چرا خواستگار ندارم

دختري هستم كه به درس خواندن بسيار علاقه مند بودم و اين علاقه مرا به درس و دانشگاه كشاند، اما تاكنون كه 25 سال دارم هيچ خواستگاري نداشتم و حالا كه سرشار از احساسات پاك هستم و نياز به يك همدم دارم كه خلأ هاي روحي ام را پر كند اين موقعيت برايم پيش نمي آيد. گاهي با ديدن دختران فاميل كه از من كوچكترند و ازدواج به موقع كردند و داراي بچه هم هستند، آنقدر از خودم ناراحت مي شوم كه با خودم مي گويم كه با داشتن همه امتيازهايي كه نسبت به آنها دارم، چرا من نبايد مانند آنها به موقع ازدواج کنم و دارای همسر باشم. در اينكه تحصيلات باعث باز شدن فكر انسان مي شود و او را از تاريكي به روشنايي مي برد شكي نيست، اما نمي دانم چرا دختري كه تحصيلات بالا دارد بايد محكوم به تنهايي باشد. با وجود همه اميد هايي كه به خدا دارم گاهي تنهايي بر سرم سايه مي افكند و فكر مي كنم كه تا لحظه مرگ بايد تنها باشم. شايد مواردي را كه من به عنوان يك دختر بيان كردم در پسري هم وجود داشته باشد، اما چرا بايد اينگونه باشد؛ دختران و پسراني كه دوست دارند به عنوان همسر كنار هم باشند و باعث آرامش روحي هم شوند، مانند تشنه اي هستند كه آبي را به لبهايش برسانند و از او دريغ كنند؟ انسان هرچند پدر و مادر و خواهر و برادر و دوست مهربان و دلسوز داشته باشد اما هرگز جاي همسری مهربان و خداجو را نمي گيرد! باوجود همه اين مسايل به دليل نداشتن رابطه با پسري (به جز در مسايل درسي) اگرروزي برايم خواستگار آمد نمي دانم چطور برخورد كنم. خواهش مي كنم به خاطر خدا هم شده مرا مفصل راهنمايي كنيد (خواهش ميكنم از بيان پاسخي تكراري بپرهيزيد چرا كه من تمام سايت شما را هميشه مطالعه مي كنم). همين كه بدانم بعد از خدا كسي هست كه به احساساتم اهميت مي دهد بسيارخوشحال مي شوم. با تشکر فراوان.

دانشجوي ارجمند از اينكه به ما اعتماد كرده و « پرسمان» را به عنوان منبع پاسخگويي به سؤالات خود برگزيديد، سپاسگزاريم.
نامه تان را با دقت خواندم. خرسندم كه درد دل خودتان را براي ما نوشته ايد. برون ريزي مسايل و مشورت گرفتن از ديگران و اهل خبره و كارشناسان اگر هيچ تأثير و نتيجه اي نداشته باشد حداقل مي تواند موجب تخليه هيجانات باشد كه روانشناسان آن را مفيد و سودبخش مي دانند.
در قسمتي از نامه تان گفته ايد «خواهش مي كنم از بيان پاسخي تكراري بپرهيزيد چرا كه من تمام سايت شما را هميشه مطالعه مي كنم»؛ اكنون اجازه بدهيد از شما بپرسم چقدر از مطالب و راهكارهايي كه در سايت پرسمان به آنها به عنوان موانع ازدواج و نداشتن خواستگار توضيح داده شده است را عمل كرده ايد. بگذاريد مثالي برايتان بزنم: فرض كنيد كسي سرما بخورد، به پزشك مراجعه كند اما نسخه دكتر را گوشه جيبش بگذارد. آيا خوب مي شود؟ مطمئنا نه!!!
خواهر گرامي شما علم و آگاهي در مورد علل نداشتن خواستگار را با مطالعه مقاله ها و پرسش و پاسخهاي موجود در سايت پيدا كرده ايد ، اما راهكارها را به كار نگرفته ايد! درست مثل همان نسخه!
پس بايد دست بكار شويد. از همين الان تصميم بگيريد و مطالب زير را ( هر چند به نظرتان تكراري بيايد) با دقت بخوانيد و سعي كنيد آنها را در زندگيتان بكار بگيريد.
قبل از پرداختن به موضوع اصلي شما يعني دلايل خواستگار نداشتن تذكر چند نكته ضروري است.
خواهر گرامي؛ دغدغه شما براي ازدواج در سنين جواني، امري طبيعي است؛ زيرا ازدواج يكي از مسائل اساسي زندگي است كه در دوره جواني اتفاق مي‏افتد اما اهميت اين مسئله نبايد موجب نگراني شديد شده و زندگي شما را مختل سازد. نگران اين كه چرا تا به حال موفق به ازدواج نشده ايد ،نباشيد چرا كه:
1. نداشتن خواستگار يكي از مشكلات رايج در ميان دختران امروزي است. اين مشكل بسيار فراگير شده و اختصاصي به شما ندارد. با توجه به شرايط موجود، نداشتن حتى يك خواستگار چيز بعيدي به نظر نمي‌رسد، چرا كه همه ما در پيرامون خود شاهد دخترهاي بسيار شايسته‌اي هستيم كه به هر دليلي حتى يك خواستگار نداشته‌اند.
2. امروزه سن ازدواج در جامعه ما بالا رفته است و طبيعتاً دخترها هم ديرتر ازدواج مي كنند. الآن مثل قديم نيست كه دختري كه مثلاً به سن 20 سالگي رسيده ديگر اميدي به ازدواج و يافتن همسر نداشته باشد. در حال حاضر ميانگين سن ازدواج در دختران حدود 24 سال است كه شما فاصله چنداني با ميانگين نداريد. گذشته ازآن در حال حاضر امتيازات فراواني از جمله تحصيلات دانشگاهي، اعتقاد ديني سالم و ... داريد كه بسياري از دختران ندارند.
3. شايد در سنين پايين تر موقعيت هاي بهتري براي ازدواج فراهم شود اما خداوند بهتر مي داند صلاح هر فردي در ازدواج در چه سني است. بى‏ترديد خداوندى كه شما را آفريده ، كفو و همسر مناسب و متناسب با شما را نيز در نظر گرفته است و به موقع او را روانه‏ منزل شما خواهد كرد ،به گونه اي كه هيچ چيزى نخواهد توانست مانع ايجاد پيوند و ازدواج شما شود.
و اما نداشتن خواستگار و علل آن:
متاسفانه در جامعه ما قانون نانوشته اي در ميان مردم باب شده كه خوبي دختر را مي توان از تعداد خواستگارانش فهميد. يعني هر دختري كه تعداد خواستگارانش زياد باشد معلوم مي شود كه دختر خوبيست و اصل و نسب دار است اما اگر دختري در زمان متعارف جامعه ازدواج نكند يا خواستگار زيادي نداشته باشد اين طور تعبير مي شود كه حتماً مشكلي دارد كه كسي سراغش نمي رود!
آن وقت است كه دختران و خانواده هايشان روز به روز نا اميدتر، نگران تر و دستپاچه تر مي شوند و اعتماد به نفس خود را در زمينه ازدواج از دست مي دهند.
معمولاً افراد در مقابل اين مساله (نداشتن خواستگار) به دو نحو برخورد مي كنند. برخي با آن كنار آمده و منتظر فراهم شدن شرايط خوب مي شوند ولي برخي ديگر مدام در تلاشند تا از طرق مختلفي چون برقراري آشنايي هاي نادرست، دعانويسي و... خود را از اين مهلكه نجات دهند.
اما به واقع علت اصلي نداشتن خواستگار چيست؟ به طور كلي علل و عوامل نداشتن خواستگار را مي توان در دو دسته تقسيم كرد:
۱) عوامل فردي: عللي كه خود فرد باعث ايجاد آنها شده است.
۲) عوامل بيروني: عللي كه عامل ايجاد آن ها خود فرد نبوده است.

طبيعي است كه اگر مانعي بر سر راه شما وجود دارد ابتدا بايد سعي كنيد آن را برطرف نماييد. ( از آنجا كه ما در مورد بسياري از مسايل زندگي شما اطلاعي نداريم مطالب زير را بيان مي كنيم و اين خود شما هستيد كه بايد با دقت در اين مطالب و بررسي وضعيت خود پاسخ مناسب را بيابيد).
۱) عوامل فردي
- گاهي دختر دچار خطا يا انحراف اجتماعي، اخلاقي و... شده و يا يك صفت اخلاقي ناپسند دارد كه تمام اهل محل آن را مي دانند. اين امر از سويي باعث سلب اعتماد مردم محل و از سوي ديگر باعث مردود شدن وي در تحقيقات محلي افراد غريبه مي شود. به همين دليل كسي به خواستگاري ايشان نمي رود كه البته بايد تا حدودي در اين رابطه به مردم حق داد. تنها راه رهايي از اين مشكل توبه حقيقي دختر به درگاه خداوند و كمك خواستن از او براي تغيير و اصلاح است. اگر فرد واقعاً توبه كرده و درستكار شود، مردم با ديدن رفتار تغيير يافته اش، به مرور زمان دوباره به وي اعتماد مي كنند.
- گاه برخي از دختر خانم ها به علل مختلفي چون خجالتي بودن، كمرويي، درونگرايي و... از حاضر شدن در جمع هاي خانوادگي يا دوستان سر باز مي زنند و به قولي انزواجو مي شوند. در اين حالت نيز اولاً به دليل اين مشكل شخصيتي شان و ثانياً به خاطر ديده نشدن توسط واسطه ها دچار تاخير در ازدواج مي شوند. راه چاره اين مشكل، توسعه روابط اجتماعي دختر و خانواده او است. در چنين مواردي پيشنهاد مي گردد چنين دختراني با حفظ عفت و رعايت ضوابط اخلاقي و شرعي در مجامع و محافل زنانه نظير روضه هاي خانگي، مراسم هيأت هاي مذهبي و ... حضور يابند تا زمينه آشنايي مادران نيازمند عروس و يا واسطه ها با چنين دختري مهيّا گردد.
همچنين شركت در جمع هاي جديد به شما فرصت ديده شدن مي دهد و در محيط هاي جديد مي توانيد عقايد خود، شخصيت و ظرفيت اداره يك زندگي را به ديگران نشان دهيد.
به عبارتي، پختگي شما تا زماني كه پشت پرده باشد، كسي را به سوي شما جلب نمي كند. شما بايد در محيط هاي اجتماعي سالم رفت و آمد داشته باشيد و قابليت هاي خود را نشان دهيد. حتما منظورمان را از قابليت متوجه مي شويد. يعني آن چه كه احترام ديگران را نسبت به شما برمي انگيزد و نشان مي دهد شما يك سر و گردن از ديگر دختران بالاتريد و آمادگي يك زندگي واقعي را داريد.
- مشكل ديگر برخي از دختران ايراد گرفتن هاي زياد از خواستگاران است. البته هيچ دختري در خودآگاهش خود را يك آدم سخت گير نمي داند. پاي صحبت بيشتر اين دخترها كه بنشينيد مي شنويد: «مگر من چه توقعي دارم؟ من كه خانه و ويلا و مهريه و شيربها نخواستم. همين قدر كه پسري مرد زندگي باشد براي من كافي است»
اما خيلي از همين دختران پاي انتخاب كه مي رسد، دچار وسواس هاي بيهوده مي شوند: «نكند تك پسر بودنش باعث لوس شدن او شده باشد؟ نكند پرجمعيت بودن خانواده او بعدها برايم مشكل تراشي كند؟ اين خواستگار را نمي پسندم چون چاق است... اين يكي پدرش را از دست داده و بايد سرپرست خانواده خودش هم باشد ... مگر مي شود با پسري كه دانشجو است ازدواج كرد؟ و...» همين وسواس هايي كه به نظر خيلي از خانواده ها منطقي به نظر مي رسد، باعث بالا رفتن سن دخترها و در نهايت نبود خواستگار مي شود.
2) عوامل بيروني
- اما همه انتقادها به دختر خانم ها مربوط نمي شود. خيلي وقت ها اين پسران و خانواده آنها هستند كه اين مشكلات را دامن مي زنند. مثلا با عرض تاسف يكي از مهمترين ملاك هاي انتخاب همسر در اين روزها چه از سوي پسر و چه از سوي خانواده او داشتن زيبايي بسيار دختر است. يك دختر همه چيز تمام دختري است كه زيبا، خوش ظاهر، مقيد باشد و خانواده داري او با تمكن مالي خانواده تعبير مي شود. همين امر باعث شده كه دختراني كه از زيبايي كمتري برخوردارند يا متمكن نيستند با مشكل عدم خواستگار مواجه باشند.
- گاهي مشاهده مي شود كه برخي از دخترها به دليل وجود نقص عضو يا مشكل جسمي با اين مشكل درگير مي شوند كه يقيناً اين امر نوعي آزمايش از جانب خداوند براي محك فرد مي باشد. البته افراد اين دو دسته مي توانند با گسترش استعدادها و توانمندي هاي خود در زمينه هاي متفاوت علمي، هنري و... نواقص خود را جبران و توانمندي هايشان را به رخ ديگران بكشانند.
- مشكل ديگر برخي از دخترهاي جوان بزهكاري و شرايط نامساعد اخلاقي پدر، مادر، برادر و ديگر افراد خانواده شان است. والدين بايد بدانند كه اشتباه هر يك از اعضا و بدنامي خانواده ابتدا به پاي جوانان در شرف ازدواج آن خانواده به خصوص دخترهايشان نوشته مي شود. به همين دليل بايد تمام سعي خود را براي اجتناب خود و اعضاي خانواده از مشكلات اجتماعي و اخلاقي بكنند.
- نداشتن هم كفو و همتا معضل ديگر برخي از دختران است. مثلاً دختري تحصيل كرده كه در محيطي كوچك و روستايي زندگي مي كند و همتايي برايش وجود ندارد. در چنين مواردي يكي از راهكارها هجرت و نقل مكان كل خانواده به محله و يا شهر بزرگتر و يا ميهمان شدن خود دختر( در صورت نبودن مانع و با رعايت ضوابط اخلاقي و شرعي) در منزل يكي از محارم در شهري بزرگتر است.
- گاه ديده مي شود كه خانواده اي محترم در محله اي بدنام و يا معروف به فساد زندگي مي كنند. يقيناً دختر اين خانواده با مشكل نبود خواستگار مواجه مي شود. زيرا هر كسي كه قصد ازدواج با وي را داشته باشد ابتدا وارد محله مي شود تا از همسايه ها تحقيق كند و اگر ببيند كه محل سكونت دختر در محله اي بدنام مي باشد گمان مي كند كه خانواده يا خود دختر نيز مشكل دارند. راهكار مقابله با اين مشكل ترك محل است. هجرت حركتي مقدسي است كه شايد يكي از مصاديقش همين جا باشد.
- فرهنگ هاي اشتباه و كوته نظرانه، عامل بيروني ديگري است در ايجاد نبود خواستگار براي برخي از دختران. فرهنگ هايي چون «دختر كوچك ازدواج كرده و دختر بزرگتر مانده. حتماً ايراد و اشكالي دارد كه كسي دختر اول را نگرفته است.»، «سطح مالي پايين خانواده دختر و عدم تامين جهيزيه از طرف آنها» و... همه و همه فرهنگ هاي غلطي هستند كه متاسفانه مثل قارچ هاي سمي در جامعه ما رشد يافته اند و كسي به بيهودگي شان نمي انديشد.
حال چه كنيم؟ در شرايط كنوني چه كار بايد كرد؟ دختر خانمي كه خواستگار ندارد چگونه مي تواند اين آرامش فكري را داشته باشد؟ آيا مي توان جايگزيني براي نيازهاي ارضاء نشده معرفي كرد؟ آيا مي توان اين نيازها را مهار كرد؟

انشاءالله توجه و عمل به نكات زير بسياري از مشكلات شما را حل خواهد كرد :
1. شما تنها فردى نيستيد كه با اين مساله مواجه هستيد؛ لذا آن را به عنوان يك مساله ببينيد نه يك معضل و مشكل لاينحل.
2. زود ازدواج ‏كردن نشانه موفقيت در امر ازدواج و تأمين خوشبختى و سعادت هميشگى نيست. با كمى دقت و تفحص در بين همسايگان، فاميل و ديگران، مشاهده مي كنيد كه فرآيند خواستگارى و ازدواج، معمولاً يك فرآيند طولانى مدت و نيازمند زمان و دقت كافى است. چه بسا همين تأخير، شناخت و آگاهى‏تان را از موضوعات و معيارهاى ازدواج بيشتر و عميق‏تر كند و موفقيت در اين امر مهم و حياتى را چندين برابر كند كه در نتيجه به صلاح شما خواهد بود.
3. ازدواج همه زندگي نيست ، بلكه تنها يك بعد از ابعاد زندگي است . پس تا زماني كه شرايط ازدواج برايتان فراهم نشده، از فرصت استفاده كنيد و در ساير ابعاد مثل تحصيل در مقاطع بالاتر و ... بكوشيد.
4. از منفي بافي و افكار منفي بايد اجتناب شود. اگر مي خواهيد سالم بمانيد و جواني خود را حفظ كنيد ناراحتي و افكار مزاحم را از خود دور كنيد و بدانيد كه آنچه باعث ناراحتي و مشكل مي شود افكار منفي و نوع ديد ما به دنيا و وقايع است. در بسياري موارد ما از يك حادثه طبيعي، برداشتي داريم كه كاملا متفاوت با واقعيت آن است. سعي كنيد بدبيني را كنار بگذاريد و به دنيا با عينك خوشبيني نگاه كنيد اجازه ندهيد افكار منفي بر شما پيروز شود، آرامش را در زندگي به خودتان هديه دهيد.
5. طرز برخورد با خانواده و دوستان : رفتار مناسب ، با ادب و احترام و به دور از شوخي زياد و جلف بودن مي تواند براي يك خانم مناسب باشد و نظر يك آقا را جلب كند. طرز برخورد در جامعه نيز در اين باره موثر است، بعضي خانم ها ممكن است فكر كنند، برخورد مناسب در مواجهه با يك آقاي نامحرم، اخم كردن و بدخلقي است ولي اين درست نيست، ما نبايد با رفتار محرك، ديگران را تحريك كنيم، ولي اخم كردن و بدخلقي هم مناسب نيست.
6. كم كردن توقعات: يكي از موانع مهم پيش روي ازدواج جوانان توقعات بالا مي باشد كه با كم كردن اين توقعات و بيان اين مساله در موقعيت هاي مناسب مي توانند زمينه ازدواج را ايجاد كنند. همچنين يكي از مواردي كه مي تواند مانع ازدواج باشد و آقا را از اقدام به خواستگاري منصرف سازد موقعيت اقتصادي خوب خانواده خانم است يعني آقا اين جرات را ندارد كه اقدام به ازدواج كند، كه بيان كردن اين مساله در جمع دوستان و بستگان كه انتظارات من براي ازدواج بالا نيست مي تواند راه حل مناسبي براي آن باشد.
7. افزايش مهارتها: تلاش بيشتر و روزافزون براي شكوفايي استعدادها و توانايي‌هاي خود و يادگيري فنون و هنرهاي مختلف و پر كردن اوقات فراغت داشته باشيد. دختراني كه شايستگي هاي لازم در زمينه هاي اخلاقي، اجتماعي، مهارت هاي زندگي و امتيازات ويژه ديگر در جامعه كسب مي كنند، نسبت به ديگر دختران خواهان بيشتري دارند.
8. نيكو كردن اخلاق حسنه و خوش برخورد بودن: در محيط اطراف به خصوص در خانه سعي كنيد با كمال متانت و گذشت و فداكاري رفتار كنيد.
9. صبور و بردبار بودن: چرا كه صبر و شكيبايي كليد معنويات و گشايش‌هاي نعمت‌ها و الطاف الهي است.
10. توجّه به ضعف‌ها و خصلت‌هاي ناپسند خود و رفع آنها: چه بسا به دليل وجود يك صفت بد يا يك رذيله اخلاقي و رفتاري در ما، خداوند نعمتي و يا لطفي را از ما دور كند.
11. توجه نكردن به حرف و حديث هاي مردم و برخورد كردن با آنها به صورت سعه صدر و گذشت از آنها با كمال بزرگواري.
12. حضور در جمع ها با شركت كردن در مجالس مذهبي- فرهنگي- هنري و ... و نشان دادن توانمندي هاي و كمالات روحي و اخلاقي خود.
13. توجه به اين مطلب كه دنيا به آخر نرسيده و اساساً هدف اصلي و نهايي زندگي كه ازدواج كردن نيست. با ازدواج نكردن نيز مي توان به آن اهداف متعالي دست يافت.
14. براي تعجيل در ازدواج به حضرات ائمه اطهار عليهم السلام بويژه امام جواد عليه السلام متوسل شويد.
15. آيه «رَبّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّياتِنا قُرّةَ أَعْينٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتّقينَ إِمامًا»(سوره فرقان آيه 74) را زياد بخوانيد.
16. در مهماني هاي خانوادگي و مراسم گوناگون در ميان سخنان خود به صورت غير مستقيم نسبت به ازدواج با جوان پاك و متديني ابراز علاقه كنيد.
17. يك احتمال را هم نبايد نديده گرفت و آن اينكه شايد خواستگاراني براي شما آمده يا مي آيد اما چون در حال تحصيل هستيد والدينتان چيزي در مورد آنها به شما نمي گويند و يا اينكه آنها داراي معيارهاي لازم نيستند لذا والدينتان ترجيح مي دهند صحبتي در مورد آنها نكنند تا شما با فكري آسوده به تحصيلتان بپردازيد. لذا بدون خجالت با والدينتان در اين مورد صحبت كنيد و تمايلتان به ازدواج را به اطلاع آنها برسانيد. اگر صحبت رودررو با آنها برايتان سخت است با شخص ديگري از خانواده يا بستگان كه راحت تريد صحبت كنيد تا نظر شما را به اطلاع والدينتان برساند.

و حرف آخر اين كه:
توجه به امتحانات و آزمايش هاي الهي داشته باشيم كه مبادا با بي صبري، اجر خود را از دست داده و مشكلات را بيشتر نماييم. ضمن اينكه خداوند متعال كساني را كه به هر جهت اسباب و امكانات ازدواجشان فراهم نشده و نتوانسته‌اند ازدواج كنند، دستور داده كه تقوي و پاكدامني پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بي‌نياز گرداند. «وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتّي يُغْنِيَهُم اللهُ مِنْ فَضْلِهِ»[ نور/33.]. پس آنچه كه در زندگي در درجه اول اهميّت دارد، بندگي و اطاعت خداوند و حفظ پاكدامني و عفّت است.
خواهر محترم، در پايان شاخه گلي از گلستان نبوي پيش كش شما مي كنيم: پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) فرمودند: «آنچه از دنيا نصيب تو باشد، اگر ناتوان هم باشى، به تو مى رسد و آنچه به زيان تو باشد، به زور نمى توانى آن را از خود دور كنى. هركس به آنچه از دستش رفته اميد نداشته باشد، آسوده است و هر كس به آنچه خداوند روزى اش كرده، خرسند باشد، شادمان مى گردد ».
خواهر گرامي به ياد داشته باشيد كه باد با شمع هاي خاموش كاري ندارد، اگر بر تو سخت مي گذرد بدان كه روشني.
تو شاهكار خالقي تحقير را باور مكن
بر روي بوم زندگي هر چيز ميخواهي بكش
زيبا و زشتش پاي توست، تقدير را باور مكن
تصوير اگر زيبا نبود نقاش خوبي نيستي
از نو دوباره رسم كن، تصوير را باور مكن
خالق تو را شاد آفريد، آزاد آزاد آفريد
پرواز كن تا آرزو، زنجير را باور مكن
موفق باشيد .چشم به راه مكاتبات بعدي شما هستيم.

نویسنده : فاطمه سادات حسین پور

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

دل وجرات

باسلامم من دختری 22 ساله هستم خواستگارهم زیاد دارم وخودم دوست دارم ازدواج کنم ولی دل وجرات تصمیم گرفتن ندارم میترسم اخلاقم با طرف مقابلم جور در نیاد اخه اخلاق خیلی برا من مهم واز سختی های زندگی مشترک میترسم به نظر من خواستگار زیاد داشتن مهم نیست درست تصمیم گرفتن مهمه

سلام

منم مثل شما یه دختر واقعا پاکم. 27 سالمه و در یکی از بهترین دانشگاههای تهران مشغول انجام دادن پایان نامه ی ارشدمم. قبول دارم که سخته توی شرایط این روزگار پاک موند ولی تحت هیچ شرایطی حاضر نشدم با پسری دوست بشم. خیلی شبها از این که توی این سن تنهام و هنوز همدلی برای رسیدن به ارامش ناب ندارم اشک میریزم و به خود خدا پناه میبرم. وقتی دخترای اطرافم رو میبینم که چقدر راحت با پسرا حرف میزنن و طرح دوستی میریزن به همه بدبین میشم که چقدر این روابط عادی شده ولی همیشه خدا رو شکر میکنم که خدا حواسش یهم هست و نظر لطفش رو ازم دریغ نکرده که مسلما بی کرامات خدا هیچیم هیچ. منم دلم میخواد ازدواج کنم هیچ ملاک مادی هم برام مطرح نیست. فقط دلم میخواد طرفم با اخلاق باشه و تحصیل کره. همین
تازه با خدا عهد کردم که مهریه ام کتابت یک جلد قران کریم باشه که توسط همسر ایندم نوشته میشه. از همه نظر ایده الم. ولی هنوز هم منتظر نگاه خدام. به خودش تکیه دارم که تنها پناهگاهمه

...

واقعا سخته...میفهمم چی میکشید...خدایا همه روخوشبخت وعاقبت بخیرکن...نزار هیچ کسی تواین دنیا ناامید بمونه...ولی قدر فرصتامونو بدونیم.قرآن بخونیم که خودش حلال همه مشکلاته...تواین دنیا هیچ کسی بی مشکل نیس باورکنید اوناییم که شوهرکردن مشکلات زیادی رودارن بعضی هاشونم به خاطر شوهراشون که خیانت کردن یامعتاد بودند یااخلاق نداشتند یاطلاق گرفتند یامیخواند بگیرن ولی به حق فاطمه الزهرا انشالله که خدا خودش یه شوهر خوب وبااخلاق وهمه چی تموم به همه عنایت کنه وهمه ی جوونا خوشبخت باشن...حتما صلاحی هست پس ناشکرنباشید.یاحق..التماس دعا همگی...به منم دعاکنید.

خواستگار ندارم

من یه دختر 22 ساله م.ترم 7 کارشناسیم.ولی تا حالا اصلا خواستگار نداشتم.رفتار و گفتارم کاملا محجوبه حتی بعضی از استادام بهم گفتن که شما با شخصیت ترین دانشجویی.توی فامیل و آشنا هم خیلی ازم تعریف میکنن.تمام دوستان نزدیکم نامزد کردن.شاید تا یک سال قبل اصلا به ازدواج فکر نمیکردم اما الان بدجوری حضور یک مرد واقعی رو توی زندگیم لازم دارم.از نظر روانی خیلی بهم ریختم.نمیدونم چکار کنم؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

مشکل دارم

من پسری هستم28ساله-فوق لیسانس کارمند رسمی شهرداری.دچار کم شنوایی و در نتیجه اعتماد به نفسم پایین(همکارا به من همش میگن مظلوم).میخواستم عرض کنم به دلیل همین کم شنوایی از ازدواج میترسم.میترسم نتونم ارتباط خوبی با همسرم و خانواده همسرم برقرار کنم به همین دلیل به پدر و مادرم گفتم اصلا قصد ازدواج ندارم.قدر سلامتی رو بدونید.
با این حال به نظرم دختر متناسب و همچنین کم توقع(مادی و معنوی) کم پیدا میشه. یکی دونفر برام پیشنهاد کرده بودن که سنشون از من بیشتر بوده.

سلام. منم دختری 31 ساله هستم

سلام. منم دختری 31 ساله هستم خواستگار ندارم. دیگه خسته شدم.فوق لیسانس دارم کارمندم قیافم معمولی هستش.

دنیا

من 35 سالمه از نظر ظاهری هم بدنیستم لیسانس ایمنی صنعتی دارم، کارمندم حقوقم هم خوبه بد نیست قبلا خواستگار داشتم ولی اونجور که من ميخواستم نبودن نه اينکه آدم پرتوقعی باشم نه اصلا نه خونه برام مهمه نه ماشین فقط آدم خوش اخلاق واجتماعی باشه دوسم داشته باشه من اگه کسی دوسم داشته باشه جونم روبراش میدم اصلا اهل شعاردادن نیستم،دختری هستم اهل نماز ومتدین خونواده بافرهنگ ودرستی دارم اما نمیدونم چرادیگه خپاستگارنمیاد

اعتماد

درمورد اینکه گفتید به هرکسی نمیتونم اطمینان کنم میخواستم بگم که من دختری23ساله هستم که تاحالا حتی یه بارم با هیچ پسری دوست نشدم بااینکه خیلی ها بهم این پیشنهادو دادن من تو جوابشون گفتم من اهل دوستی نیستم با اینکه تو ظاهر دختر خوشتیپی ام و به ظاهرم اهمیت میدم من فکرمیکنم مشکل خیلی از ماها اینه که همه آدما رو صرفا از روی ظاهرشون قضاوت میکنیم در حالیکه من تمام دوستامم شرایط منو دارن هیچوقت تن به این دوستی ها ندادن اما شاید به قول شما کسی بهشون اطمینان نکرده و برای خواستگاری پا پیش نذاشته و الان تنهان.
امیدوارم خدا به همه ما دخترا و پسرا که به اصول خودش پایبندیم کمک کنه

دوست

سلام دوستان
اینقدر ناامید نباشید.. هدف از زندگی که فقط ازدواج نیست! یه کم ذهنتان را رشد بدید اهداف دیگه ای هم داشته باشید.. من هم یه دختر 33 ساله ام از دبیرستان تا حالا خاستگار داشتم تحصیلکرده و خوش قیافه و خانواده دارم.. از بین خاستگارام فقط دو-سه تا رو مرد واقعی دیدیم که در مورد اونام خودم سخت گرفتم.. بقیه رو اصلا قبول نداشتم چون بنظرم افراد هوسباز و غیرقابل اعتمادی بودند.. ولی یکی از خاستگارانم که 8 سال پیش تا الان 3 مرتبه محترمانه با خانوادش اومدن خاستگاری من و ما همش رد میکردیم.. دفعه آخر که چند مدت پیش بود اومدن من واقعا به اون و خودم فرصت دادم و خودمو تغییر دادم و منطقی فکر کردم که اون واقعا عاشق منه سالم و نجیب و بسیار باشخصیت و بااخلاقه و من بهش علاقمند شدم.. اون شغل خیلی مطرحی نداره ولی خب لیسانس داره و من میتونم کمکش کنم رشد و پیشرفت بیشتری بکنه و الان خیلی خوشحالم چون ایشون واقعا سالمه و عاشق منه.. دوستان من اگه فک میکنید خاستگار ندارید بهتره رفتار و اخلاق خودتونم بررسی کنید و در خودتون تغییراتی ایجاد کنید.. خودتونو بسازید شاد و با نشاط باشید و هدفی رو برای خودتون مشخص کنید و جلو برید بعد ببینید دنیای اطرافتونم تغییر میکنه.. یه دختر میتونه با نوع رفتارش بسیار جذاب باشه و آدما رو به سمت خودش جذب کنه.. موفق و خوشبخت باشید..

چند دقیقه درد و دل برادرانه

سلام به شما دوست عزیزی که این نوشته رو مطالعه می کنید. حقیقتش خیلی برام سخته نوشتن چیزهایی که با احساسم آمیحته است اما گویا این احساس مسخ شده. منم یه پسر 27 ساله با تحصیلات کارشناسی ارشد یک رشته مهندسی از بهترین دانشگاه ایرانم. اما هنوز شغل پیدا نکردم اونم بخاطر مشکلات رابطه¬بازی هست. نکته ای که منو رنج میده رفتن سن و عدم تشکیل زندگی انسانی من هست. احساس میکنم با این درس خوندن و خدمت سربازی که واسه یه پسر تحصیلکرده دست و پا گیر هست، کلی از زندگیم عقب افتادم. بخدا هم از نظر تیپ و قیافه خوبم و هم از نظر اخلاق. اما قابلیت مالی مناسب برای شروع زندگی ندارم. از اون بدتر ببخشید ولی به دختری نمی تونم اعتماد کنم. حس میکنم دوست پسر داشتن یک امر شایع شده! بخداوندی خدا من با اینکه بارها از جانب چند دختر وسوسه شدم برای دوستی اما بخاطر خدا و اعتقاداتم نرفتم پی اش. الان دغدغه من این هست که چجوری یه دختر سالم پیدا کنم. تو تهران لعنتی جو ناجور هست و ادما هفت رنگ شدن. احساس میکنم داره عمرم به فنا میره بدون هدف نمی تونم کسی رو پیدا کنم از طرفی من خجالت میکشم برم به یه دختر پیشنهاد ازدواج بدم. تو رو خدا راهنمایی کنید من دوست دارم یک خانم مومن و پاکدامن نصیبم بشه بخدا از جونم براش میزارم و بهش وفادار میمونم . تو رو خدا اینو به گوش مسئولین برسونید که یک پسر تا درس بخونه بره خدمت کار پیدا کنه و تازه شغل مناسب داشته باشه و پس انداز کنه 40 سالش میشه! این واسه یک کشور اسلامی فاجعه هست.کاش یه مقدار دخترها هم میدونستند پسران پاک و خوشتیپ کم نیستند. مرسی از همتون

رها

خوشبحال شما ک مجردين 11ماهه عقدم ولى هيچ خوشى نديدم کاش هيچوقت ازدواح نمى کردم

دخترای مجرد که من هم جزوشم به

دخترای مجرد که من هم جزوشم به فکر باشید ونگید مهم نیست سنتون میره بالا بدجور به غلط کردن می افتید اگر خواستگاری دارید که پنجاه درصد ازش راضی هستید ازدواج کنید چون واقعا شوهر نیست چرا خودتون رو گول میزنید!!!

خواهری دارم که در آستانه ی 34

خواهری دارم که در آستانه ی 34 سالگیه و هنوز ازدواج نکرده. خیلی دعاش کنید.

پاسخ

در كنار حرم كريمه اهل بيت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، دعاگويتان خواهیم بود و متقابلاً به دعاي خيرتان محتاجيم.

سلام

سلام عزيزان منم يه دختر ٢٨ ساله هستم كه هيچ وقت با هيچ پسري نبودم با اينكه تحصيل كرده و خانواده دارم ولي اردواجم جور نميشه هرشب كارم شده گريه ،داغونم تو رو خدا برام دعا كنيد

عزیزم اصلا نگران نباش و مطمین

عزیزم اصلا نگران نباش و مطمین باش اگه صبور باشی نتیجشو میبینی

پاسخ

در كنار حرم كريمه اهل بيت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، دعاگويتان خواهیم بود و متقابلاً به دعاي خيرتان محتاجيم.

سلام منم 27 سالم هست.فوق

سلام منم 27 سالم هست.فوق لیسانس دارم.از نظر ظاهری هم اکثر دوستان و فامیل میگن خوب هستم.خانواده خیلی خوب و با فرهنگی دارم که زبانزد کل فامیل و اشنایان هست.خیلیا منو برا خانواده ها معرفی میکنن, ولی نمیدونم چرا تا حالا هر کدوم معرفی شده, بعد از مدتی دیگه خبری ازشون نشده. با اینکه اکثرا مطمئن هستن که من عروس خوبی براشون میشم.لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

خواسنگار میاد نمیاد

سلام دختری هستم به خاطر اخلاق کثیف پدرم میان تحقیق ولی خونه نمیان چیکار کنم

با سلام تازه این سایت دیدن

با سلام تازه این سایت دیدن کردم ولی اون مخاطبی که نظر داده و میگه ب غیر از برادر کسی نباشه بله هستن چنین دخترایی ولی آیا واقعا خودتون چنین بودید و چشم پاک بودید خودم تابحال با هیچ پسری نبودم و یه خانواده خوبی دارم و درست نیست که راجع به تموم دخترا اینطور بگید شمایی که تحصیلات دارید لطفافا این طور نگید هنوزهم دخترای خوبی هستند پس درست نیست بگیم همه برای شما چن موردش اینطور بود دلیل بر این نیست که همه همین طور باشند پس ماهم بگیم پسراهم همینطور هستند ن این قضاوت درستی نیست

دادن جواب به خانم متاسف

متاسف عزیز تو هنوز خیلی جوان هستی و اصلا احتیاج به غم و غصه نداری به خواست خدا خواستگار خودش کم کم پیدا میشه اصلا عجله نکن توی پیام قبلی گفتم منم 3 تا خواستگار داشتم که خیلی پولدار و خوشتیپ بودن ولی عجله ای ندارم شاید پیش خودتون فکر کنید که شرکت کردن در این بحث ها مناسب من نیست اما خواستم کمکتون کنم و بگم که منم از نظر چهره ای خدا رو شکر مشکلی ندارم هیکلم هم نسبت به سنم یکم بزرگه اما اعتماد به نفس خودمو به خاطر وزنم از دست ندادم و تا حداکثر 2 سال دیگه مدرک بین المللی زبان انگلیسیم رو میگیرم چرا دروغ بگم با حجاب نیستم ولی بد حجاب هم نیستم از نظر لباس و ...هم خیلی معمولی هستم و تو کار کلیپس و ارایش و...نیستم نماز هم میخونم و ادم مومنی هستم امیدوارم خدا به همتون کمک کنه دوستان گلم خواهشا ناراحت نشین که منم در بحث شما شرکت کردم ممنون.

سلام.من با اینکه 14 سال دارم

سلام.من با اینکه 14 سال دارم تا حالا 3 تا خواستگار داشتم با اینکه در یک شهر بزرگ زندگی میکنم

خوش به حالت. الآن اومدی توی

خوش به حالت. الآن اومدی توی یه سایت دانشگاهی این حرفها رو می زنی که چی بشه؟
تو مدرسه رو تموم کن و بعد بیا توی جمع دخترهای دانشجو صحبت کن.
اگر هم فکر می کنی باعث افتخار هستی، در این سن کم ازدواج کن ...

سلام بچه ها من باور نداشتم

سلام بچه ها من باور نداشتم ولی اگه توکل کنید باور کنید که حاجت میگیرید،هر جمعه نماز جعفر طیار به اون شیوه که آیت الله بهجت گفتن،بعدش اشک و استغاثه،بخونید و روزی هزار تا صلوات به نیت یک معصوم تا چهارده روز،ان شاالله که همگی حاجت روا شیم

چرا خواستگاری ندارم

دختری 32 ساله فوق دیپلم رشته کودکیاری ولی بیکارم هیچ خواستگاری ندارم وخیلی دارم اذیت میشم به حدی که دیگه به مرگ راضی هستم

ازدواج

سلام به همه دختر خانم ها و اقا پسرای گل سرزمینم ایران.منم دختری 23ساله هست.تا الان فقط یک خواستگار داشتم.که اونم به دلیل واقعا مضحکی همه چی رو از طرف خودش بهم زد.گفت مامان تو خیلی غلدره.نمیدونم واقعا چی بگم.به خداوندی خدا قسم دختر پر توقعی نیستم.خونه ماشین و...اینا اصلا واسم مهم نیست.تنها چیزی که واسم مهمه فقط کسی باشه که منوباتمام وجودش دوست داشته باشه.ومن براش مهم باشم.وکاری داشته باشه که یه حقوق ثابت داشته باشه مقدارش واسم مهم نیست.اصلا اصلا.و صداقت رو سرلوحه زندگیش قرار بده.چون خودم از دروغ متنفرم.حاضرم قسم بخورم رو این حرفم.فقط کسی باشه که منوباتمام وجودش دوست داشته باشه.همین.منم دوست دارم ازدواج کنم و یه زندگی جدیدی روشروع کنم ولی...اصلا خواستگاری واسم نمیاد نمیدونم چرا... خداجون از ته قلبم میخوام ازت تمام جوانهای این مملکت رو عاقبت به خیر کن. خدا جون دل مارو شاد کن...

سلام. مشکل عدم رضایت از زندگی

سلام. مشکل عدم رضایت از زندگی است یکی همسر ندارد می گوید همسر داشتم دیگر غمی نداشتم، یکی دیگه می گه اگر این همسر را نداشتم پیشرفت می کردم ، یکی می گه ماشین داشتم مشکلی داشتم یکی دیگه می گه خونه شخصی داشتم و... ولی اصلا فکر نمی کنیم هر کدام از ما در هر موقعیتی که هستیم نعمت هایی حتما خدا به ما داده آیا شکر همان نعمت ها را به جا آورده ایم؟ آیا در مسیر الهی آنها را خرج کرده ایم؟ و آیا زندگی حروم کردن وقت در نداشته هاست؟؟؟ یا صرف عمر در استفاده از نعمت ها و داشته ها در به دست آوردن آخرتی زیبا و رضوان الهی و بهشت ابد؟

چرا؟

اینجا که ما میایم دردودل میکنیم چرا هیشکی نمیاد راه حل نشون بده...من فک میکردم یه دکتری چیزی میاد کمکمون کنه وراه حل جلو پامون بذاره یا حداقل بگه شاید مشکل از فلان جا باشه...ینی داریم برای خودمون نطق میکنیم دوستان؟؟؟؟!!!!

چرا خواستگار ندارم

با سلام من یه دختر از یه خانواده اصیل وباشخصیت هستم وپدر ومادرمو همه تو شهر میشناسن واقایون از100متری هم که بابا یا مامانمو میبینن جلوشون دولا میشن واحترام میذارن هروقت یه جایی میرم اطرافیان اگه بشناسنم میگن مادر/پدر تو استاد وبزرگ همه ی اهالی این شهر هستن دختر سر به زیری هستم اما نه امل...میگن خوشگلم وقیافه نازی دارم وتاحالا هرکی با من برای مدت چند دقیقه هم که شده بعد به طور واضح ورک برگشته وگفته که شیفتت شدم ای کاش مال من بودی....حتی استادامم اینو به من گفتن اما هیچ خواستگاری ندارم علتشو نمیدونم گاهی میگم شاید من مشکل دارم یا چی اخه؟دوستی دارم که هم سن منه وبا یه قیافه واندام واقعا افتضاح که خانواده زیاد جالبی هم نداره اخلاق ورفتار دختره هم که اصلا هیچی اما هرهفته یه عالمه خواستگار براش میره...خواهش میکنم کمکم کنید من خیلی از این وضعیت خودم دلخور میشم

خواستگارندارم

سلام عزیزم اولا به حرفهای دوستت اعتمادنکن شاید داره غلو میکنه و نوعی حسادت پنهان به تو داره ثانیا شاید خیلیا خودشونو همسطح خانواده شما نمیبینن و ترس اینو دارن که از شما جواب رد بشنون پس گلم توکل بخدا کن و بگو خدایا من به گناه الوده نمیشم و صبورم توام قسمت منو هرچه زودتر سرراه من قرار بده امین

خدا دعا را دوست دارد

سلام
همگی برای هم دعا کنیم تا خوشبختی بدست بیاید تا خدا خوشحال شود بنده هایش هنوز به فکر هم هستن در نمازهایمان برای عاقبت بخیری همه دعا کنیم

سلام

سلام قابل توجه خانم هایی که میگن خواستگار نیست

من پسر 27 سالمه پزشک عمومی هستم زیبا و همه چی دارم ... دنبال یک دختر مومن و واقعا خیلی محجبه با ایمان و کم توقع و وفادار و کسی که هیچ مردی تو زندگیش نبوده باشه جز برادر و پدرش ( یعنی دوست پسر تداشته ) برای ازدواج میگردم ... بیشتر کسایی رو که بهم معرفی کردن که به قولی ادعای محجبه یا مریم مقدس بودن میکردن و دنبال یا شخص با ایمان میگشتن بعضی هاشون که حداقل با یک پسر دوست بودن ... دوم بعضی اا که میگفتن ایمان فرد برامون مهمه تا فهمیدن پزشک هستم فورا یا ماشین یا ساختمون میخواستن ...... منم به خاطر همین بعد از خواستگاری میگفتم نمیخوام همچین زنی رو ... خانم ها اگه از اول زندگی سطح توقعتون کم کنید و در زندگیتون حجب حیا و عفاف داشته باشین مطمین باشین خواستگار هست ... خانم در زندگیشون پسر نبوده باهاش دوست نشه بعد انتظار داره فرد مورد نظرش با ایمان باشه .. اول ببین خودت همون قدر با ایمان هستی یا تو همون سطح بعد بگو همسر فلان میخوام .....

دختری زیبا

سلام من 24 سالمه و کارشناسی ارشد دارم و به گفته اطرافیان و دوستانم بسیار زیبا و جذابم جوری که هر مردی که برای اولین بار منو میبینه جذبم میشه!
باورتون میشه تا حالا مردی و ندیدم که تو همون نگاه اول روم قفل نشه؟!
دختر خیلی مغرور و سنگینی و فوق العاده فعال و درسخونم هستم ولی تا الان خواستگاری که بیاد خونمون نداشتم!
نمیدونم مشکل چیه ولی همش فکر میکنم همه مردا منو واسه چند روز میخوان واسه همینم سعی میکنم به کسی نزدیک نشم موقعیت ارتباط با پسرارو خیلی زیاد دارم خیلی ولی توجهی نمیکنم بهشون!
من یکیو میخوام که واقعا منو بخواد دیگه دارم افسردگی میگیرم و نا امید میشم توروخدا راهنماییم کنید

من 24سالمه.مادر ندارم.قیافه و

من 24سالمه.مادر ندارم.قیافه و هیکلم ندارم.یه زنبابا دارم که آرامش نذاشته برامو وقتی خاستگارا میان بهشون بی احترامی میکنه تا برن.عاشق یه پسریم که نقطه ی مثبتی تو زندگیم نمیبینه و منتظره اینه تا یه مورد مناسب پیدا کنه.با اینکه اولش اونم دوسم داشت.معیار من برا ازدواج عشقه.چون کمبود عاطفی دارم.پشتیبان ندارم.فقط میخوام با کسی ازدواج کنم که عاشقش باشم.بخدا ازین خونه بیزارم.عدالت خدا کجاست؟کاش منم مادر داشتم تا وضعم این نبود.

ازدواج مثل آب خوردن آسان است

حتما کتاب ازدواج مثل آب خوردن آسان است را ازاینترنت سرچ کن وبخون اونوقت بهترین ها که حق توئه نصیبت میشه

خوشبختی به این چیزها نیست.من

خوشبختی به این چیزها نیست.من دوستی داشتم که مادر و پدر ندا‍‍شت . اما الحمدلله همسری عالی قسمتش شد

متاسف

واقعا برای زندگی مون متاسفم...من خواستگار زیاد دارم ولی خونواده بهشون جواب رد میدن.بدون اینکه از من سوال بشه.ازدوران راهنمایی خواستگار داشتم الان25سالمه ولی هنوز مجردم

بازی با احساسات دختران

منم یه دختر بیست و پنج ساله ام. تا چند روز دیگه بیست و شش سالم میشه. ولی کلافه ام از دست این خواستگارا. البته خواستگار که چه عرض کنم. تو شهر ما برای خواستگاری مادر و خواهر پسر اول باید بپسندن بعد نوبت آقا پسر میرسه که افسارشو داده دست یه سری آدم خاله زنک که دنبال بهانه ان یه ایرادی از دخترای تحصیل کرده بگیرن و برن.گاهی وقتا میگم ای خدا چی میشد اگه منم پسر بودم و حق انتخاب داشتم! اونوقت انقدر میرفتم خانواده ی این پسرا رو اذیت میکردم تا آتیش دلم خنک بشه. والا به خدا هربار پدرو مادرم یا عالمه هزینه میکنن و میوه میخرن ولی این مادرای نسبتا محترم عقده ای میان و میرن و پشت سرشونم نگاه نمیکنن. یکی از همونا مادر از خدا بیخبر خودم بود که رو چند تا دختر گل تحصیل کرده ایراد گذاشت و نذاشت داداشم سراغشون بره ولی رفت یه دختر دیپلمه 28 ساله رو گرفت که بنا به افکار عوامانه خودش آفتاب مهتاب ندیده و دانشگاه ندیده و پاک باشه! ولی همین خانم آفتاب مهتاب ندیده همچین آتیشی تو زندگیمون انداخت که هنوزم شعله وره. نظم و نظام خانواده مونو کلا به هم ریخت و احترام تو خانواده از بین رفت. اینه زندگیی که بعضی مادرا برای پسراشون میخوان! پسرا خوب چشماتونو باز کنید طرفتونو بشناسید بعد ازدواج کنی. بعضی مادرا افکار خیلی کهنه ای دارن که تو این دوره زمونه به درد نمیخوره. پیدا کردن یه دختر راحته. ولی شناخت ذات و اخلاقیات و عقده هاش آسون نیست! مراقب باشید. اینو خواهرانه بهتون میگم. مراقب دخترایی که مادراتون با مثلا معیارهای خودشون براتون پیدا میکنن باشید.

پاسخ

من در پاسخ به اون دخترخانمهای بیست و چند ساله ای که از خواست خدا صحبت کردند و گفتن درست نیست که از دیر شدن ازدواج گلایه کنیم میخواستم بگم
من خودم یه دختر 36 ساله و دارای تحصیلات و شغل خوب هستم.نمازخون و مقید و سربه زیر.سنم پایین تر که بود فکر ازدواج نبودم و خواستگاری هم نداشتم که رد کنم.سنم که بیشتر شد یه خواستگارایی پیدا شد که یا خیلی نامناسب بودن یا رفتن و نیومدن.من تمام صحبتهای اون دخترخانمها رو قبول دارم که خدا اگه صلاح بدونه جور میکنه.ولی ما هم انسانیم.احساس داریم.شماها فعلا بیست و چندسال دارید.من و امثال من که بالای 35 هستیم واقعا دیگه برامون ناراحت کننده س.خب آدم نگران میشه.امیدش کم میشه.میافته به زاری و التماس و شکوه.وقتی میبینه تمام دخترای فک و فامیل و تمام همکلاسیها و همکارا ازدواج کردن و تو داره 40 سالت میشه دیگه نمیتونی اونقد خونسردانه از قسمت بگی.منم حرفاتونو قبول دارم.ولی بزارید شماهم سنتون 40 بشه.اگه مجرد مونده بودید بیایید و به امثال من باز امیدواری بدید.

درمورد ازدواج دختران بالای 35به بالا

سلام خواهرخوبم.صحبتهای شما همه درست وبالای سر ماجاداره.من خودم 32سالمه هنوز ازدواج نکردم تقریبا شرایطی مثل خودشمارادارم.ولی به هرحال باید به خداتوکل کنیم هرچه خداصلاح بداند .خدا به ما صبر جمیل عطانماید.

دردهای خودم یادم رفت

تا حالا فکر می کردم که این پسرها هستند که سنشون بالا رفته و بهشون زن نمیدن. خدا به داد دخترا برسه. منم 34 سالمه و 4 ساله از خدمتت برگشتم و با فوق لیسانس زراعت بیکارم. تنها علت مجردیم بی کاری و بس. البته از کار فراری نیستم و تو دوران داشجویی و همین چند سال از کارگری و دست فروشی و .. رو هم انجام دادم ولی با این کارها نمیشه جواب خانواده رو داد. آرزوم یک پشتیبان مالی با خداست که با هم کار کنیم.

ازدواج دیرهنگام

سلام بنظر من دخترایی که نوشتن همه شرایطتشون برا ازدواج خوبه,ولی خواستگار ندارن یه دلیلش اینه که پسرا میترسن برن خواستگاریشون چون فکر میکنند دختر با این شرایط توقعات زیادی دارند.یکی دیگه اینکه معرف خیلیی موثره,من اینو دیدم که دختری که انتظار نداشتیم ازدواج کنه هیچ وقت, با تلاش ما و تعریف خداروشکر ازدواج موفقی داشت و فکر میکنم نظر مادر خیلی برای پسران مهم است.

سلام

سلام دوستان منم اوضاع خوبي ندارم دختر28 ساله اي هستم كه شاغلم ولي به دلايل مشكلاتي از كارم خسته شدم نه ميتونم كارمو ول كنم چون به پولش نياز دارم و نه ديگه انرژي و حوصله ايي دارم كه كاركنم .خيلي خسته شدم اميدوار بودم ميتونستم ازدواج كنم و يه روال جديد توي زندگيم باز بشه ولي نشد... يه چندتا خواستگار داشتم ولي چون من اضافه وزن دارم كسي منو نميخواد ولي خدارو شاهد ميگيرم كه همه كساني كه منو ميشناسن به خوبي و خوش اخلاقي و داشتن خانواده خوب اعتراف ميكنن مشكل من اينه كه باربي نيستم و امروزه همه اول به ظاهر نگاه ميكنند. باور نميكنم پسري به خوبي و اخلاق يه دختر انتخابش كنه همه پسرا و خانوادهاشون فقط عروس باربي ميخوان همين... برام دعاكنيد خيلي روحيه ام بهم ريختس...

سوال راج به سایتای همسر یابی

سلام به همگی من یه سوال داشتم؟
میشه به افرادی که تو سایتای همسر یابی هستند اعتماد کرد؟یا اینکه اصلا کار خوبو درستیه عضویت دراین سایتا و پیدا کردن همسری با اعتماد؟

سلام

سلام عزیزم..من خودم چند سال پیش عضو یه سایت همسریابی بودم که خدارو شکر الان دیگه مسدود شده..نه عزیزم اعتماد نمیشه کرد چون این جور سایتا فقط اسمشون آدمو فریب میده که مثلا همسریابیه ولی در اصل پشتشون نیت های شوم و پلید خوابیده و خیلی از آدمهای سودجو دارن به بهونه ی ازدواج از طریق یه همچین سایتهایی برای فریب دادن و به تله انداختن دخترای ساده و زود باور سوء استفاده میکننِ.همین..خیلی مراقب باش.حتی اخبار صداسیما چندبار هشدار داد که متخلفین این سایتها زیاده.پس اعتماد نکن.

خواستگار

سلام من یه دختر20 ساله دانشجوی ترم چهار روانشناسی ام
نمیگم خیلی مذهبی ام باحجابم نمازمم میخونم الانم کم کم دارم به خدای مهربونم نزدیک تر میشم خودمم دوست دارم همسرمم مذهبی باشه باخدا ونماز خون عاشقم باشه و اخلاقش خوب باشه ومهربون.ولی تاحالا خواستگار نداشتم بچگیا داشتم ولی خانوادم قبول نکردن چون من بهشون میگفتم دایی و سنشون خیلی بالا بوده. خودمم ی مشکلی دارم اینکه ابرو ندارم .... میریزه و همه فکر میکنن ازدواج کردم و اینکه پدرم معتاده و خانوادم همیشه دعوایی بون منم تک دخترم ی داداش داشتم که 6 ماه ازدواج کرده میخوام بدونم این دلایل ممکنه باعث شه خواستگار نداشته باشم ی مورد دیگه من غیرابرو موهامم میریزه خیلیا بهم گفتن کسی که عاشقت باشه به این چیزا نگاه نمیکنه ولی برادرم میگه با این وضعیت هیچکس نمیخوادت نمیگم ناامیدم نه همیشه میگم خدا ی روز خودش بهترین و برام میاره ولی خب میخوام دلایل نداشتن خواستگار رو بدونم

عاشق استاد

سلام . من عاشق استاد دانشگاهم شدم چه کار کنم او از من خوشش بیاد و ازم خواستگاری کنه؟با تشکر

واسط ازدواج

چقدر زمونه بی رحمی واسه مردم درست شده هیچ کس به فکر کسی دیگری نیست هر کسی در حصار خودش به فکر خود و خانواده خودش است.فراتر از ان چارچوب به دیگری فکر نمی کندکه واسطه ازدواج کسی باشدگذشت زمانه قدیم که مردم برای دختر کسی استین بالا می زدند و طرف را به خانه بخت می فرستادندکاش ازدواج هم یه طوری بود که خودمان شانس مان را انتخاب می کردیم نه اینکه منتظر می ماندیم یه کسی محض رضای خدا بیاید و انتخاب مان کند...کاش ازدواج دست خودمان بود و اینکه چشم امیدمان را از مردم فرو می بستیم...و خودمان سرنوشت مان را رقم می زدیم نه دیگران....کاشکی

فقط جنم و یکمی هم انسانیت

دوست عزیز 31 سالمه و منهم زیاد مورد این سوال از طرف اطرافیانم قرار میگیرم که چرا تو ازدواج نمیکنی؟ توکه همه شرایط رو برای ازدواج خوب داری؟! خانواده خوب تحصیلات و اخلاق و ظاهر خوب و... ولی باید بگم مدتهاست باین نتیجه رسیدم که چیز زیادی از دست ندادم فکر نکنید که تحفه ای رو ازدست دادید. منهم زیاد برام پیش آمده که فک و فامیلای پسر اومدند و احتمالا یکی از آپشنهای مدنظرشونو نداشتم و رفتن!!اونوقت میگن دخترا پرتوقعند! وقتی خواهرای بزرگترم -که تحصیلکرده و خوش قیافه هم هستند- ازدواج کردند والا همسراشون هیچی نداشتند تنها جنم و البته انسانیت پسر براشون و خانوادم مهم بود نه خونه و ماشین و ... همین که انگیزه کافی برای کسب حلال داشته باشند کافی بود والا بخدا منم غیر از این مدنظرم نبوده هیچوقت . اما الان یه "مرد" پیدا نمیشه که آدم دلش نلرزه که یک عمر زندگیشو میخواد به پاش بزاره. همه این پسرایی که میرن خاستگاری و مادر و خواهرشونو اول میفرستن و بحرف خاله زنکی همونهایی اعتماد میکنن که دنبال "نقطه" میگردن توی ظاهر و رفتار و خانواده دختر، سست و بی اراده و بی مسولیت اند پس دوستای خوبم اصلا ناراحت این قضیه نباشید که چرا فک و فامیلاشون میان و بعد میرن حاجی جاجی مکه چیزی از دست ندادیدمطمئن باشید. زندگی بااین تیپ شخصیتها سخت تر از تنهایی و تجرده. حتما خودتون هم اگه یه سرچ کنید دور وبرتون چند تاشو پیدا خواهیدکرد که بخاطر دخالت ها و خاله زنک بازیا یا زندگیشون بهم خورده یااینکه به بدبختی و با چنگ و دندون زندگیشونو حفظ میکنن. فقط باید سپرد به پروردگاری که از رگ گردن هم نزدیکتره بآدم همون که منو تو رو آفرید پس مصلحتمون رو هم فقط خودش میدونه ولاغیر. دلت رو قرص کن.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 11 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .