راهنمايي و تاثير گذاري بر دانشجو

در زندگی بیشتر تحت تأثیر دیگران هستم ...

احساس می‌کنم در زندگی بیشتر تحت تأثیر دیگران هستم. نمی‌توانم به کسی «نه» بگویم و هرچند دلم نمی‌خواهد کاری را انجام دهم، اما چون می‌ترسم از من دل‌خور شوند حتّی کار آنها را جلو نیز می‌اندازم. لطفاً‌ راهی به من نشان دهید که بتوانم حرف خودم را بزنم و از این وضعیّت رهایی یابم.

نسبت به اصل تأثیرپذیری از دیگران خود را نگران نسازید؛ زیرا یکی از ویژگی‌های انسان تأثیرپذیری است.
اگر تأثیرپذیری معقولانه باشد مثل اینکه شما دوستی منظم، مرتب و با انضباط دارید که در انجام امور درسی و غیردرسی، فردی جدّی است، تأثیرپذیری از او به این گونه که شما نیز فردی جدی و منظم شوید، اشکالی ندارد؛ زیرا اصل بر این است که انسان باید از الگوهای خوب استفاده کند.

دعوت دانشجوی غیرمسلمان به دین اسلام

سلام علیکم. در یکی از دانشگاه های معروف در شهر تهران تحصیل می کنم. هم خوابگاهی من مسلمان نیست؛ چکار می توانم انجام دهم تا او به دین اسلام گرایش پیدا کند و مسلمان شود؟ ابتدا فکر می کردم خیلی راحت و ساده این موضوع را مطرح می کنم و او هم قبول می کند چون دین ما حق است و بسیار عقلی، ولی حالا می بینم به این راحتی ها هم نیست و بسیار سخت است. راهنماییم کنید که چکار بکنم که نظرش به دین اسلام جذب شود؟ آیا نصرت الهی در این زمینه شامل من می شود تا بتوانم یک نفر را هدایت کنم؟

دانشجوی گرامی؛ تصمیم بسیار ارزنده شما قابل احترام بوده و امیدواریم با عنایت باریتعالی و همّت و تلاشی که از خود نشان می دهید به خواسته زیبای خود دست یابید.
در ابتدا به نظرتان خطور نموده بود که تبلیغ دین کار ساده ای است و بعد متوجه شده اید که اینگونه نیست. درست است، با مراجعه به متون دینی و یا مطالعه زندگی نامه مبلّغان بزرگی همچون پیامبر گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله چنین برداشت می شود که تبلیغ دین، کاری بسیار پیچیده است.

چرا دعاهای من مستجاب نمی شود؟

مگر خداوند نگفته است : «ادْعُونِى أَسْتَجِبْ لَكُمْ». ولی چرا دعاهای من مستجاب نمی شود؟ به همین خاطر از خدا و ائمه، دلگیرم و دیگر به آنها اعتقادی ندارم. حتی چند وقت پیش برای فردی که وارد رابطه با نامحرم شده بود، دعا کردم که از آن گناه رها شود، ولی او هم رها نشد. شما بگویید چکار کنم؟ ناراحتم که دعاهایم مستجاب نمی شود.

پرسشگر گرامی، توجه به نکات زیر، ان شاء الله پاسخگوی دغدغه هایتان خواهد بود :
1. دعا، گفتگو با خدا و خواندن اوست. دعا، يعني خوبي ها و كارها و اتفاقات نيك و حل مشکلات را از پروردگار خواستن و طلب كردن. برای استجابت دعا، هم باید موانع استجابت دعا را شناخت و آن ها را برطرف کرد و هم آداب دعا را به طور کامل رعایت نمود. در بسیاری از اوقات، افراد این موارد را رعایت نمی کنند و انتظار دارند دعاهایشان نیز مستجاب شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید :

موانع استجابت دعا و آداب دعا کردن

درباره دعا کردن، موانع استجابت دعا و آداب دعا، توضیح دهید.

گاهي گمان نمي كني ولی خوب مي شود
گاهي نمي شود كه نمي شود که نمی شود
گاهي هزار دوره دعا بي اجابت است
گاهي نگفته قرعه به نام تو مي شود
گاهي گداي گدايي و بخت با تو یار نيست
گاهي تمام شهر گداي تو مي شود ...

از مكاتبه تان با ما، كه نشانگر اعتماد شما به اين مركز است خرسنديم و خوشحاليم مخاطبمان فردي مذهبي است كه در مواجهه با دغدغه هاي ذهني اش، اقدام به مشاوره خواهي مي كند. اين را بدانيد كه يكي از نشانه هاي افراد عاقل و پويا، كسب آگاهي در زمينه هاي مورد نياز است. به خاطر اين فهم زيبا به شما تبريك گفته و اميدواريم راهنماي خوبي برايتان باشيم.

پوشیدن لباس سیاه، آیا تعارضی با یافته های روانشناسی ندارد؟

تعارض آموزه ‏هاى دينى با يافته ‏هاى علمى در پوشيدن لباس سياه و سياه پوش كردن تكايا و محافل چه توجيهى دارد؟ يافته ‏هاى علمى حكايت از تأثير مثبت لباس‏ هاى روشن، در نشاط و شادى و ارتقاى فعاليت‏ هاى انسانى و تأثير منفى لباس سياه در اين امور دارد كه با سنت رايج دينى در محافل مذهبى در تعارض است! به اين تعارض چگونه پاسخ مى‏ دهيد؟

تكيه عمده و اساسى اين سؤال و ابهام ذهنى، تعارض يافته ‏هاى علمى با آموزه ‏هاى دينى در پوشيدن لباس سياه و سياه پوش كردن است. در مقام جواب و زدودن ابهام، اولين گام آن است كه آيا چنين تعارضى واقعيت دارد و آيا يافته ‏هاى علمى، پوشيدن لباس سياه را به صورت كلى و در تمام حالات و موقعيت يك پوشش نامناسب مى ‏شمارد؟