن همه امتيازهايي كه نسبت به آنها دارم، چرا من نبايد مانند آنها به موقع ازدواج کنم و دارای همسر باشم. در اينكه تحصيلات باعث باز شدن فكر انسان مي شود و او را از تاريكي به روشنايي مي برد شكي نيست، اما نمي دانم چرا دختري كه تحصيلات بالا دارد بايد محكوم به تنهايي باشد. با وجود همه اميد هايي كه به خدا دارم گاهي تنهايي بر سرم سايه مي افكند و فكر مي كنم كه تا لحظه مرگ بايد تنها باشم. شايد مواردي را كه من به عنوان يك دختر بيان كردم در پسري هم وجود داشته باشد، اما چرا بايد اينگونه باشد؛ دختران و پسراني كه دوست دارند به عنوان همسر كنار هم باشند و باعث آرامش روحي هم شوند، مانند تشنه اي هستند كه آبي را به لبهايش برسانند و از او دريغ كنند؟ انسان هرچند پدر و مادر و خواهر و برادر و دوست مهربان و دلسوز داشته باشد اما هرگز جاي همسری مهربان و خداجو را نمي گيرد! باوجود همه اين مسايل به دليل نداشتن رابطه با پسري (به جز در مسايل درسي) اگرروزي برايم خواستگار آمد نمي دانم چطور برخورد كنم. خواهش مي كنم به خاطر خدا هم شده مرا مفصل راهنمايي كنيد (خواهش ميكنم از بيان پاسخي تكراري بپرهيزيد چرا كه من تمام سايت شما را هميشه مطالعه مي كنم). همين كه بدانم بعد از خدا كسي هست كه به احساساتم اهميت مي دهد بسيارخوشحال مي شوم. با تشکر فراوان.

دانشجوي ارجمند از اينكه به ما اعتماد كرده و « پرسمان» را به عنوان منبع پاسخگويي به سؤالات خود برگزيديد، سپاسگزاريم.
نامه تان را با دقت خواندم. خرسندم كه درد دل خودتان را براي ما نوشته ايد. برون ريزي مسايل و مشورت گرفتن از ديگران و اهل خبره و كارشناسان اگر هيچ تأثير و نتيجه اي نداشته باشد حداقل مي تواند موجب تخليه هيجانات باشد كه روانشناسان آن را مفيد و سودبخش مي دانند.
در قسمتي از نامه تان گفته ايد «خواهش مي كنم از بيان پاسخي تكراري بپرهيزيد چرا كه من تمام سايت شما را هميشه مطالعه مي كنم»؛ اكنون اجازه بدهيد از شما بپرسم چقدر از مطالب و راهكارهايي كه در سايت پرسمان به آنها به عنوان موانع ازدواج و نداشتن خواستگار توضيح داده شده است را عمل كرده ايد. بگذاريد مثالي برايتان بزنم: فرض كنيد كسي سرما بخورد، به پزشك مراجعه كند اما نسخه دكتر را گوشه جيبش بگذارد. آيا خوب مي شود؟ مطمئنا نه!!!
خواهر گرامي شما علم و آگاهي در مورد علل نداشتن خواستگار را با مطالعه مقاله ها و پرسش و پاسخهاي موجود در سايت پيدا كرده ايد ، اما راهكارها را به كار نگرفته ايد! درست مثل همان نسخه!
پس بايد دست بكار شويد. از همين الان تصميم بگيريد و مطالب زير را ( هر چند به نظرتان تكراري بيايد) با دقت بخوانيد و سعي كنيد آنها را در زندگيتان بكار بگيريد.
قبل از پرداختن به موضوع اصلي شما يعني دلايل خواستگار نداشتن تذكر چند نكته ضروري است.
خواهر گرامي؛ دغدغه شما براي ازدواج در سنين جواني، امري طبيعي است؛ زيرا ازدواج يكي از مسائل اساسي زندگي است كه در دوره جواني اتفاق مي‏افتد اما اهميت اين مسئله نبايد موجب نگراني شديد شده و زندگي شما را مختل سازد. نگران اين كه چرا تا به حال موفق به ازدواج نشده ايد ،نباشيد چرا كه:
1. نداشتن خواستگار يكي از مشكلات رايج در ميان دختران امروزي است. اين مشكل بسيار فراگير شده و اختصاصي به شما ندارد. با توجه به شرايط موجود، نداشتن حتى يك خواستگار چيز بعيدي به نظر نمي‌رسد، چرا كه همه ما در پيرامون خود شاهد دخترهاي بسيار شايسته‌اي هستيم كه به هر دليلي حتى يك خواستگار نداشته‌اند.
2. امروزه سن ازدواج در جامعه ما بالا رفته است و طبيعتاً دخترها هم ديرتر ازدواج مي كنند. الآن مثل قديم نيست كه دختري كه مثلاً به سن 20 سالگي رسيده ديگر اميدي به ازدواج و يافتن همسر نداشته باشد. در حال حاضر ميانگين سن ازدواج در دختران حدود 24 سال است كه شما فاصله چنداني با ميانگين نداريد. گذشته ازآن در حال حاضر امتيازات فراواني از جمله تحصيلات دانشگاهي، اعتقاد ديني سالم و ... داريد كه بسياري از دختران ندارند.
3. شايد در سنين پايين تر موقعيت هاي بهتري براي ازدواج فراهم شود اما خداوند بهتر مي داند صلاح هر فردي در ازدواج در چه سني است. بى‏ترديد خداوندى كه شما را آفريده ، كفو و همسر مناسب و متناسب با شما را نيز در نظر گرفته است و به موقع او را روانه‏ منزل شما خواهد كرد ،به گونه اي كه هيچ چيزى نخواهد توانست مانع ايجاد پيوند و ازدواج شما شود.
و اما نداشتن خواستگار و علل آن:
متاسفانه در جامعه ما قانون نانوشته اي در ميان مردم باب شده كه خوبي دختر را مي توان از تعداد خواستگارانش فهميد. يعني هر دختري كه تعداد خواستگارانش زياد باشد معلوم مي شود كه دختر خوبيست و اصل و نسب دار است اما اگر دختري در زمان متعارف جامعه ازدواج نكند يا خواستگار زيادي نداشته باشد اين طور تعبير مي شود كه حتماً مشكلي دارد كه كسي سراغش نمي رود!
آن وقت است كه دختران و خانواده هايشان روز به روز نا اميدتر، نگران تر و دستپاچه تر مي شوند و اعتماد به نفس خود را در زمينه ازدواج از دست مي دهند.
معمولاً افراد در مقابل اين مساله (نداشتن خواستگار) به دو نحو برخورد مي كنند. برخي با آن كنار آمده و منتظر فراهم شدن شرايط خوب مي شوند ولي برخي ديگر مدام در تلاشند تا از طرق مختلفي چون برقراري آشنايي هاي نادرست، دعانويسي و... خود را از اين مهلكه نجات دهند.
اما به واقع علت اصلي نداشتن خواستگار چيست؟ به طور كلي علل و عوامل نداشتن خواستگار را مي توان در دو دسته تقسيم كرد:
۱) عوامل فردي: عللي كه خود فرد باعث ايجاد آنها شده است.
۲) عوامل بيروني: عللي كه عامل ايجاد آن ها خود فرد نبوده است.

طبيعي است كه اگر مانعي بر سر راه شما وجود دارد ابتدا بايد سعي كنيد آن را برطرف نماييد. ( از آنجا كه ما در مورد بسياري از مسايل زندگي شما اطلاعي نداريم مطالب زير را بيان مي كنيم و اين خود شما هستيد كه بايد با دقت در اين مطالب و بررسي وضعيت خود پاسخ مناسب را بيابيد).
۱) عوامل فردي
- گاهي دختر دچار خطا يا انحراف اجتماعي، اخلاقي و... شده و يا يك صفت اخلاقي ناپسند دارد كه تمام اهل محل آن را مي دانند. اين امر از سويي باعث سلب اعتماد مردم محل و از سوي ديگر باعث مردود شدن وي در تحقيقات محلي افراد غريبه مي شود. به همين دليل كسي به خواستگاري ايشان نمي رود كه البته بايد تا حدودي در اين رابطه به مردم حق داد. تنها راه رهايي از اين مشكل توبه حقيقي دختر به درگاه خداوند و كمك خواستن از او براي تغيير و اصلاح است. اگر فرد واقعاً توبه كرده و درستكار شود، مردم با ديدن رفتار تغيير يافته اش، به مرور زمان دوباره به وي اعتماد مي كنند.
- گاه برخي از دختر خانم ها به علل مختلفي چون خجالتي بودن، كمرويي، درونگرايي و... از حاضر شدن در جمع هاي خانوادگي يا دوستان سر باز مي زنند و به قولي انزواجو مي شوند. در اين حالت نيز اولاً به دليل اين مشكل شخصيتي شان و ثانياً به خاطر ديده نشدن توسط واسطه ها دچار تاخير در ازدواج مي شوند. راه چاره اين مشكل، توسعه روابط اجتماعي دختر و خانواده او است. در چنين مواردي پيشنهاد مي گردد چنين دختراني با حفظ عفت و رعايت ضوابط اخلاقي و شرعي در مجامع و محافل زنانه نظير روضه هاي خانگي، مراسم هيأت هاي مذهبي و ... حضور يابند تا زمينه آشنايي مادران نيازمند عروس و يا واسطه ها با چنين دختري مهيّا گردد.
همچنين شركت در جمع هاي جديد به شما فرصت ديده شدن مي دهد و در محيط هاي جديد مي توانيد عقايد خود، شخصيت و ظرفيت اداره يك زندگي را به ديگران نشان دهيد.
به عبارتي، پختگي شما تا زماني كه پشت پرده باشد، كسي را به سوي شما جلب نمي كند. شما بايد در محيط هاي اجتماعي سالم رفت و آمد داشته باشيد و قابليت هاي خود را نشان دهيد. حتما منظورمان را از قابليت متوجه مي شويد. يعني آن چه كه احترام ديگران را نسبت به شما برمي انگيزد و نشان مي دهد شما يك سر و گردن از ديگر دختران بالاتريد و آمادگي يك زندگي واقعي را داريد.
- مشكل ديگر برخي از دختران ايراد گرفتن هاي زياد از خواستگاران است. البته هيچ دختري در خودآگاهش خود را يك آدم سخت گير نمي داند. پاي صحبت بيشتر اين دخترها كه بنشينيد مي شنويد: «مگر من چه توقعي دارم؟ من كه خانه و ويلا و مهريه و شيربها نخواستم. همين قدر كه پسري مرد زندگي باشد براي من كافي است»
اما خيلي از همين دختران پاي انتخاب كه مي رسد، دچار وسواس هاي بيهوده مي شوند: «نكند تك پسر بودنش باعث لوس شدن او شده باشد؟ نكند پرجمعيت بودن خانواده او بعدها برايم مشكل تراشي كند؟ اين خواستگار را نمي پسندم چون چاق است... اين يكي پدرش را از دست داده و بايد سرپرست خانواده خودش هم باشد ... مگر مي شود با پسري كه دانشجو است ازدواج كرد؟ و...» همين وسواس هايي كه به نظر خيلي از خانواده ها منطقي به نظر مي رسد، باعث بالا رفتن سن دخترها و در نهايت نبود خواستگار مي شود.
2) عوامل بيروني
- اما همه انتقادها به دختر خانم ها مربوط نمي شود. خيلي وقت ها اين پسران و خانواده آنها هستند كه اين مشكلات را دامن مي زنند. مثلا با عرض تاسف يكي از مهمترين ملاك هاي انتخاب همسر در اين روزها چه از سوي پسر و چه از سوي خانواده او داشتن زيبايي بسيار دختر است. يك دختر همه چيز تمام دختري است كه زيبا، خوش ظاهر، مقيد باشد و خانواده داري او با تمكن مالي خانواده تعبير مي شود. همين امر باعث شده كه دختراني كه از زيبايي كمتري برخوردارند يا متمكن نيستند با مشكل عدم خواستگار مواجه باشند.
- گاهي مشاهده مي شود كه برخي از دخترها به دليل وجود نقص عضو يا مشكل جسمي با اين مشكل درگير مي شوند كه يقيناً اين امر نوعي آزمايش از جانب خداوند براي محك فرد مي باشد. البته افراد اين دو دسته مي توانند با گسترش استعدادها و توانمندي هاي خود در زمينه هاي متفاوت علمي، هنري و... نواقص خود را جبران و توانمندي هايشان را به رخ ديگران بكشانند.
- مشكل ديگر برخي از دخترهاي جوان بزهكاري و شرايط نامساعد اخلاقي پدر، مادر، برادر و ديگر افراد خانواده شان است. والدين بايد بدانند كه اشتباه هر يك از اعضا و بدنامي خانواده ابتدا به پاي جوانان در شرف ازدواج آن خانواده به خصوص دخترهايشان نوشته مي شود. به همين دليل بايد تمام سعي خود را براي اجتناب خود و اعضاي خانواده از مشكلات اجتماعي و اخلاقي بكنند.
- نداشتن هم كفو و همتا معضل ديگر برخي از دختران است. مثلاً دختري تحصيل كرده كه در محيطي كوچك و روستايي زندگي مي كند و همتايي برايش وجود ندارد. در چنين مواردي يكي از راهكارها هجرت و نقل مكان كل خانواده به محله و يا شهر بزرگتر و يا ميهمان شدن خود دختر( در صورت نبودن مانع و با رعايت ضوابط اخلاقي و شرعي) در منزل يكي از محارم در شهري بزرگتر است.
- گاه ديده مي شود كه خانواده اي محترم در محله اي بدنام و يا معروف به فساد زندگي مي كنند. يقيناً دختر اين خانواده با مشكل نبود خواستگار مواجه مي شود. زيرا هر كسي كه قصد ازدواج با وي را داشته باشد ابتدا وارد محله مي شود تا از همسايه ها تحقيق كند و اگر ببيند كه محل سكونت دختر در محله اي بدنام مي باشد گمان مي كند كه خانواده يا خود دختر نيز مشكل دارند. راهكار مقابله با اين مشكل ترك محل است. هجرت حركتي مقدسي است كه شايد يكي از مصاديقش همين جا باشد.
- فرهنگ هاي اشتباه و كوته نظرانه، عامل بيروني ديگري است در ايجاد نبود خواستگار براي برخي از دختران. فرهنگ هايي چون «دختر كوچك ازدواج كرده و دختر بزرگتر مانده. حتماً ايراد و اشكالي دارد كه كسي دختر اول را نگرفته است.»، «سطح مالي پايين خانواده دختر و عدم تامين جهيزيه از طرف آنها» و... همه و همه فرهنگ هاي غلطي هستند كه متاسفانه مثل قارچ هاي سمي در جامعه ما رشد يافته اند و كسي به بيهودگي شان نمي انديشد.
حال چه كنيم؟ در شرايط كنوني چه كار بايد كرد؟ دختر خانمي كه خواستگار ندارد چگونه مي تواند اين آرامش فكري را داشته باشد؟ آيا مي توان جايگزيني براي نيازهاي ارضاء نشده معرفي كرد؟ آيا مي توان اين نيازها را مهار كرد؟

انشاءالله توجه و عمل به نكات زير بسياري از مشكلات شما را حل خواهد كرد :
1. شما تنها فردى نيستيد كه با اين مساله مواجه هستيد؛ لذا آن را به عنوان يك مساله ببينيد نه يك معضل و مشكل لاينحل.
2. زود ازدواج ‏كردن نشانه موفقيت در امر ازدواج و تأمين خوشبختى و سعادت هميشگى نيست. با كمى دقت و تفحص در بين همسايگان، فاميل و ديگران، مشاهده مي كنيد كه فرآيند خواستگارى و ازدواج، معمولاً يك فرآيند طولانى مدت و نيازمند زمان و دقت كافى است. چه بسا همين تأخير، شناخت و آگاهى‏تان را از موضوعات و معيارهاى ازدواج بيشتر و عميق‏تر كند و موفقيت در اين امر مهم و حياتى را چندين برابر كند كه در نتيجه به صلاح شما خواهد بود.
3. ازدواج همه زندگي نيست ، بلكه تنها يك بعد از ابعاد زندگي است . پس تا زماني كه شرايط ازدواج برايتان فراهم نشده، از فرصت استفاده كنيد و در ساير ابعاد مثل تحصيل در مقاطع بالاتر و ... بكوشيد.
4. از منفي بافي و افكار منفي بايد اجتناب شود. اگر مي خواهيد سالم بمانيد و جواني خود را حفظ كنيد ناراحتي و افكار مزاحم را از خود دور كنيد و بدانيد كه آنچه باعث ناراحتي و مشكل مي شود افكار منفي و نوع ديد ما به دنيا و وقايع است. در بسياري موارد ما از يك حادثه طبيعي، برداشتي داريم كه كاملا متفاوت با واقعيت آن است. سعي كنيد بدبيني را كنار بگذاريد و به دنيا با عينك خوشبيني نگاه كنيد اجازه ندهيد افكار منفي بر شما پيروز شود، آرامش را در زندگي به خودتان هديه دهيد.
5. طرز برخورد با خانواده و دوستان : رفتار مناسب ، با ادب و احترام و به دور از شوخي زياد و جلف بودن مي تواند براي يك خانم مناسب باشد و نظر يك آقا را جلب كند. طرز برخورد در جامعه نيز در اين باره موثر است، بعضي خانم ها ممكن است فكر كنند، برخورد مناسب در مواجهه با يك آقاي نامحرم، اخم كردن و بدخلقي است ولي اين درست نيست، ما نبايد با رفتار محرك، ديگران را تحريك كنيم، ولي اخم كردن و بدخلقي هم مناسب نيست.
6. كم كردن توقعات: يكي از موانع مهم پيش روي ازدواج جوانان توقعات بالا مي باشد كه با كم كردن اين توقعات و بيان اين مساله در موقعيت هاي مناسب مي توانند زمينه ازدواج را ايجاد كنند. همچنين يكي از مواردي كه مي تواند مانع ازدواج باشد و آقا را از اقدام به خواستگاري منصرف سازد موقعيت اقتصادي خوب خانواده خانم است يعني آقا اين جرات را ندارد كه اقدام به ازدواج كند، كه بيان كردن اين مساله در جمع دوستان و بستگان كه انتظارات من براي ازدواج بالا نيست مي تواند راه حل مناسبي براي آن باشد.
7. افزايش مهارتها: تلاش بيشتر و روزافزون براي شكوفايي استعدادها و توانايي‌هاي خود و يادگيري فنون و هنرهاي مختلف و پر كردن اوقات فراغت داشته باشيد. دختراني كه شايستگي هاي لازم در زمينه هاي اخلاقي، اجتماعي، مهارت هاي زندگي و امتيازات ويژه ديگر در جامعه كسب مي كنند، نسبت به ديگر دختران خواهان بيشتري دارند.
8. نيكو كردن اخلاق حسنه و خوش برخورد بودن: در محيط اطراف به خصوص در خانه سعي كنيد با كمال متانت و گذشت و فداكاري رفتار كنيد.
9. صبور و بردبار بودن: چرا كه صبر و شكيبايي كليد معنويات و گشايش‌هاي نعمت‌ها و الطاف الهي است.
10. توجّه به ضعف‌ها و خصلت‌هاي ناپسند خود و رفع آنها: چه بسا به دليل وجود يك صفت بد يا يك رذيله اخلاقي و رفتاري در ما، خداوند نعمتي و يا لطفي را از ما دور كند.
11. توجه نكردن به حرف و حديث هاي مردم و برخورد كردن با آنها به صورت سعه صدر و گذشت از آنها با كمال بزرگواري.
12. حضور در جمع ها با شركت كردن در مجالس مذهبي- فرهنگي- هنري و ... و نشان دادن توانمندي هاي و كمالات روحي و اخلاقي خود.
13. توجه به اين مطلب كه دنيا به آخر نرسيده و اساساً هدف اصلي و نهايي زندگي كه ازدواج كردن نيست. با ازدواج نكردن نيز مي توان به آن اهداف متعالي دست يافت.
14. براي تعجيل در ازدواج به حضرات ائمه اطهار عليهم السلام بويژه امام جواد عليه السلام متوسل شويد.
15. آيه «رَبّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّياتِنا قُرّةَ أَعْينٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتّقينَ إِمامًا»(سوره فرقان آيه 74) را زياد بخوانيد.
16. در مهماني هاي خانوادگي و مراسم گوناگون در ميان سخنان خود به صورت غير مستقيم نسبت به ازدواج با جوان پاك و متديني ابراز علاقه كنيد.
17. يك احتمال را هم نبايد نديده گرفت و آن اينكه شايد خواستگاراني براي شما آمده يا مي آيد اما چون در حال تحصيل هستيد والدينتان چيزي در مورد آنها به شما نمي گويند و يا اينكه آنها داراي معيارهاي لازم نيستند لذا والدينتان ترجيح مي دهند صحبتي در مورد آنها نكنند تا شما با فكري آسوده به تحصيلتان بپردازيد. لذا بدون خجالت با والدينتان در اين مورد صحبت كنيد و تمايلتان به ازدواج را به اطلاع آنها برسانيد. اگر صحبت رودررو با آنها برايتان سخت است با شخص ديگري از خانواده يا بستگان كه راحت تريد صحبت كنيد تا نظر شما را به اطلاع والدينتان برساند.

و حرف آخر اين كه:
توجه به امتحانات و آزمايش هاي الهي داشته باشيم كه مبادا با بي صبري، اجر خود را از دست داده و مشكلات را بيشتر نماييم. ضمن اينكه خداوند متعال كساني را كه به هر جهت اسباب و امكانات ازدواجشان فراهم نشده و نتوانسته‌اند ازدواج كنند، دستور داده كه تقوي و پاكدامني پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بي‌نياز گرداند. «وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتّي يُغْنِيَهُم اللهُ مِنْ فَضْلِهِ»[ نور/33.]. پس آنچه كه در زندگي در درجه اول اهميّت دارد، بندگي و اطاعت خداوند و حفظ پاكدامني و عفّت است.
خواهر محترم، در پايان شاخه گلي از گلستان نبوي پيش كش شما مي كنيم: پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) فرمودند: «آنچه از دنيا نصيب تو باشد، اگر ناتوان هم باشى، به تو مى رسد و آنچه به زيان تو باشد، به زور نمى توانى آن را از خود دور كنى. هركس به آنچه از دستش رفته اميد نداشته باشد، آسوده است و هر كس به آنچه خداوند روزى اش كرده، خرسند باشد، شادمان مى گردد ».
خواهر گرامي به ياد داشته باشيد كه باد با شمع هاي خاموش كاري ندارد، اگر بر تو سخت مي گذرد بدان كه روشني.
تو شاهكار خالقي تحقير را باور مكن
بر روي بوم زندگي هر چيز ميخواهي بكش
زيبا و زشتش پاي توست، تقدير را باور مكن
تصوير اگر زيبا نبود نقاش خوبي نيستي
از نو دوباره رسم كن، تصوير را باور مكن
خالق تو را شاد آفريد، آزاد آزاد آفريد
پرواز كن تا آرزو، زنجير را باور مكن
موفق باشيد .چشم به راه مكاتبات بعدي شما هستيم.

نویسنده : فاطمه سادات حسین پور

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

و بر خدا توکل کنید و طریق خود

و بر خدا توکل کنید و طریق خود را به او بسپارید و او انجام خواهد داد و در مقابل خدا سکوت کنید و منتظر بمانید . خداوند معجزات خود را از راههای عجیبی به انجام می رساند.

پاسخ دادن

با سلام به همه داداشا وخواهراي گلم
من پسر 34 ساله هستم 5 ساله ازدواج كردم ولي مي بينيم خيلي از دختراي اين زمونه حاضر نيستن دوشادوش شوهرشون و بقول خودشون عشقشون چرخ زندگي را بگردونن. كار نيست اگر هم هست حقوقش كافي نيست . حالا يه دختر هم بجاي همراهي هي بخواهد هر روز خرده فرمايش و انتظار و چشم و هم چشم بازي با دوستاش واست در بياره بخدا پسرا حق دارن ازدواج نميكنن !!!دخترا ميگن ما هيچي نميخايم فقط يه شوهر خوب نصيبمون بشه شوهر كردن اونوقت تمام دنيا را از اون پسر ميخان!!!!

ازدواج

سلام من دختری ۲۷ساله هستم تاحالا فکر کنم بیش از ۹۰تا خواستگار اومده خونمون ولی هیچ کدوم درست نمیشه بعضیاشون ۵_۶جلسه اومدن و رفتن ولی اخرش درست نشده من سخت نمی گیرم نمی دونم چرا درست نمیشه پیش خودم میگم فکر کنم منو طلسم کردن دوست دارم کمکم کنید خیلی دعا کردم هر دعایی بگید کردم ولی حاجت نمیگیرم ناراحتم و نمی دونم چی کار کنم کاش کسی بود به من کمک کنه و بگه من چی کار کنم

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

احساس

یک احساس پاک چطور قابل تشخیصه؟؟؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ناصر

سلام بچه ها.
من یه پسر 26 ساله هستم.سربازی رفتم
لیسانس مهندسی عمران گرفتم.دارم ارشد سازه هم میخونم.سرکار هم بودم.میخواستم ازدواج کنم که همین الانی که دارم واستون مینویسم این پیام رو بهمون گفتن از 26اسفند به بعد دگه نیاید سره کار.
من بدشانس با هزار امید آرزو به پدرمادرم گفتم عید که اومدم میریم خواستگاری حالا برم با چه رویی برم شهرستان پیشششون؟
بخدا من میخواستم ازدواج کنم و هزارتا آرزو داشتم.
خیلی نامردیه
دارم مینویسم داره گریه م میگیره

#1419 با سلام به داداش گلم

@ با سلام به داداش گلم /خوبه که شما تحصیلکرده ای و مطمعن باش کار هم جور میشه/قطعا دختری که با شرایط فعلی شما کنار بیاد همراه مناسبی براتون میشه/درسته شاید به حرف ساده باشه ولی باور کنید انقدرها هم سخت نیست/اتفاقا بنظر من زنی که با شرایط همسرش کنار بیاد یه شانس بزرگه برای شوهرش/شما فرض کن بعد خواستگاری و عقد بیکار میشدی؛ایا باید زنت رو طلاق بدی فقط چون کار نداری؟؟!!تو این شرایط فقط باید کمی سطح توقعاتتونو از نظر مالی نسبت به دختر بیارین پایین فقط همین.انشالله موفق باشین.

همه باهم همدردیم

سلام
هیچ کس نمیتونه مارودرک کنه
منم27سالمه لیسانس دارم
تاحالا1خواستگارهم نداشتم
بدترازمن خواهرمه که 34سالشه
ماخودمون کم دردی نداریم بخاطرمجردبود
اطرافیانم زخم زبون میزنن
اززن داداش و شوهرخواهرگرفته تا بقیه
ازماکوچیکترابچه دارن اونوقت ما ...
تروخدابرامون دعاکنید
انشالابهار94اولین بهارزندگی مشترک همه مون باشه
همه مون خوشبخت شیم

می دونید چیه پسرا عوض شدند.

می دونید چیه پسرا عوض شدند. پسرای امروزی دیگه یادشون رفته از دختری که خوششون اومده باید برند و یک خواستگاری رسمی (حتی خودشون) کنند منظور از خواستگاری رسمی اینه حداقل به او بگند قصد ازدواج دارند و قصد دوستی ندارند. می ترسند بیایند جلو چون قصدشون دوستیه نه ازدواج حالا اگه دلشون خواست به ازدواج فکر می کنند.

دختری 33 ساله

همیشه برام سوال بوده جرا عدالتی توی این زمینه نبوده ؟
دختری با وضع مالی پایین ولی تمام عمرمو تلاش کردم برای بدست آوردن هرچیزی تلاش کردم البته در کنار استفاده از لطف خدا .ولی نمیدونم چرا مسئله ازدواجم جور نمیشه؟؟؟؟فوق لیسانسمو کارمند ولی هنوز کسی که هم سطحم باشه ازم خواستگاری نکرده موندم چرا برای بعضی ها اینقدر راحت جور میشه برام دعا کنید به خاطر خانوادم

توكل

با سلام ، خواهر گلم منم يه خواهر دارم كه الان 31 سالشه و هر خواستكاري براش مياد حتي اگه از هر لحاظ با هم جور باشن يا حتي اگه پسره كمتر هم باشه، ميرن و ديگه نميان! قيافه خواهرم خوبه به نظر من كه خوشگله خودشم ديپلمه. ديگه هممون از دست خواستگاراش خسته شديم شايد باور نكنيد اگه بگم هر ماه حداقل يك يا دو خواستگار براش مياد ولي هيچ كدوم تا حالا دو جلسه نيومدن خونمون همممون خسته شديم.

دعا

در كنار حرم كريمه اهل بيت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، دعاگويتان خواهیم بود و متقابلاً به دعاي خيرتان محتاجيم.
مخاطب گرامی، برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح کنید تا محققان، به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

قسمت

اقایان و خانم ها
در نظرات بعضی از افراد متوجه شدم که دلیل دیر ازدواج کردن رو به قسمت و این جور چیزا ربط دادن یعنی ما باید این قدر سطحی به این قضایا نگاه کنیم. یعنی مثلا 50 سال پیش خدا تصمیم می گرفت که مردم زود ازدواج کنند ولی الان خدا صلاح می دونه که یه دختر توی 30 یا 35 سالگی ازدواج کنه برا همین قسمت نشده!!!
نه اصلا این طور نیست بعضی شرایط اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و ... باعث شدن که این اتفاقات بیفته. خدا بر باعث و بانیانش لعنت کند.

افراد واسطه ازدواج

باسلام،
دختری تقریباً مذهبی هستم دانشجوی ارشد و دیگه کم کم داره 24 سالم میشه، خواستگاری که از طرف خانواده ام متوجه بشم نداشتم و همون چند نفری هم که بودن از محیط دانشگاه بو. همیشه فکر می کردم واسه اینکه خواهر مجرد بزرگتر از خودم دارم کسی واسه خواستگاریم خونمون نمیاد! امّا کم کم متوجه این موضوع شدم که واسطه ازدواج وجود نداره! و کسی تو فکر این نیست که فلانی دختر خوبیه براش مورد خوبی پیدا کنم و... و عقاید جامعه داره به این سمت پیش میره که دختر و پسر باید خودشون برای خودشون کسی رو پیدا کنن(!)، و این یعنی دوستی قبل از ازدواج! که مشکلات زیادی به بار میاره و دو طرف قبل ازینکه به شناخت درستی برسن، بهم وابسته میشن و این اصلاً خوب نیست.
به خاطر اینکه کسی برای خواستگاریم خونه مون نیومده احساس بدی دارم و همش به این فکر می کنم که مگه من چه مشکلی دارم؟ ولی جواب اینه که خیلی از دخترهایی که خواستگار ندارن، مشکل ندارن...مشکل از خانواده هاست که به فکر نیستن...

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح کنید تا محققان، به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلامراستش تعداد خواستگارای

سلام
راستش تعداد خواستگارای من بد نبوده
اما خودم از هیچکدوم خوشم نیمده
اما تازگیا با کسی اشنا شدم که واقعا بهش دل دادم اما مشکلی که وجود داره دوری شهرامون که فک نکم هیچ وقت بتونیم بهم برسیم چون پدرم قدغن کرده جز با کسی غیر از همشهریم ازدواج کنم ای کاش خونواده ها یکم منطقی بودن......... راهنمایی کنید.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

یک تجربه واقعی

با سلام به همه عزیزان، من در سن 33 سالگی به خواستگاری دختری رفتم که اولش میگفت فقط شخصیت و اخلاق طرف برام مهمه، ولی بعد از نامزدی توقعاتش شروع شد اونقدر که حتی میخواست بخشی از مهریشو بگیره برای جهیزیه ، مامانشم هر بار که میرفتم خونشون تحریکش میکرد و میگفت این همه دختر ماشین و خونه رو از کجا آوردن؟!!!
راستش دیگه کلافه شده بودم از این حرفاشون فکر میکردم دختری که اینقدر نظرش عوض بشه میشه آینده هم بهش اطمینان کرد!!!!

یک تجربه واقعی

با سلام به همه عزیزان، من در سن 33 سالگی به خواستگاری دختری رفتم که اولش میگفت فقط شخصیت و اخلاق طرف برام مهمه، ولی بعد از نامزدی توقعاتش شروع شد اونقدر که حتی میخواست بخشی از مهریشو بگیره برای جهیزیه ، مامانشم هر بار که میرفتم خونشون تحریکش میکرد و میگفت این همه دختر ماشین و خونه رو از کجا آوردن؟!!!
راستش دیگه کلافه شده بودم از این حرفاشون، واقعا کارشون درست بوده خداییش؟!!!!

‏" ازدواج "

سلام من دنبال تعبیرخواب بودم ک پیدانشد جاش این سایت اومد.. خسته نباشید ایشالا بختتون باز میشه قسمتتون همون میشه ک خودتونو خداتون میخواین.. فقط من1صحبتی داشتم با این دخترخانم هاوآقاپسرایی ک زیر20هستن ومیان اینجا مطلب میذارن ک چرا اینقد ب ازدواج فکرمیکنیدوچرا اینقدخودتونوکوچیک میکنید.. عزیزم شما15؛16سالته وبچه هایی ک مشکل ازدواج دارن20ب بالان پس هیچوقت موقعیت خودتو باشون مقایسه نکن چون تو هنوز وقت زیاد داری..بچه های اینجام ب سن شماهابودن اصلا ب ازدواج فکر نمیکردن..مثلاخوده من همش میگفتم تواون سنا ک بودم " بابا بزرگ شدم عمرا ازدواج کنم " پس آدم بایدباتوجه ب سنش بحرفه و نظربده..اینجابچه هابایدباصحبتای بقیه ب آرامش برسن..امیدتون ب خداباشه

بنده به عنوان یه دختر 22 ساله

بنده به عنوان یه دختر 22 ساله که تاحالا خواستگار نداشتم ولی برام مهم نیست معتقدم دلایل ازدواج نکردن چیزی جز موارد زیر نیست:
1.به دلیل مشکلات و عدم اعتماد کمتر کسی تن به ازدواج میده
2.دختری که گوشه گیر باشه و با کسی معاشرت نداشته باشند معلومه که خواستگاریش نمیان
3.شرایط بد اقتصادی و توقع زیاد دخترها باعث میشه پسرها کمتر به ازدواج فکر کنند
4.تحصیل هم یکی دیگست الان خودم دانشجوی مقطع لیسانسم و به شخصه تمام پسرهایی که تحصیلات دانشگاهی ندارندو از خواستگارهام کنار گذاشتم که این کار اشتباهه ولی دست خودم نیست
ارزوی موفقیت برای همگی..خواهرا و برادرانم سعی کنید توقعتونو کم کنید و نفستونو نگه دارید باور کنید خداخودش همه چی رو درست میکنه

من 27 سالمه تا حالا یه دونه

من 27 سالمه تا حالا یه دونه خواستگار جدی هم نداشتم جدی که میگم منظورم اینه که به مرحله حرف زدن برسه و واقعا روز به روز بیشتر دارم عذاب میکشم همیشه به خدا میگم حالا اگه ازدواجم نکردم مهم نیس اما این حقمه که چند تا خاستگار داشته باشم تا حالا با هیچ کسی در این مورد حرف نزدم اما از درون دارم عذاب میکشم که چرا نمیتونم دردمو به کسی بگم.از همه بدتر اینه که با خودم فک میکنم اگه بر فرض محال همین الانم یه خاستگار جدی پیدا شه وقتی بفهمه که تا این سن اولین خاستگار منه آبروم حسابی میره

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام...مریمم دلم میخواد هر لحظه بیام پیاماتونو بخونم و جوابتونو

هنوز قسمت نشده آخه بچه ها...
چرا خودتونو آزار میدین آخه؟؟؟؟؟؟؟
شاید خودمون از خودمون غافل بشیم
اما خدا که ازمون غافل نمیشه هیچوقت..
خدایی ک ما رو آفریده این همه مهربونه پس چرا بهش اعتماد نمیکنید؟اون بهتر از هر کسی صلاح بندشو میدونه.اگه کسی یا چیزی رو بهمون نمیده بخاطر خودمونه.شاید اون چیز آرزوی هر شبمون باشه.هر چیزی توی این دنیا وقتی علت تامه اش فراهم باشه بدونه هیچ تاخیری ب وجود میاد.حالا چه زود چه دیر..بهترین اتفاقا زمانی میافته ک اصلا منتظرش نبودیم.حتی بدترین اتفاق ممکن..آهای دوستایی ک گفتین من هیچی از خوشگلی و نجابت کم ندارم ...و هنوز ازدواج نکردم..پس از چی گله میکنی؟از چی مینالی؟خدا ک واست چیزی کم نذاشته..هم زیبایی هم تحصیلات هم اینکه نجابت و خوبی بسیار بهت داده و هم یه قلب پاک و مهربون..با این حال بازم ازش گله مندی؟خوشبختانه خدا همه بنده هاشو با یه چشم میبینه..حالا یکی از دید دیگران خوشبختتره یکی نه..از قدیم گفتن وقتی خدا دندون داده نونشم میده..چه زشت چه زیبا باشیم ازدواج خواهیم کرد خوشبخت خواهیم بود.وقتی قسمت طرف یکی باشه چه خوشگل باشه و چه زشت و چه ثروتمند و چه فقیر چنان خدا مهرشو توی دل طرفش میندازه که هیچ بنی و بشری نمیتونه جلوی ازدواج یا عشقشونو بگیره..پس خودمون رو با حرفای خاله زنکی ک من زشتم من پولدار نیستم و بدتر از اون خدا اصلا بفکرم نیست گول نزنیم.شاید بگید من نفسم از جای گرم بلند میشه..اما نه توی دیدگاه قبلیمم نوشتم من 25 سالمه کارشناسم..تک فرزندم..وضع مالیمم خوبه..قیافم معمولیه..مجردم چون قسمتم نشده هنوز..اما خدارو شکر ک تنم سالمه..بابا و مامانه خوووبی دارم..تا ب امروز خودمو بازیچه دست هیچ پسری نکردم..چون میدونم وقتی کسی قسمتم باشه خدا خودش راهی رو واسه رسیدنم ب اون معلوم میکنه پس دلیلی نداره با گناه و سبک سری توی کوچه و خیابون ب هر پسر محترمی رسیدم چراغ سبز نشون بدم و خودمو وابسته ب کسی یا چیزی بکنم ک اصلا نمیدونم توی تقدیر و قسمتم هست یا نه..مطمئنن یه پسر هم وقتی بخواد ازدواج کنه از خونوادش میخواد ک یه دختر خوب و آفتاب و مهتاب ندیده براش پیدا کنن.همون پسری ک تا دیروز با هزارتا دختر گشته حالا خودش دنبال آفتاب مهتاب ندیدست..
پس خواهرای من خودتونو دست کم نگیرید..خودتونم گول نزنید ک اگه با فلان پسر دوست شم حتما باهاش ازدواج میکنم یا اگه منم دوس پسر داشتم تا الان صد دفعه ازدواج کرده بودم.
قرار نیست که همه توی 18 سالگی یا 20 سالگی ازدواج کنن هیچ جای دنیا هم همچی قانونی وجود نداره ک شخص توی این مدت حتما باید ازدواج کنه..زود ازدواج کردن مهم نیست خوب ازدواج کردن یعنی ازدواج موفق داشتن مهمه...من دیدم افرادی رو که ب خاطر چش و هم چشمی یا حرف مردم زود یا بدون عقل و منطق ازدواج کردن بعد مدت کوتاهی کار ب دادگاه و طلاق کشیده..البته انکار نمیکنم افرادی هم بودن زود ازدواج کردن اما خیلی هم خوشبخت و موفق هستن توی زندگیشون ..البته بازم میگم هیچ قانونی برای همه یکی نیست.
اما فقط ب عنوان یه خواهر به شما مخاطبام بگم ک همیشه امیدتون ب خدا باشه و بهش اعتماد کنید دستتون به دستای بزرگ و مهربون خدا بدید و مطمئن باشین هیچوقت دستتون رو رها نمیکنه و بهترین و مهربونترین دست رو توی دستاتون قرار میده...
امیدوارم با حرفام خسته و ناراحتتون نکرده باشم..واسه همتون با توم وجودم دعا میکنم..هرچند ک خدا نیازی ب یاداوری کردن نداره..

ازدواج

مریم
ازدواج ب نظر من قسمته و تا خدا نخواد هیچ اتفاقی نمیافته اون عزیزانی هم ک از دیر شدن ازدواجشون ناله میکنن باید بدونن ک اگه تا الان اون اتفاق نیافتاده لابد خدا نخواسته حالا ب هردلیلی...خب هر چیزی یه زمانی داره و تا زمان و مکانش فراهم نشه اتفاق نمیافته..مثه مرگ ک اگه اجل برسه هیچ احدی و ناسی نمیتونه جلوش رو بگیره.خدا نیازی نداره ک ما بهش هر روز و هر ساعت یه موضوعی رو یادآوری کنیم.خودمم 25 سالمه خواستگارم داشتم شاید اگه بگم در ماه 3 یا 4 نفر دروغ نگفتم..چون تک فرزندم و کارشناس فلسفه..هر بارم یا من نپسندیدم یا آقا پسر..اما هربار گفتم خدایا شکرت..اگه نشد پس مصلحت خودت بود..شاید ازدواج از دور قشنگه و ما مجردا چون هنوز واردش نشدیم آرزوش رو داریم..همیشه بگید خدایا تو صلاح منو بهتر میدونی پس تورو ب خودت قسم منو ب حال خودم رها نکن و کسی رو سر راه من قرار بده ک لیاقت منو خونوادم رو داشته باشه و من در کنارش تا آخرین لحظه عمرم احساس شادی و خوشبختی کنم و هیچوقت ازت دور نشم..دخترام توقعاتشون رو بیارن پایین و دنبال یه پسری باشن ک سر سفره پدرو مادر بزرگ شده باشه..عاشق جمال و جیبش نشید..همین ک سالم باشه و دستش توی جیب خودش باشه کافیه..چه دختر چه پسر دنبال قیافه و پول میرن..اما نمیدونن ک هر موجودی بی ادبی نباشه حتی یه حیوونم با عمل جراحی و آرایش زیبا میشه.اما هیچوقت نمیتونه بفهمه ک 2 2 تا میشه 4 تا.شکل ظاهری هرفردی توی طول عمرش تغییر میکنه و باعث آرامش توی زندگی نمیشه..اما اگه فهم و کمال و اخلاقش ویژگیش باشه ن تنها تموم نمیشه بلکه روز ب روز بیشتر و باعث آرامش خاطر توی زندگی میشه..خودم ب عنوان یه دختر حاضرم مرد زندگیم هیچی نداشته باشه اما اخلاق و خانواده خوب و پشتکار داشته باشه.

یه دوووووووست سلام به همه ی

یه دوووووووست
سلام به همه ی داداشا و خواهرای گلم...
نیومدم نظر بدم..اما واسه همتون واسه دلای پاک همتون دعا میکنم .. انشالله همه ب مراد دلتون برسین

باعرض سلام ، منم یه

باعرض سلام ، منم یه دخترتحصیلکرده و به گفته ی بقیه خوش قیافه وسنگین ومهربون هستم ،البته همه ی اینارو از زبون دوستا و فامیل شنیدم ،قصد تعریف کردن از خودمو ندارم . ولی هیچ خواستگاری نداشتم ، دلیلشم هرچی فک میکنم متوجه نمیشم .
اخه گناه من و امثال من که دخترای با حجاب و نجیبی هستیم چیه که باعرض پوزش باید به خاطر هوس بازیای یه عده دختر بی بند وباروبدحجاب بسوزیم!پسرا تنوع طلب شدن بخاطر دخترای بدحجاب ! پسرا به دخترا بی اعتماد شدن به خاطر هوسبازیای دخترا یی که هیچ تعهدی ندارن ، گناه ما دخترای پاک چیه ؟ که باید جورشونو بکشیم !
البته بنظرم پسری هم که بخواد با دیدن دخترای بد حجاب تنوع طلب بشه قابل اعتماد نیست و نمیشه بهش تکیه کرد . مگه ما دخترا کالاییم که باید همه چی تموم باشیم برای انتخاب شدن ! ماهم انسانیم و هیچ انسانی کامل نیست و هرکسی یه عیبی داره ، دقیقا مثل پسرا ! حالا یعنی همه ی پسرا همه چی تموم و کاملن ؟! معلومه که نیستن !
مشکل ما اینجاست که خودمونو خیلی کوچیک کردیم ! خودمونو خیلی دست کم گرفتیم !
میگن دختراتوقعشون بالارفته ولی بنظر من پسراخیلی پرتوقع ترازدختران،چون برای ازدواج دنبال کسی میگردن که همه چی تموم باشه،خوشگل،خوش تیپ،مهربون،صبور،تحصیلکرده،نجیب،باایمان،باححاب،کدبانو،وضع مالی خوب،خانواده دار،هنرمند،خوش اخلاق و ....
واگه کسی کوچکترین عیبی داشته باشه انتخاب نمیشه ، آخه مگه ما فرشته ایم ؟! نه بخدا،ماهم انسانیم وانسانم جایزالخطاست ، انقدم هی عیب رودخترانذارین که دخترا پرتوقع شدن و ناپاک شدن و از این حرفا ...
به توقعات خودتونم یه ذره فک کنید .
یه دختر برای انتخاب شدن باید مورد تایید پسر، مادرپسر،پدر پسر،خواهروبرادر و تمام فک و فامیل پسر قرار بگیره ولی یه پسر فقط کافیه یه شغل مناسب داشته باشه و پسر سر به راهی باشه .

من دختر سی ساله هستم و ازدواج

من دختر سی ساله هستم و ازدواج نکردم . از این موضوع ناراحت نیستم و باهاش کنار اومدم . تا وقتی مادرم زنده باشه مشکلی ندارم ولی اگه یه روز اون دیگه نباشه اقوامه پدرم میریزن مثل گرگ پاره ام میکنن نمیدونم عاقبتم چی میشه و کارم به کجا میرسه.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال یا انتقادتان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ازدواج نکرده

به نظرم همش مربوط میشه به مسایل اقتصادی که باید یقه مسولیین رو گرفت

حس همکاری

سلام بر همگی
من 26 ساله هستم دانشجو، پسرم. همه دختر، پسرا دوست دارن ازدواج کنن چی میشه که نمیتونن ازدواج کنن؟ من چند موردی که توی خوابگاه با دوستان به این نتایج رسیدم براتون مینویسم
1- نداشتن درآمد پسر ها که واقعا شرایط درس خونده ها افتضاحه
2- توقع بالای دختران ودرک نکردن پسران
3- تشریفاتی بودن مسایل مربوط به ازدواج ودر نتیجه بالا رفتن هزینه ها
4- دختران پاک کم شده اند به دلیل اینکه خیلی زود باورند و خیلی از پسران از این قضیه سو استفاده میکنند
5- تنوع طلبی پسران

به آرامشتون فکر کنید نه تنهایی!

گاهی وقت ها همین احساس تنهایی باعث میشه که درگیر احساس و افرادی بشید که لایق شما نیستند پس تنها کاری که برای آرامش خودتون میتونید انجام بدبد اینه که از این احساس فاصله بگیرید و خودتونو برای خودتون دوست داشته باشید میدونم که این خیلی سخته ولی بهترین کاره.

دیگه ازخداخیلی فاصله گرفتم

36 ساله قیافه معمولی خواستگار داشتم ولی قسمت نشدهرروزم شده اندوه وگریه های شبانه ازخداطلب مگر زودرودارم چون الان پدرو مادرم کنارم هستن که برایم یک تکیه گاه محسوب می شوندولی بعدازانها دوس ندارم دست برادرها بیفتم ومزاحم زندگیشون باشم ازخداخیلی دورشدم دیگه ازش یادهم نمیکنم چون دیگه کمکم نخواهدکردخداورسولش به ازدواج کردن خیلی سفارش کردن ولی هروقت ازشون ملتمسانه خواهش کردم به من هم ازدواج قسمت کنه نداده پس چرا این حرفو زدن؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال یا انتقادتان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ازدواج برای همه چه پسر چه

ازدواج برای همه چه پسر چه دختر واقعا مهمه.واقعا برای کسایی که تو این سایت نظری گذاشتن که دخترا رو مسخره کنند یا بهشون بگن که این حرفا تحقیر امیزه متأسفم.چون مطمئنم خودشون یه روز به همین نتیجه میرسن.اگه به محیط اطرافتون توجه کنید متوجه میشید که اکثر مشکلات اخلاقی و فساد و انحرافات جنسی ریشه در همین عدم موقعیت های مناسب برای ازدواج است.واقعا دلم میسوزه حرفها و التماس هاس کسایی رو میشنوم یا می خونم که میگن خسته ام ا این همه تنهایی...

یکی پاشه این دختر پسرای متعهد

یکی پاشه این دختر پسرای متعهد همین جارو بهم برسونه والا

سرویس کردن شوهر

شما دخترا از خدا فقط ی شوهر میخوایین و اونوقت از شوهر همه دنیا رو .

دخترای ایرانی تا قبل ازدواج خیلی منطقی و قانع و خوب هستن .
ولی وقتی ازدواج کردن شوهر عزیزشون رو سرویس میکنن .

امیدومو ازدست دادام

من دختری 36ساله هستم ازنظرقیافه متوسط هستم خواستگارهم داشتم ولی نمیدونم چرا همشون بعداز یکی دو جلسه چرا می رفتن دیگه برنمی گشتن ازلحاظ مالی پایین هستیم وتوقع پاینی هم داشتیم با خواستگاراهام هم سطع بودیم همه خواهر برادارام ازدواج کردن الان به یه جنس مخالف شدیدانیاز پیداکردم که نیازهای روحی وعاطفی خودمو برطرف کنم دیگه ازخدابه کل ناامید شدم به نظرم اینطوره که خداهم بااین همه قدرت دیگه کاری ازدستش برنمیادوخدامنو فقط براتماشاگربودن افریده

پاسخ

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. به هیچ وجه اینگونه نیست و این تصور شما کاملاً اشتباه است.
برای اینکه امکان پاسخ جامع و کامل به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

من خودم یه دختر 20 ساله ام

من خودم یه دختر 20 ساله ام برام خیلی عجیبه که دخترها اینقدر منتظر شوهرند به نظرم این حرفارو پسرا نوشتن که دخترارو تحقیر کنن

یک نتیجه گیری

بابا من کل نوشته های دوستان رو خوندم از بالا تا پایین یک نتیجه گیری ذهنی کردم نمی دونم درسته یا غلط من نوشته هر دختری را خوندم نوشته بود فوق لیسانسم سر کار میرم ماشالله دخترا که سربازی هم ندارن همین باعث شده پسرای بیچاره تا به خودشون بجنبن سربازی رو تموم کنن کار توسط خانمها اشغال شده باشه تازه اگر پسر کار خوب هم گیر اورد اونوقت آیا پسر 28 ساله میاد دختر همسن خودشو بگیره البته که نمیره میره بیست ساله میگیره بنابراین دخترای 26 به بالا با احتمال پایینتری برای ازدواج روبرو می شن تازه مگه میشه پسر لیسانس بیاد دختره دکترا یا فوقو بگیره تازه ما پسرا اگر دکترا هم داشته باشیم هیچوقت به رخ نمیکشیم ولی تو همین نوشته های دخترها چقدر فوق فوق کردن بابا فوق هم یه مدرکه بعد انتظار دارن خواستگار هم بیاد با این طرز تفکر ، قدیم که میبینی سریعتر ازدواج میکردن چون چشم و هم چشمی نبود اینجور نبود دخترا حتما بخوان برن سر کار وضعیت کار برای پسرا بیشتر بودپسر با فوق دیپلم هم میرفت سر کار میومد ازدواج میکرد.

جواب مخاطب( حرفهایی از ته دل یک ایرانی)

سلام برادر عزیز، همه جا دختر و پسر خوب هس اما بعضی وقتا خدا میخواد یه معامله هایی بکنه تا ارزش طرف رو بسنجه و ببینه تا کی تو همون راه پاش نمیلغزه، البته همه نلغزیدن ها و نجابتها هم از خودشه ولی ماها بنده ایم و پرتوقع.... همش فک میکنیم یه کار خوب کردیم خیلی شاهکار شده اما همین خوبی مام از الطاف ربوبیت و اولوهیتشه و الا اگه ماهارو به حال خودمون بگذاره به هیچ صراطی مستقیم نیستیم! این خداست که ازمون آزمون میگیره و حتی تو این برگه ها تقلب میرسونه بلکه مردود نشیم از بس مهربونه و دلسوز، اونه که به همه قوت قلب میده تا ازش ناامید نشیم و اعتقادمون راسخ بشه به اینکه خدایی هست و صاحب پاداشی... این دنیا نشد اون دنیا.... بااین اوضاع جامعه فقط پناه بردن به خداست که گره از کار همه وامیکنه، اونه که به همه جواب میده و به اعمال و نیات همه آگاهه، من هم مثل شما تاالان به لطف خدا آروممو البته بعضی وقتا غمگین... همه باید به خدا پناه ببریم از شر فتنه ها و خودمون رو به خودش بسپاریم، بعضی وقتا میشه که آدم دیگه ناامید میشه و کم میمونه پاش بلغزه ولی بحرمت بنده های خوبش دستمونو میگیره چون دوس نداره تو چاه بیفتیم... ایشالا همه عاقبت بخیر شیم و کنار سفره اباعبدالله باشیم برای ابد. یاعلی

عدم خواستگار داشتن

دخترای بی خواستگار اگه واقعا میخواین کاری کنین کارستون جنبشی راه باندازین برای تحریم بدحجابا که پسرای مملکتتونو تنوع طلب کرده و انگیزه ازدواج رو ازشون گرفته

عدم خواستگار داشتن

موافقم... انقد تنوع تودخترای رنگ ووارنگ زیاد شده و پسرها دیدن کدیگه برا چی بیان ازدواج کنن؟؟؟ خدا از این دخترا راضیه واقعا؟؟؟ البته پسرهای اینجوری هم ب درد همین دخترها میخورن...پسری ک اهل ازدواج و تعهد باشه هیچ وقت سراغ این دخترا نمیره....

خواستگار نداشتن دختران

به نظر من یه علت بزرگ برای خواستگاری نرفتن پسرا بد حجاب بودن دختراست یه پسر علاقه مند به ازدواج وقتی میبینه دخترهای دورو برش اینقدر بی تعهد نسبت به مسائل دینین با این همه روضه خونی که میشه از ریسک کردن تا حدودی منصرف میشن. دخترا خیلی مغرور و خود برتر بین شدن

سلام دختری 23ساله هستم

سلام دختری 23ساله هستم دانشجوی ارشد برق به نظره خودم همه ملاکهارو برا ازدواج دارم مثلا زیبایی وتحصیلات وخانواده خیلی خوب ولی نمیدونم چرا یه خاستگار هم ندارم هروقت به این موضوع فکر میکنم خیلی خیلی نا امید میشم که چرا من یه خاستگار ندارم ولی بقیه دار ند توروخدا کمکم کنید

همکاری

سلام به نظر من دلایل اصلی ازدواج نکردن پسرا اول ازهمه کاره من خودم مهندس کشاورزی هستم که ۲۵سالمه بعدفارق تحصیلی رفتم خدمت هروقت میخواستم ازدواج کنم میگفتن تاسرکارنری ازدواج نچ‌!حالا ازخدمت اومدم باهزار دردسر رفتم سرکار که موقعیتش جورشد کسی روپسند نمیکنم نمیدونم چرا!

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سطح توقع

اینجا که اکثر دختران قصد ازدواج دارند و سطح توقعاتشان عالی است ولی در عمل خیلی کمه من خودم مهندس با درآمد 1500000 وقتی به خواستگاری 3 تا دختر تا حالا رفتم متاسفانه توقعاتشون خیلی بالا بود خرید آنچنانی زندگی فلانی خانه آنطور مراسم اونجوری و ... اینها موانعی نه تنها برای من بلکه برای خیلی از پسرا هم است.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .