چرا خواستگار ندارم

دختري هستم كه به درس خواندن بسيار علاقه مند بودم و اين علاقه مرا به درس و دانشگاه كشاند، اما تاكنون كه 25 سال دارم هيچ خواستگاري نداشتم و حالا كه سرشار از احساسات پاك هستم و نياز به يك همدم دارم كه خلأ هاي روحي ام را پر كند اين موقعيت برايم پيش نمي آيد. گاهي با ديدن دختران فاميل كه از من كوچكترند و ازدواج به موقع كردند و داراي بچه هم هستند، آنقدر از خودم ناراحت مي شوم كه با خودم مي گويم كه با داشتن همه امتيازهايي كه نسبت به آنها دارم، چرا من نبايد مانند آنها به موقع ازدواج کنم و دارای همسر باشم. در اينكه تحصيلات باعث باز شدن فكر انسان مي شود و او را از تاريكي به روشنايي مي برد شكي نيست، اما نمي دانم چرا دختري كه تحصيلات بالا دارد بايد محكوم به تنهايي باشد. با وجود همه اميد هايي كه به خدا دارم گاهي تنهايي بر سرم سايه مي افكند و فكر مي كنم كه تا لحظه مرگ بايد تنها باشم. شايد مواردي را كه من به عنوان يك دختر بيان كردم در پسري هم وجود داشته باشد، اما چرا بايد اينگونه باشد؛ دختران و پسراني كه دوست دارند به عنوان همسر كنار هم باشند و باعث آرامش روحي هم شوند، مانند تشنه اي هستند كه آبي را به لبهايش برسانند و از او دريغ كنند؟ انسان هرچند پدر و مادر و خواهر و برادر و دوست مهربان و دلسوز داشته باشد اما هرگز جاي همسری مهربان و خداجو را نمي گيرد! باوجود همه اين مسايل به دليل نداشتن رابطه با پسري (به جز در مسايل درسي) اگرروزي برايم خواستگار آمد نمي دانم چطور برخورد كنم. خواهش مي كنم به خاطر خدا هم شده مرا مفصل راهنمايي كنيد (خواهش ميكنم از بيان پاسخي تكراري بپرهيزيد چرا كه من تمام سايت شما را هميشه مطالعه مي كنم). همين كه بدانم بعد از خدا كسي هست كه به احساساتم اهميت مي دهد بسيارخوشحال مي شوم. با تشکر فراوان.

دانشجوي ارجمند از اينكه به ما اعتماد كرده و « پرسمان» را به عنوان منبع پاسخگويي به سؤالات خود برگزيديد، سپاسگزاريم.
نامه تان را با دقت خواندم. خرسندم كه درد دل خودتان را براي ما نوشته ايد. برون ريزي مسايل و مشورت گرفتن از ديگران و اهل خبره و كارشناسان اگر هيچ تأثير و نتيجه اي نداشته باشد حداقل مي تواند موجب تخليه هيجانات باشد كه روانشناسان آن را مفيد و سودبخش مي دانند.
در قسمتي از نامه تان گفته ايد «خواهش مي كنم از بيان پاسخي تكراري بپرهيزيد چرا كه من تمام سايت شما را هميشه مطالعه مي كنم»؛ اكنون اجازه بدهيد از شما بپرسم چقدر از مطالب و راهكارهايي كه در سايت پرسمان به آنها به عنوان موانع ازدواج و نداشتن خواستگار توضيح داده شده است را عمل كرده ايد. بگذاريد مثالي برايتان بزنم: فرض كنيد كسي سرما بخورد، به پزشك مراجعه كند اما نسخه دكتر را گوشه جيبش بگذارد. آيا خوب مي شود؟ مطمئنا نه!!!
خواهر گرامي شما علم و آگاهي در مورد علل نداشتن خواستگار را با مطالعه مقاله ها و پرسش و پاسخهاي موجود در سايت پيدا كرده ايد ، اما راهكارها را به كار نگرفته ايد! درست مثل همان نسخه!
پس بايد دست بكار شويد. از همين الان تصميم بگيريد و مطالب زير را ( هر چند به نظرتان تكراري بيايد) با دقت بخوانيد و سعي كنيد آنها را در زندگيتان بكار بگيريد.
قبل از پرداختن به موضوع اصلي شما يعني دلايل خواستگار نداشتن تذكر چند نكته ضروري است.
خواهر گرامي؛ دغدغه شما براي ازدواج در سنين جواني، امري طبيعي است؛ زيرا ازدواج يكي از مسائل اساسي زندگي است كه در دوره جواني اتفاق مي‏افتد اما اهميت اين مسئله نبايد موجب نگراني شديد شده و زندگي شما را مختل سازد. نگران اين كه چرا تا به حال موفق به ازدواج نشده ايد ،نباشيد چرا كه:
1. نداشتن خواستگار يكي از مشكلات رايج در ميان دختران امروزي است. اين مشكل بسيار فراگير شده و اختصاصي به شما ندارد. با توجه به شرايط موجود، نداشتن حتى يك خواستگار چيز بعيدي به نظر نمي‌رسد، چرا كه همه ما در پيرامون خود شاهد دخترهاي بسيار شايسته‌اي هستيم كه به هر دليلي حتى يك خواستگار نداشته‌اند.
2. امروزه سن ازدواج در جامعه ما بالا رفته است و طبيعتاً دخترها هم ديرتر ازدواج مي كنند. الآن مثل قديم نيست كه دختري كه مثلاً به سن 20 سالگي رسيده ديگر اميدي به ازدواج و يافتن همسر نداشته باشد. در حال حاضر ميانگين سن ازدواج در دختران حدود 24 سال است كه شما فاصله چنداني با ميانگين نداريد. گذشته ازآن در حال حاضر امتيازات فراواني از جمله تحصيلات دانشگاهي، اعتقاد ديني سالم و ... داريد كه بسياري از دختران ندارند.
3. شايد در سنين پايين تر موقعيت هاي بهتري براي ازدواج فراهم شود اما خداوند بهتر مي داند صلاح هر فردي در ازدواج در چه سني است. بى‏ترديد خداوندى كه شما را آفريده ، كفو و همسر مناسب و متناسب با شما را نيز در نظر گرفته است و به موقع او را روانه‏ منزل شما خواهد كرد ،به گونه اي كه هيچ چيزى نخواهد توانست مانع ايجاد پيوند و ازدواج شما شود.
و اما نداشتن خواستگار و علل آن:
متاسفانه در جامعه ما قانون نانوشته اي در ميان مردم باب شده كه خوبي دختر را مي توان از تعداد خواستگارانش فهميد. يعني هر دختري كه تعداد خواستگارانش زياد باشد معلوم مي شود كه دختر خوبيست و اصل و نسب دار است اما اگر دختري در زمان متعارف جامعه ازدواج نكند يا خواستگار زيادي نداشته باشد اين طور تعبير مي شود كه حتماً مشكلي دارد كه كسي سراغش نمي رود!
آن وقت است كه دختران و خانواده هايشان روز به روز نا اميدتر، نگران تر و دستپاچه تر مي شوند و اعتماد به نفس خود را در زمينه ازدواج از دست مي دهند.
معمولاً افراد در مقابل اين مساله (نداشتن خواستگار) به دو نحو برخورد مي كنند. برخي با آن كنار آمده و منتظر فراهم شدن شرايط خوب مي شوند ولي برخي ديگر مدام در تلاشند تا از طرق مختلفي چون برقراري آشنايي هاي نادرست، دعانويسي و... خود را از اين مهلكه نجات دهند.
اما به واقع علت اصلي نداشتن خواستگار چيست؟ به طور كلي علل و عوامل نداشتن خواستگار را مي توان در دو دسته تقسيم كرد:
۱) عوامل فردي: عللي كه خود فرد باعث ايجاد آنها شده است.
۲) عوامل بيروني: عللي كه عامل ايجاد آن ها خود فرد نبوده است.

طبيعي است كه اگر مانعي بر سر راه شما وجود دارد ابتدا بايد سعي كنيد آن را برطرف نماييد. ( از آنجا كه ما در مورد بسياري از مسايل زندگي شما اطلاعي نداريم مطالب زير را بيان مي كنيم و اين خود شما هستيد كه بايد با دقت در اين مطالب و بررسي وضعيت خود پاسخ مناسب را بيابيد).
۱) عوامل فردي
- گاهي دختر دچار خطا يا انحراف اجتماعي، اخلاقي و... شده و يا يك صفت اخلاقي ناپسند دارد كه تمام اهل محل آن را مي دانند. اين امر از سويي باعث سلب اعتماد مردم محل و از سوي ديگر باعث مردود شدن وي در تحقيقات محلي افراد غريبه مي شود. به همين دليل كسي به خواستگاري ايشان نمي رود كه البته بايد تا حدودي در اين رابطه به مردم حق داد. تنها راه رهايي از اين مشكل توبه حقيقي دختر به درگاه خداوند و كمك خواستن از او براي تغيير و اصلاح است. اگر فرد واقعاً توبه كرده و درستكار شود، مردم با ديدن رفتار تغيير يافته اش، به مرور زمان دوباره به وي اعتماد مي كنند.
- گاه برخي از دختر خانم ها به علل مختلفي چون خجالتي بودن، كمرويي، درونگرايي و... از حاضر شدن در جمع هاي خانوادگي يا دوستان سر باز مي زنند و به قولي انزواجو مي شوند. در اين حالت نيز اولاً به دليل اين مشكل شخصيتي شان و ثانياً به خاطر ديده نشدن توسط واسطه ها دچار تاخير در ازدواج مي شوند. راه چاره اين مشكل، توسعه روابط اجتماعي دختر و خانواده او است. در چنين مواردي پيشنهاد مي گردد چنين دختراني با حفظ عفت و رعايت ضوابط اخلاقي و شرعي در مجامع و محافل زنانه نظير روضه هاي خانگي، مراسم هيأت هاي مذهبي و ... حضور يابند تا زمينه آشنايي مادران نيازمند عروس و يا واسطه ها با چنين دختري مهيّا گردد.
همچنين شركت در جمع هاي جديد به شما فرصت ديده شدن مي دهد و در محيط هاي جديد مي توانيد عقايد خود، شخصيت و ظرفيت اداره يك زندگي را به ديگران نشان دهيد.
به عبارتي، پختگي شما تا زماني كه پشت پرده باشد، كسي را به سوي شما جلب نمي كند. شما بايد در محيط هاي اجتماعي سالم رفت و آمد داشته باشيد و قابليت هاي خود را نشان دهيد. حتما منظورمان را از قابليت متوجه مي شويد. يعني آن چه كه احترام ديگران را نسبت به شما برمي انگيزد و نشان مي دهد شما يك سر و گردن از ديگر دختران بالاتريد و آمادگي يك زندگي واقعي را داريد.
- مشكل ديگر برخي از دختران ايراد گرفتن هاي زياد از خواستگاران است. البته هيچ دختري در خودآگاهش خود را يك آدم سخت گير نمي داند. پاي صحبت بيشتر اين دخترها كه بنشينيد مي شنويد: «مگر من چه توقعي دارم؟ من كه خانه و ويلا و مهريه و شيربها نخواستم. همين قدر كه پسري مرد زندگي باشد براي من كافي است»
اما خيلي از همين دختران پاي انتخاب كه مي رسد، دچار وسواس هاي بيهوده مي شوند: «نكند تك پسر بودنش باعث لوس شدن او شده باشد؟ نكند پرجمعيت بودن خانواده او بعدها برايم مشكل تراشي كند؟ اين خواستگار را نمي پسندم چون چاق است... اين يكي پدرش را از دست داده و بايد سرپرست خانواده خودش هم باشد ... مگر مي شود با پسري كه دانشجو است ازدواج كرد؟ و...» همين وسواس هايي كه به نظر خيلي از خانواده ها منطقي به نظر مي رسد، باعث بالا رفتن سن دخترها و در نهايت نبود خواستگار مي شود.
2) عوامل بيروني
- اما همه انتقادها به دختر خانم ها مربوط نمي شود. خيلي وقت ها اين پسران و خانواده آنها هستند كه اين مشكلات را دامن مي زنند. مثلا با عرض تاسف يكي از مهمترين ملاك هاي انتخاب همسر در اين روزها چه از سوي پسر و چه از سوي خانواده او داشتن زيبايي بسيار دختر است. يك دختر همه چيز تمام دختري است كه زيبا، خوش ظاهر، مقيد باشد و خانواده داري او با تمكن مالي خانواده تعبير مي شود. همين امر باعث شده كه دختراني كه از زيبايي كمتري برخوردارند يا متمكن نيستند با مشكل عدم خواستگار مواجه باشند.
- گاهي مشاهده مي شود كه برخي از دخترها به دليل وجود نقص عضو يا مشكل جسمي با اين مشكل درگير مي شوند كه يقيناً اين امر نوعي آزمايش از جانب خداوند براي محك فرد مي باشد. البته افراد اين دو دسته مي توانند با گسترش استعدادها و توانمندي هاي خود در زمينه هاي متفاوت علمي، هنري و... نواقص خود را جبران و توانمندي هايشان را به رخ ديگران بكشانند.
- مشكل ديگر برخي از دخترهاي جوان بزهكاري و شرايط نامساعد اخلاقي پدر، مادر، برادر و ديگر افراد خانواده شان است. والدين بايد بدانند كه اشتباه هر يك از اعضا و بدنامي خانواده ابتدا به پاي جوانان در شرف ازدواج آن خانواده به خصوص دخترهايشان نوشته مي شود. به همين دليل بايد تمام سعي خود را براي اجتناب خود و اعضاي خانواده از مشكلات اجتماعي و اخلاقي بكنند.
- نداشتن هم كفو و همتا معضل ديگر برخي از دختران است. مثلاً دختري تحصيل كرده كه در محيطي كوچك و روستايي زندگي مي كند و همتايي برايش وجود ندارد. در چنين مواردي يكي از راهكارها هجرت و نقل مكان كل خانواده به محله و يا شهر بزرگتر و يا ميهمان شدن خود دختر( در صورت نبودن مانع و با رعايت ضوابط اخلاقي و شرعي) در منزل يكي از محارم در شهري بزرگتر است.
- گاه ديده مي شود كه خانواده اي محترم در محله اي بدنام و يا معروف به فساد زندگي مي كنند. يقيناً دختر اين خانواده با مشكل نبود خواستگار مواجه مي شود. زيرا هر كسي كه قصد ازدواج با وي را داشته باشد ابتدا وارد محله مي شود تا از همسايه ها تحقيق كند و اگر ببيند كه محل سكونت دختر در محله اي بدنام مي باشد گمان مي كند كه خانواده يا خود دختر نيز مشكل دارند. راهكار مقابله با اين مشكل ترك محل است. هجرت حركتي مقدسي است كه شايد يكي از مصاديقش همين جا باشد.
- فرهنگ هاي اشتباه و كوته نظرانه، عامل بيروني ديگري است در ايجاد نبود خواستگار براي برخي از دختران. فرهنگ هايي چون «دختر كوچك ازدواج كرده و دختر بزرگتر مانده. حتماً ايراد و اشكالي دارد كه كسي دختر اول را نگرفته است.»، «سطح مالي پايين خانواده دختر و عدم تامين جهيزيه از طرف آنها» و... همه و همه فرهنگ هاي غلطي هستند كه متاسفانه مثل قارچ هاي سمي در جامعه ما رشد يافته اند و كسي به بيهودگي شان نمي انديشد.
حال چه كنيم؟ در شرايط كنوني چه كار بايد كرد؟ دختر خانمي كه خواستگار ندارد چگونه مي تواند اين آرامش فكري را داشته باشد؟ آيا مي توان جايگزيني براي نيازهاي ارضاء نشده معرفي كرد؟ آيا مي توان اين نيازها را مهار كرد؟

انشاءالله توجه و عمل به نكات زير بسياري از مشكلات شما را حل خواهد كرد :
1. شما تنها فردى نيستيد كه با اين مساله مواجه هستيد؛ لذا آن را به عنوان يك مساله ببينيد نه يك معضل و مشكل لاينحل.
2. زود ازدواج ‏كردن نشانه موفقيت در امر ازدواج و تأمين خوشبختى و سعادت هميشگى نيست. با كمى دقت و تفحص در بين همسايگان، فاميل و ديگران، مشاهده مي كنيد كه فرآيند خواستگارى و ازدواج، معمولاً يك فرآيند طولانى مدت و نيازمند زمان و دقت كافى است. چه بسا همين تأخير، شناخت و آگاهى‏تان را از موضوعات و معيارهاى ازدواج بيشتر و عميق‏تر كند و موفقيت در اين امر مهم و حياتى را چندين برابر كند كه در نتيجه به صلاح شما خواهد بود.
3. ازدواج همه زندگي نيست ، بلكه تنها يك بعد از ابعاد زندگي است . پس تا زماني كه شرايط ازدواج برايتان فراهم نشده، از فرصت استفاده كنيد و در ساير ابعاد مثل تحصيل در مقاطع بالاتر و ... بكوشيد.
4. از منفي بافي و افكار منفي بايد اجتناب شود. اگر مي خواهيد سالم بمانيد و جواني خود را حفظ كنيد ناراحتي و افكار مزاحم را از خود دور كنيد و بدانيد كه آنچه باعث ناراحتي و مشكل مي شود افكار منفي و نوع ديد ما به دنيا و وقايع است. در بسياري موارد ما از يك حادثه طبيعي، برداشتي داريم كه كاملا متفاوت با واقعيت آن است. سعي كنيد بدبيني را كنار بگذاريد و به دنيا با عينك خوشبيني نگاه كنيد اجازه ندهيد افكار منفي بر شما پيروز شود، آرامش را در زندگي به خودتان هديه دهيد.
5. طرز برخورد با خانواده و دوستان : رفتار مناسب ، با ادب و احترام و به دور از شوخي زياد و جلف بودن مي تواند براي يك خانم مناسب باشد و نظر يك آقا را جلب كند. طرز برخورد در جامعه نيز در اين باره موثر است، بعضي خانم ها ممكن است فكر كنند، برخورد مناسب در مواجهه با يك آقاي نامحرم، اخم كردن و بدخلقي است ولي اين درست نيست، ما نبايد با رفتار محرك، ديگران را تحريك كنيم، ولي اخم كردن و بدخلقي هم مناسب نيست.
6. كم كردن توقعات: يكي از موانع مهم پيش روي ازدواج جوانان توقعات بالا مي باشد كه با كم كردن اين توقعات و بيان اين مساله در موقعيت هاي مناسب مي توانند زمينه ازدواج را ايجاد كنند. همچنين يكي از مواردي كه مي تواند مانع ازدواج باشد و آقا را از اقدام به خواستگاري منصرف سازد موقعيت اقتصادي خوب خانواده خانم است يعني آقا اين جرات را ندارد كه اقدام به ازدواج كند، كه بيان كردن اين مساله در جمع دوستان و بستگان كه انتظارات من براي ازدواج بالا نيست مي تواند راه حل مناسبي براي آن باشد.
7. افزايش مهارتها: تلاش بيشتر و روزافزون براي شكوفايي استعدادها و توانايي‌هاي خود و يادگيري فنون و هنرهاي مختلف و پر كردن اوقات فراغت داشته باشيد. دختراني كه شايستگي هاي لازم در زمينه هاي اخلاقي، اجتماعي، مهارت هاي زندگي و امتيازات ويژه ديگر در جامعه كسب مي كنند، نسبت به ديگر دختران خواهان بيشتري دارند.
8. نيكو كردن اخلاق حسنه و خوش برخورد بودن: در محيط اطراف به خصوص در خانه سعي كنيد با كمال متانت و گذشت و فداكاري رفتار كنيد.
9. صبور و بردبار بودن: چرا كه صبر و شكيبايي كليد معنويات و گشايش‌هاي نعمت‌ها و الطاف الهي است.
10. توجّه به ضعف‌ها و خصلت‌هاي ناپسند خود و رفع آنها: چه بسا به دليل وجود يك صفت بد يا يك رذيله اخلاقي و رفتاري در ما، خداوند نعمتي و يا لطفي را از ما دور كند.
11. توجه نكردن به حرف و حديث هاي مردم و برخورد كردن با آنها به صورت سعه صدر و گذشت از آنها با كمال بزرگواري.
12. حضور در جمع ها با شركت كردن در مجالس مذهبي- فرهنگي- هنري و ... و نشان دادن توانمندي هاي و كمالات روحي و اخلاقي خود.
13. توجه به اين مطلب كه دنيا به آخر نرسيده و اساساً هدف اصلي و نهايي زندگي كه ازدواج كردن نيست. با ازدواج نكردن نيز مي توان به آن اهداف متعالي دست يافت.
14. براي تعجيل در ازدواج به حضرات ائمه اطهار عليهم السلام بويژه امام جواد عليه السلام متوسل شويد.
15. آيه «رَبّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّياتِنا قُرّةَ أَعْينٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتّقينَ إِمامًا»(سوره فرقان آيه 74) را زياد بخوانيد.
16. در مهماني هاي خانوادگي و مراسم گوناگون در ميان سخنان خود به صورت غير مستقيم نسبت به ازدواج با جوان پاك و متديني ابراز علاقه كنيد.
17. يك احتمال را هم نبايد نديده گرفت و آن اينكه شايد خواستگاراني براي شما آمده يا مي آيد اما چون در حال تحصيل هستيد والدينتان چيزي در مورد آنها به شما نمي گويند و يا اينكه آنها داراي معيارهاي لازم نيستند لذا والدينتان ترجيح مي دهند صحبتي در مورد آنها نكنند تا شما با فكري آسوده به تحصيلتان بپردازيد. لذا بدون خجالت با والدينتان در اين مورد صحبت كنيد و تمايلتان به ازدواج را به اطلاع آنها برسانيد. اگر صحبت رودررو با آنها برايتان سخت است با شخص ديگري از خانواده يا بستگان كه راحت تريد صحبت كنيد تا نظر شما را به اطلاع والدينتان برساند.

و حرف آخر اين كه:
توجه به امتحانات و آزمايش هاي الهي داشته باشيم كه مبادا با بي صبري، اجر خود را از دست داده و مشكلات را بيشتر نماييم. ضمن اينكه خداوند متعال كساني را كه به هر جهت اسباب و امكانات ازدواجشان فراهم نشده و نتوانسته‌اند ازدواج كنند، دستور داده كه تقوي و پاكدامني پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بي‌نياز گرداند. «وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتّي يُغْنِيَهُم اللهُ مِنْ فَضْلِهِ»[ نور/33.]. پس آنچه كه در زندگي در درجه اول اهميّت دارد، بندگي و اطاعت خداوند و حفظ پاكدامني و عفّت است.
خواهر محترم، در پايان شاخه گلي از گلستان نبوي پيش كش شما مي كنيم: پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) فرمودند: «آنچه از دنيا نصيب تو باشد، اگر ناتوان هم باشى، به تو مى رسد و آنچه به زيان تو باشد، به زور نمى توانى آن را از خود دور كنى. هركس به آنچه از دستش رفته اميد نداشته باشد، آسوده است و هر كس به آنچه خداوند روزى اش كرده، خرسند باشد، شادمان مى گردد ».
خواهر گرامي به ياد داشته باشيد كه باد با شمع هاي خاموش كاري ندارد، اگر بر تو سخت مي گذرد بدان كه روشني.
تو شاهكار خالقي تحقير را باور مكن
بر روي بوم زندگي هر چيز ميخواهي بكش
زيبا و زشتش پاي توست، تقدير را باور مكن
تصوير اگر زيبا نبود نقاش خوبي نيستي
از نو دوباره رسم كن، تصوير را باور مكن
خالق تو را شاد آفريد، آزاد آزاد آفريد
پرواز كن تا آرزو، زنجير را باور مكن
موفق باشيد .چشم به راه مكاتبات بعدي شما هستيم.

نویسنده : فاطمه سادات حسین پور

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

عذاب تنهایی

سلام منم 25 سالمه مجردم از 21 سالگی میل زیادی به ازدواج داشتم هر روز به امید اومدن خواستگار میرفتم دانشگاه و میومدم ولی هیچ خبری نمیشد که نمیشد من خیلی عذاب کشیدمو غصه خوردم چون مستقیما از خانوادم و فمیلام نیش وکنایه میشنیدم حالا که 25سالمه تقریبا ناامیدم و هیچ نگاهی رو جدی نمیگیرم خیلی سخته امیدوارم هرچه زودتر تنهاییامون تموم بشه الهی امین.

سلام من دختر22ساله دانشجو

سلام من دختر22ساله دانشجو دندان هستم وبه اندازه خودم زيبايي دارم و يه خواهر كوجكتر از خودم رو دارم كه هرماه 2يا3تا خواستكار داره و من تا الان 1خواستكار هم نداشتم .از اين ناراحت نيستم از حرف فاميلامون خسته ام واقعا قلبمو دردا آوردن و واقعا هم حرفاشون راسته

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

بي اعتمادي

سلام
فكر نكنين فقط شما هستين كه دوست دارين ازدواج كنين اين پسرا هم هستن كه دوست دارن ازدواج كنن ولي از بس جامعه بد شده رو به انحرافه كسي به هم اعتماد نداره.وقتي همه چيز از رابطه جنسي بگير تا خيلي مسائل جزيي تو دوستي ها هست ديگه كسي نميخواد زير بار مسئوليت بره وقتي تو دوران مجردي واسش همه چي محيا هست چرا بره ازدواج كنه.اين ازدواج نكردن ريشه اي شده .دخترا بياين يكم اين سنگين تر باشيم و شما اقا پسرا يكم نفس خودتونو كنترل كنين و دخترارو با ازدواج خام نكنين خدايي هم اون بالا هستااااااااااا پس فردا خدا بهت دختر ميده حواستو جمع كن اقا پسر.بياين اين بي اعتماديارو حل كنيم تا ديگه هيچ كس تنها نباشه.من 27 سالمه مجردم عاشق بچه ام دوست دارم مادر شم پس به سلامتي همه مادرا .ايشالا حضرت فاطمه به همه جونامون كمك كنه.آمييييييييييييييييييييييييييييييييييييييين

سلام دوستان نگران نباشید من

سلام دوستان نگران نباشید من هم مثل شما بودم با یک چهره معمولی ولی قلبی مهربان و خیلی صبور .شب و روز من در کنار فعالیت های اجتماعی و شغلم راز و نیاز بود نماز شب فقط با گریه و قران بغل .نه اینکه بخوام خودمو گول بزنم نه واقعا از خدا یک همدم میخواستم .خواهر کوچکتر زیبا داشتم رنج می کشیدم راضی به یک مرد معمولی معمولی شده بودم ولی اخرش بعد از اون همه تمنا جواب صبوریم رو گرفتم و حالا بچه هم دارم همسرم هنوز هم نمیدونه چرا من دست از سر تسبیح برنمیدارم تا اخر عمرم.پس خواهش می کنم ناامید نشید.با ارزوی خوشبختی

درد مشترکی که جامعه بهش دامن زده

واقعا نمیدونم چرا پدر و مادرای ما متوجه نیستن که بالا رفتن سن ازدواج اصلا پدیده ی خوبی که نیست خیلی بدم هست.
به چی افتخار میکنن !؟! به اینکه دختر پسرا انقدر صبر میکنن بعد که همه چی بدست آوردن میرن سر خونه زندگیشون!!!!!!!!! نه این افتخار نیست! میدونید چرا!!!! چون یه دختر یا پسر داره از سن بلوغ همه ی احساسات و نیازاشو سرکوب میکنه! اونوقت میشه که اکثریت خاسته یا ناخاسته به رابطه های قبل از ازدواج تن میدن! آخه این چه اوضاعیه!
آیا نمیشه ازدواج کرد و کنار هم به همه چی رسید!
آهای پدرااااااااااا مادراااااااااااااا!!!!!!!!!!! ما خسته ایم
خسته ایم از بس تنها بودیم! از بس نتونستیم خوشی ها رو تجربه کنیم.
شما ها ما رو به یه گروه پیر جوون نما تبدیل کردید!
کامنت ها رو بخونید! همه ناراحتن! همه تنهان! خاستگاری وجود نداره!
آرامش وجود نداره! دلا افسرده شده!
منم از همین دخترام! 26 سالمه! بهترین تحصیلاتو دارم. همه میگن زیبا هستی. همه میگن همه چی تمومی! همه ازم تعریف میکنن. اما منم خاستگار ندارم.
منم و یه عالمه نیاز که باید سرکوبشون کنم
99% هم دانشگاهیام که میشناسمشون هم همین وضعشونه. همه خوب، پاک و نجیب و تحصیل کرده و با ظاهرای معمولی تا عالی! اما همه وضعمون یه جوره!
این ایرادو چه طوری باید رفع کرد
بشینیم و بگیم حکمت خداست!!!!!!!!!!!!!

ازدواج

من دختری 43 ساله هستم ازدواج نکردم بنا به هر دلیلی که خودم توش موندم ولی از حکمت خدا غافل نشدم خودم رو سپردم دست خدا خواستگار داشتم و دارم متاسفانه همشون ازم کوچکترن ویا واقعا نمیدونم چرا نمیشه جواب بدم ویا جواب بگیرم در واقع دهنم بسته میشه و یا خواستگارام همینطور .از نظر خانواده تحصیلات و اخلاق وشخصیت خوب وزبانزد همه هستم یعنی یک دختر کاملا ایده آل .میخوام بگم به اون دسته از خانمها نگران نباشند همه چیز به ازدواج نیست حتما خداوند برامون تقدیری خوب نوشته غافل نشیم از حکمتش هرچی که داده نعمت و هر چه که نداده حکمته.مرسی دخترای گل پاک بودن ونجابت یک دختر خیلی مهمه

دخترها هوشیار باشید

من خودم دختری 30 ساله هستم مدت 4 سال با پسری به قصد ازدواج اشنا شدم اما اون پسر با وجود اینکه قصدش ازدواج بود منو توی این 4 سال معلق گذاشته بود و خواستگاری نیامد . اخر کار هم گفت خسته شدم و برای همیشه رفت . توی این 4 سال بهترین موقعیتهامو از دست دادم. اگه پسری بعد از 3 یا 4 ماه اقدامی برای ازدواج باشما نکرد خودتونو معطل نکنید چون ارتباط بیشتر باعث از دست رفتن جذابیتهای شما میشه

ازدواج

خواهران گرامی من هم یک پسر 28 ساله هستم در ااویل جوانی با خداولی الان نمی توانم یک رکعت نماز بخوانم به خاطر ازدواج نکردن به نظر من مشکل همه ی شماها ازدواج نکردن نیست بلکه به خاطر این است که شکر نعمتی از خداوند را بجا نیاورده اید مثلا کسی به خواستگاریتان امد او را به عنوان بنده خدا ببینید نه خواستگار و یا نه به این که با یک نه گفتن چه مشکلی برای او بوجود می اید این است که خواستگارهایتان کم می شود کم می شود مطمئن باشید

مشگل

سلام
ببخشید من یک مشگلی برای خواهرم پیش اومده که هر چی فکر می کنم راه حل یا دلیلش رو پیدا نمی کنم خانواده ام از این موضوع واقعا ناراحتن مخصوصا پدر ومادرم
خواهر کوچکترمن بسیار خواستگار داره ولی همین که وارد خونه میشن وباهم صحبت می کنن ومیرن دیگه حتی برای جواب هم زنگ نمی زنن تا به هر چندین مورد را که خودش هم پسندیده همین اتفاق اوفتاده چند روز پیش یک خواستگار داشت که مادرش هم پسندیده بود وامدن برای خواستگاری ولی بعد هر چه منتظر شدیم هیچ تماسی برای گرفتن پاسخ دریافت نکردیم خواهر من 31 سال داره وفقط از من 3 سال کوچکتره حال اونکه من 15 سال که ازدواج کردم به نظر شما کجای کار گیر داره باید برای حل این مشگل چه کنیمفکر نمی کنید اورا با دعا واین چیزها بسته اند یا چله بهش افتاده یا همین حرفهایی که پیرها می زنن

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

باز هم توکلم بخداست

دختری هستم در سنه 36 سالگی که تا حالا خواستگاری نداشتم و اگه هم داشتم در حده یک نگاه بود که اومدن و پیگیره ماجرا نشده ان همه خونواده ام تحصیل کرده هستش و خودم هم لیسانس مهندسی نرم افزار هستم دلیله اینکه من خواستگاری نداشتم اینه که من خونواده ام تحصیل کرده هستش و قبلا ما در یک روستای کوچک زندگی میکردیم و خودم هم میدونم پسرهایی بودن که دوس داشتن بیان خواستگاریم ولی به دلیل ترس از جوابه نه نیومدن و الان پدرم فوت شده و همه برادرها و خواهرهام ازدواج کرده ان فقط من و مامانم هستن ودوستام هی میگن ازدواج بکن اگه اتفاقی برا مامانت بیفته تنها میمونی من هم روم نمیشه بگم با کی ازدواج بکنم فقط توکلم با خداست الان یک مدتی با یک پسری تو فیس آشنا شده ام که از خودم 3 سال کوچیکه که میگه با هم گشت و گذاری داشته باشیم اگه اخلاقمون باهم جور شد ازدواج بکنیم که من دوس ندارم و همینجوری مونده هست و تقریبا به خودم اینو قبول کرده ام که خدا میخواد من تنها باشم و هیچ همدمی نداشته باشم و نمیدونم چکار بکنم فقط آخرش تنهایی همدم من میشه.

تنها

عزیزم آدم تنها بمونه خیلی بهتر از اینکه با همچین کسی ازدواج کنه .من یکی رو میشناسم ک دقیقا همین شرایطو داشت خیلی بهش گفتم ک ازدواج نکن ولی ب حرف منی ک 10 سال ازش کوچیکتر بودم گوش نکرد الان پسره گذاشته رفته این مونده و ی بچه تو شکمش

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

منم 24سالمه تا حالا هم

منم 24سالمه تا حالا هم خواستگار نداشتم ولی باورکنید اصلا برام مهم نیست الان که از زبان شما میشنوم واقعا تعجب میکنم چون خودم نخواستم به نظرم ادم اگه روی موضوعی تمام انرژیشو بذاره صددرصد جواب میگیره

تاخیر در ازدواج

من دختری 34 ساله موفق به ازدواج نشدم خیلی برای اینده ام نگرانم چکار کنم....؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام دوستای خوبم اللهم عجل

سلام دوستای خوبم

اللهم عجل لولیک الفرج
من با دوست عزیزمون که گفت همه کارامونو برا خدا خالص کنیم یقینا جواب میگیریم موافقم چون فقط این مورد بود که روش زیاد کار نکرده بودم

سلام

با سلام و خسته نباشيد
من فكر مي كنم مشكل من خيلي بزرگتر از ديگر دوستان باشه ، من دختري 35 ساله با چهره معمولي هستم ليسانس دارم و شاغل هستم ، و تا كنون ازدواج نكردم ، قبلا و تا 5 سال پيش خواستگارهايي در حدود سه چهار نفر داشتم كه عموما چه از نظر سطح تحصيلات ، موقعيت شغلي ، خانوادگي ، مناسب نبودند . و توي پنج سال اخير مورد خواستگار رسمي نداشته ام ، چندين بار خودم با افرادي از طريق سايت اينترنتي جهت ازدواج اشنا شدم ، ولي اونها هم منجر به ازدواج نشده ، اينو هم بگم كه طي اين سه سال اخير سطح توقعاتم را خيلي پايين اوردم و يا به قول خواهرم خودمو خيلي دست پايين ميگيرم . من حتي حاضر شدم با مردي كه مطلقه است و يا حتي بچه داره وضعيت مالي خوبي هم نداره در حد صفر ، ازدواج كنم ازش مهريه و جشن عروسي هم نخواستم ، ولي باز هم موفق به ازدواج نشدم . با توجه به شرايط پيش امده به اين نتيجه رسيدم كه حتما قسمت من نيست كه ازدواج كنم ، پس ديگه بيهوده تلاش نمي كنم .تنها نگراني من از بابت پدر و مادرم هستش ، چون اونها خيلي غصه ميخورن هر چند كه وقتي ازدواج نكردنمو به روم ميارن ازشون بعضي وقتها ناراحت ميشم ولي خوب به اونها هم حق ميدم .

من از بس خواستگار داشتم و بي

من از بس خواستگار داشتم و بي دليل اومدن و رفتن ديگه تحت هيچ شرايطي نذاشتم کسي بياد خواستگاريم .انشاا... هر موقع امام زمان ظهور کردن چون الان ازدواج کردن بي فايدست.

چرا حکمت خدا درباره ما اینجوریه؟؟؟

دختری هستم 29 ساله و 5 تا خواهریم همه خواهرام از من خشگل تر هستند و همشون تو 15 سالگی ازدواج کردندو21 سالم بود خواهر کوچیکتر از خودمو شوهر دادن ضربه بزرگی بهم خورد انتظار داشتم که خونوادم با ازدواج خواهر کوپیکتر از خودم مخالف باشن مخالف که نشدن بلکه خوشحال تر هم شدن خواهر بزرگترم گفت تو قیافه نداری دیگه ترشیدی .... لیسانسمو تموم کردم دنبال کار گشتم پیدا نکردم تا اینکه 27 سالگیم یه خواستگار داشتم هرچند از هر لحاظ ازم پایین بود ولی قبولش کردم چون میخواسم خونه و زندگی داشته باشم,نامزدم قیافمو نمی پسندید قیافم هم متوسطه ولی سبزه ام،هربار دعوام میکرد عیبامو می شمرد تا اینکه رک بهم گفت دوست ندارم نمی پسندمت,یه سال نشده بود طلاق گرفتیم الان هم بخاطر زیاد بودن سنم خواستگار چندانی ندارم اگه هم داشته باشم سنمو که میدونن میرن دیگه نمیان,الانم فوق لیسانسمو میگیرم
دلم که میگیره میگم خدایا چرا سرنوشت من اینه حکمتت پیه پیر شدم به کدامین گناه مجازات میشم

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید تا محققان، به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

انی توکلت علی الله

سلام به همه
من هم دختری هستم مثل همه ی دوستانی که اینجا پیام گذاشتن.
من توکل کردم به خدا
اگر چه فکر می کنم در عین توکل به خدا خودم هم باید کارهایی کنم ، مثلا با وجود اینکه چادری هستم به ظاهرم اهمیت بدم و مرتب و خوب بپوشم
دوم اینکه خیلی با آقایون همکارم در محل کارم گرم نگیرم
و سعی می کنم تا جایی که میشه به مراسمات مذهبی برم ( البته چون تنها میرم معمولا خیلی جواب نمیده ، آخه اکثرا میخوان مادر آدم رو ببینن. من متاسفانه مادرم در کنارم نیست)
تا حالا هم نمی گم خواستگار نبوده ، بوده ولی خب نزدیک به خواسته های من نبوده
مشکل دیگه هم این که تعریف مذهبی بودن ، اعتقاد داشتن و ... خیلی سخت شده، کاش یکی یه تعریف درست از اعتقادات به ما بده که ما بفهمیم منظور هر کس از مذهبی بودن چیه؟!؟
برای همه ی خواهرهای گلم و دوستان خوبم آرزوی خوشبختی و سعادت دارم
امیدوارم برای همه مون همسر مناسبی پیدا بشه
به امید خدا

سلام خدا از شما راضی باشه.خب

سلام خدا از شما راضی باشه.خب جوابمو بدین چقدر صبر کنم

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید تا محققان، به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام خب ازدواج کن کم کم

سلام خب ازدواج کن کم کم اعتماد میاد بنده ی خدا

من دختر زيبايى هستم و خيلى

من دختر زيبايى هستم و خيلى سنگين برخورد مى کنم و زياد با پسرها ارتباط ندارم,خيلى کم و با رعايت شان خودم,مى دونم چند پسر هستند ک ب من علاقه دارند ولى ابراز نمى کنند و کسانى هم ک ابراز کردند براى دوستى بوده, يکى از همکلاسى هام ک باهاش ارتباط کمى داشتم حس مى کنم دو ساله که از من خوشش مياد و من هم تازگى از اون خوشم اومده ولى ابراز نمى کنه,چرا؟مى ترسه جواب رد بشنوه؟؟ خلاصه اينکه چرا با اينکه با حجاب و موقر و زيبا هستم خواستگار ندارم؟!!! ولى دختراى سبک و کم حجاب با اينکه چندتا دوست پسر داشتن ازدواج مى کنن!!!!! من دوست دارم با کسى ازدواج کنم ک مثل خودم پاک باشه...کاش ازدواج موقت توى ايران انقدر بد نبود! ما هم نياز جنسى داريم فقط احساس نيست که... بايد بشينم يکى ازم خوشش بياد اووووه خسته شدم

مهمان

میدونی منم از یک دختری خیلی خوشم اومد برای ازدواج ولی بهش گفتم.بهش گفتم اجازه بدید بیام خاستگاری! فرداش داداشش بهم زنگ زدو بدبیراه.
دیگه توبه کردم برای ازدواج از کسی خوشم اومد. بهش بگم!!! گرفتید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ازدواج

دوستان به خداتوکل کنید.هیچ کارخدابی حکمت نیست!

ازدواج

باسلام مریم دختری هستم 32 ساله لیسانس از اذربایجان غربی که تا حالا ازدواج نکردم .کسی با معیارهای من که ایمان پاکی صداقت اخلاق خوب بوده قسمتم نشده .دوست ندارم با کوچیکتر از خودم ازدواج کنم.از خدا توی زندگیم خواستم که با این چنین پسری که این خصوصیات رو در وجودش داشته باشه ازدواج کنم . دیگه زندگیم برام بی معنی شده.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

با سلام عزیزم شما اگه 25

با سلام
عزیزم شما اگه 25 سالته من 30 سالمه با شرایط مشابه خودت "مجرد"
1برادر کوچک تر از خودم دارم که ازدواج کرده تقریبا همه بچه های دم بخت هم (چه کوچکتر و چه بزرگتر از من) ازدواج کردن اکثرا صاحب فرزندند.
خودم تحصیل کرده ام ، شاغلم، از خانواده مرفهی هم هستم, هیچ وقت مهریه و ثروتی از خواستگارم نخواستم حتی تحصیلات داشگاهی فرد برام مهم نیست نخواستم خونه و ماشین داشته باشن مشکلی با زندگی کردن تو خونه پدر و مادر همسر هم ندارم
اما تعداد خواستگارام خیلی محدودن وهمونام یا مشکل عدم تفاهم اخلاقی داریم یا اینکه از اول با نقشه و بخاطر پول میان جلو ودیگه اعتمادی نمی تونم بکنم
صحبت های کارشناس را واندم خواستم بهت بگم خجالتی نیستم ،اجتماعی ام اهل گردش و حضور تو جمع همیشه اطرافم تعداد شنونده زیاده ( زن مرد پیر جوون بچه) همه میگن خوش مشربی و کلی تعریف از حسن خلق می کنن اما همونا تا حالا نشده 1 نفر را معرفی کنند بگن این بنده خدا را بخاطر همون محسناتی ( که خودشن میگن) بهت معرفی می کنیم .
خواستم بگم خیلی رو این چیزا حساب نکن
اشکال اینه که پدر مادرا یادشون رفت پسرشون باید بشه مرد 1 خونه چنان تر بیتشون کردن که ترسو و مسئولی ناپذیرند عافیت طلبند نمیخوان زن بگیرند میخوان تک دختری زیبا پول دار مهربون وکدبانو بگیرن که یه دفعه به همه آمال و آرزوهاشون بی دردسر و زحمت برسن
اینه مکل امروز
حالا هی بگن دخترا و خانواده شون سخت نگیرن
وقتی به یکی از خواستگارام گفتم مهریه نمی خوام مادرشون گفتن اخه اینجوری هم نمیشه هیچ ارزونی بی حکمت نیست ! تصورشون از من کالای ارزون بود و ازدواج را مثل معامله می دیدن ومطمان بودن من نقص یا مریضیی دارم که اینقدر کوتاه اومدم
می بینی تنها نیستی من و خیلی های دیگه هم هستیم
همه ترسم از اینه که روزی برسه که بخاطر مجرد بودن از جمع ها طرد بشم واسه همینم می خوام همه تمرکز و زمانم را بذارم روی کار کردن تا اصلا فرصت نداشته باشمکه اونا منو طرد کنن .
برات آرزو مکنم بتونی هرچه زودتر ازدواج کنی

سلام ازتون تقاضا دارم به

سلام ازتون تقاضا دارم به خداوند توکل فرمایید وهمه چیز درست میشه منم یه پسر 29 ساله هستم به علت اینکه فضای بی اعتمادی نسبت افراد جامعه ایجاد شده بنابرین ازدواج نکردم شاغلم و تحصیلات دارم قیافم هم بدک نیست

ازدواج

سلام من دختر 23 ساله ای هستم که به قصد تعالی و البته مادری و تربیت فرزند دوست دارم ازدواج کنم تو 6 ساله گذشته حقیقتا برای شایستگی مادر شدن از لحاظ معنوی و شخصیتی تلاش بسیار کردم اما برای ازدواج نیاز به همسری همفکر با اخلاق و مومن دارم که متاسفانه در بین خواستگارانم موردی با شرایط مناسب نبوده!به نظر من شکوفایی اصلی توانایی یه دختر تربیت و آرامش بخشی به یک خوانوادس که مستلزم تلاش زیادی است.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ازدواج

سلام دختری هستم 26 ساله مذهبی نسبتازیبا تحصیلکرده وازیه جانواده سرشناس ولی نمیدونم چرا فقط تاحالایه خواستگار داشتم که اونم موردخوبی بود وبه خاطر یه مورد دیگه که قصدداشت بیاد خواستگاریم ردش کردیم واون هم بااینکه از فامیلای نزدیکم بود امابامخالفت مادرش به خواستگاریم نیومد بعداز اون بااینکه ازموقعیت اجتماعی خوبی برخوردارم دیگه هیچ خواستگاری نیومده شایددلیلش داشتن دوخواهر بزرگترازخودم باشه بااینکه خانوادم هیچ مخالفتی باازدواج من ندارن اماهیچ خواستگاری نمیاد لطفا راهنماییم کنید دیگه حوصله هیچ کاری رو ندارم.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

اعتماد کردم بهش مطمئنم جوابم میده

سلام
من یه دختر مذهبی فوق لیسانس و شاغل در اداره دولتی هستم. یه دختر مذهبی شاید نباید بگم ولی میگم یه حافظ کل قرانم. اینو میگم که بگم منظورم از مذهبی چیه.
32 ساله هستم ولی تا حالا 2 تا خواستگار بیشتر نداشتم یکی از خواستگارام 4 ماه طول کشید تقریبا همه چی تمام بود ولی یه دفعه دایی محترمشون از راه رسیدن و همه چیزا به هم زدن. ناراحت نیستم چون بیشتر به خاطر خانوادم داشتم قبول میکردم وگرنه پسره اونی نبود که من میخواستم، در سطح پایین انتظاراتم را نگه داشته بودم تا بشه ولی نشد.
دومی هم که دیگه از اون یکی بدتر، فکر کنید پسری که تو جلسه خواستگاریش تو گوش پدرش حرف میزد و ... خلاصه بیخود بود.
حالا هم نشستم زندگی میکنم یه زندگی تکراری که هر روز یه غمی منو با خودش میبره. تا حالا یه عالمه پیشنهاد ازدواج موقت داشتم ولی قبول نکردم. چون بهش اعتقادی ندارم.
هر چی ختم و نذر باشه من انجام دادم ولی نشد نمیدونم چرا، گاهی اوقات فکر میکنم خدا نگاهش را ازم گرفته ولی بازم میگم نباید ناشکری کنم همین که سالمم و یه خانواده خوب دارم خدا را شکر ولی پدر و مادرم از غصه پیر شدن، آخه من دو تا خواهر مجرد دیگه هم دارم.
حالا به نظر شما باید چکار کنم؟ از نظر زیبایی به نظرم خوبم پس مشکل زیبایی و اجتماعی بودن و ... ندارم.
خدایا سپردم به خودت. تا حالا وقتی واسه ازدواج دعا میکردم حدود 30 تا دختر و پسر دیگه را هم دعا میکردم حتی خواستگارای خودمو، از الان به بعد هم واسه همه شما دوستای خوبم دعا میکنم شما هم واسه من دعا کنید.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

يك درد دل...

سلام
من 25سالمه ، ليسانس دارم-از لحاظ ظاهري چهره ام خوشگله ولي خيلي ريزه ميزه أم ! تا پارسال كه دانشجو بودم چندتا از خواستگارامو رد كردم چون واقعا نميخوام ازدواج كنم و از تشكيل زندگي دادن هراس دارم.اخيرا مشكل جديدي بوجود اومده و اونم توجه خانواده واسه ازدواج منه ، درباره همكلاسياي خواستگار روم نشده بهشون بگم و فكر ميكنن كه من دوست دارم ازدواج كنم ولي نميشه...!!
هرچي نظر واقعيمو ميگم اونا حرف خودشونو ميزنن همش ميخوان منو تو چش اين و اون كنن كه شوهرم بدن! از خواهرم ميشنوم كه ميگه من از تو كوچكتر بودم ازدواج كردم مادرم ميگه سن تو بودم چندتا بچه داشتم واقعا ديگه كفرم درومده ! با اينكه ميدونم خيلي دوستم دارن ولي گاهي اوقات احساس اضافي بودن ميكنم
به اميد خدا

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به پرسش تان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و سوال خود را مطرح کنید تا محققان، به آن پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

پاسخ

با تشکر از پاسخ و توجه شما. منظور از چهره از نظر من اینه :
برای من اصل این نیست که همسرم چهره خیلی زیبایی داشته باشه و مورد توجه دیگران
در حدی که معقول باشه و من بتونم قبولش کنم بسه. من دنبال تیپ و چهره آنچنانی نیستم و می دانم ازدواج امر سنگین و مهمی است و باید توجه کرد به آن. مشکل من اینه که با وجود نداشتن توقعات بالا و آنچنانی و خوب بودن نسبیه خودم از جهات مختلف چرا نمی توانم ازدواج کنم و چکار کنم تا این مشکل حل شود. من کامل و بی نقص نیستم ولی در مقایسه با دیگران امتیازات قابل توجهی دارم.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه ها و پرسش هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

پاسخ نمیدید!

شما که پست میذارید سوال بپرسید در قسمت معرفی شده تا جواب بدیم .من الان دوهفته هست یه سوالی پرسیدم و هر دفعه میزنه پاسخ شما اماده نیست!!!!!!!!!!!!!

پاسخ

مخاطب گرامی، به دلیل حجم بالای سوالات و امکانات این مرکز، برخی اوقات چنین تأخیرهایی در ارسال پاسخ پیش می آید که از این بابت عذرخواهی می کنیم. ان شاء الله پاسخ شما به زودی آماده می گردد.

royayepak

باسلام من هم دختری هستم 23 ساله که حتی از گفتن سنم هم رنج میبرم.متاسفانه تاکنون حتی پسری به من نگاه هم نکرده چه رسد به خواستگاری ولی تادلتان بخواهد از همه حتی پسران نیش و کنایه شنیدم و به خاطر ظاهرم مورد تمسخر قرار گرفته ام.متاسفانه از سن14سالگی دلم میخواست زودترازدواج کنم زیرا بدلیل عدم رعایت برخی زوجها و...زودهم به بلوغ رسیدم وخلاصه خیلی شرایط سختی از لحاظ روحی دارم.متاسفانه همه معرفها حتی انها که خیلی هم مذهبی هستند چه در دانشگاه چه در بسیج و مسجدوغیره دختران زیبارامعرفی میکنند.یک درخواستی از شمامشاوران ویا ازکسانی که شمابیشترباانهاارتباط داریدودراین زمینه فعالیت میکنند دارم و آن اینکه ای کاش شماکه باجوانان ارتباط بیشتری داریداین وسیله رامحیاکنیدکه به جوانان وخانواده هایشان امثال مرا معرفی نماییدالبته به طوری که اصلامشخص نشود که ماازشما این معرفی رادرخواست داشته ایم ودرکل یک وسیله ای هم برای امثال مابیندیشید.متاسفانه خیلی مشاوران مذهبی فقط این مساله رامیگویندکه خویشتن داری کنیددرصورتی که این افرادبخوبی میتوانندزمینه معرفی وآشنایی رابرای امثال ماانجام دهنداما من به کرات دیده ام که انهاهم میخواهندماراازسرشان باز کنندوفقط میخواهندصحبتهایی راجع به عقدوعروسی و خاطرخواهی و گل وبلبل بشنوند.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه ها و پرسش هایتان فراهم شود، می توانید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آن ها را مطرح کنید تا محققان، به آن ها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
*** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
*** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
*** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
*** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

چرا جوانان نسل حالا ازدواج نمیکنند؟

از نظر من ازدواج کردن پروژه سنگینی است. قدیم ها ازدواج کردن را مثل یک قطار میدانستند که باید همه مسیر زندگی را طی کند که به تکامل برسد.الان زمونه عوض شده پدر .مادر ها عاقل شدند ومجردی را توی جامعه را عادی میدونند.
الان همه چیز گران شده است . قیمت ها رفته بالا جوانان هم بیکار هستند.و نمیتونن ازدواج کنن.مجردی فرزندان برای هفت پشت خانواده بس است.

ﺧﺪﺍﻳﺎ ﮐﻤﮑﻢ ﮐﻦ

ﺳﻼﻡ ﻣﻦ ﺩﺧﺘﺮ 21ﺳﺎﻝ ﺩﺍﺭﻡ ﻫﻢ ﺧﻮﺷﮑﻞ ﻭﺧﻮﺵ ﺗﻴﺒﻢ ﻭﻫﻢ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ ﺩﺭﺱ ﻣﻴﺨﻮﻧﻢ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻣﻦ ﻧﻴﻢ ﺷﻨﻮﺍ ﻫﺴﺘﻢ.ﺯﻳﺎﺩ ﺧﻮﺍﺳﺘﮑﺎﺭ ﺩﺍﺭﻡ ﻭﻟﻲ ﺧﻮﺩﻡ ﺭﺩﺵ ﮐﺮﺩﻡ ﺟﻮﻥ 6ﺑﺎﺭ ﺧﻮﺍﺳﺘﮑﺎﺭﻡ ﻧﺎﺷﻨﻮﺍ ﺑﻮﺩ ﺩﻟﻢ ﺑﺨﻮﺍﺩ ﺧﻮﺍﺳﺘﮑﺎﺭ ﻣﺘﻞ ﺧﻮﺩﻡ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ. ﻭﻟﻲ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﻧﺎﺷﻨﻮﺍ ﻗﺒﻮﻝ ﻧﮑﺮﺩﻡ ﻣﻴﺘﺮﺳﻢ ﺳﻨﻢ ﺑﺮﻩ ﺑﺎﻻ ﺣﺎﻻ ﺟﻴﮑﺎﺭ ﮐﻨﻢ ﺧﺪﺍﻳﺎ ﮐﻤﮑﻢ ﮐﻦ

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .