راه های همسر یابی

همسریابی

به نظر شما در جامعه و فرهنگ امروزى، چگونه مى ‏توان یک همسر خوب انتخاب کرد؟ راه ‏هاى عملى براى یافتن همسر مورد نظر چیست؟

براى داشتن ازدواجى موفق، توجه شما را به نکات زیر جلب مى ‏کنیم:
۱. هرچه بیشتر درباره ازدواج موفق، شرایط و امکانات و معیارهاى لازم در انتخاب همسر بیندیشید و زود تصمیم نگیرید.
۲. با افراد آگاه، با تجربه، دلسوز و مورد اعتماد مشورت کنید و از تجارب آنها (موفقیت ‏ها و شکست ‏هاى آنان) استفاده نمایید. شناخت این شکست ‏ها و عدم موفقیت ‏ها باعث مى ‏شود مجددا آنها را تجربه نکنید تا دچار حسرت و خسران شوید.
۳. بهترین افرادى که در این زمینه مى ‏توانند به شما کمک کنند، در درجه اول والدین شما هستند.
۴. در صورت امکان از نظرات مشورتى مشاور ازدواج بهره بگیرید.

در محل كارم عاشق پسري شده ام ...

در محل كارم عاشق پسري شده ام؛ از طرفي هم من دختري باحيا و محجبه هستم و صلاح هم نمي دونم كسي بفهمه. نمي دونم چكار كنم جذبش كنم؛ رفتارم چطور باشه تا اونم عاشقم بشه و با من ازدواج کنه؟ لطفاً راهنمایيم كنيد.

خواهر گرامي، از مكاتبه تان با ما، كه نشانگر اعتماد شما به اين مركز است خرسنديم و خوشحاليم مخاطبمان فردي است كه در مواجهه با دغدغه هاي ذهني اش، اقدام به مشاوره خواهي مي كند. اين را بدانيد كه يكي از نشانه هاي افراد عاقل و پويا، كسب آگاهي در زمينه هاي مورد نياز است. به خاطر اين فهم زيبا به شما تبريك مي گوييم و اميدواريم راهنماي خوبي برايتان باشيم.

از چه طريقي بفهمم پسري كه دوستش دارم، من را دوست دارد يا خير؟

با سلام. از چه طريقي بفهمم پسري كه دوستش دارم، من را دوست دارد يا خير؟

از اين كه اين مجموعه را امين و پاسخگوي خود قرار داديد ، صميمانه سپاسگزاريم؛ اميدواريم با ارائه راهكارهاي مناسب پاسخ مناسبي به حسن اعتماد شما داده باشيم.
جاي بسي خوشحالي است كه با جوانان متديني و مومني همچون شما هم صحبت هستيم.

چطور ممکنه در چند جلسه خواستگاری، دو نفر بفهمند که به هم علاقه دارند یا نه؟

چطور ممکنه در چند جلسه خواستگاری، دو نفر بفهمند که به هم علاقه دارند یا نه؟ این برای همه ممکن نیست که در چند جلسه بفهمند که به کسی علاقه دارند یا نه، ولی اگر در محیط های مختلف همدیگر را بشناسند (ازدواج به شیوه مدرن و نه سنتی) اون حالت طبیعی تر داره و در صورت ایجاد احساسی در یکی از طرفین قضیه مطرح میشه تا نظر طرف دیگر را بدونند چون طرف مقابل هم در جریانی طبیعی این فرصت را داشته که ببینه ایا به اون فرد میتونه علاقه مند باشه یا نه... حالا جواب شما چیه؟

مخاطب گرامی، شناخت اصلی و واقعی طرف مقابل را (از جمله ویژگی های ایمانی، اخلاقی، نوع پوشش، تعاملات اجتماعی، اصالت خانوادگی و ...)، تحقیقات، بیشتر نشان خواهد داد و صحبت های طرفین جهت تکمیل اطلاعات به دست آمده از تحقیقات و آشنایی بیشتر با ویژگی های شخصی و علایق و سلایق و انتظارات طرف مقابل است که این موارد هم در چند جلسه به خوبی به دست می آید؛ در ضمن برخی خانواده ها محرمیتی با مدتی کوتاه و معین و محدود شده، بین دختر و پسر جاری می کنند و این چند جلسه را به یک یا چند ماه تبدیل می کنند و البته همچنان با نظارت خانواده ها دختر و پسر با یکدیگر ملاقات خواهند داشت تا بیشتر با هم آشنا شوند و بهتر بتوانند

ازدواج سنتی بهتر است یا مدرن؟

لطفاً در حد امكان به طور جامع و دقيق، نظرتان را نسبت به ديدگاه من بيان كنيد : «ازدواج های سنتي به اين دليل ناكارآمد و اشتباه است كه دختر و پسر محبت چنداني نسبت به هم پيدا نمي‌كنند، در صورتي كه يكي از عوامل مؤثر ازدواج موفق، عشق، صميميت و اظهار علاقه شديد دختر به پسر و پسر به دختر است اما در ازدواج‌هاي سنتي مرسوم، پسر علي رغم اينكه دختر هم كفو خود را هنوز پيدا نكرده است، دست آخر به دليل فشارهايي كه از طرف اجتماع و محيط و حتی فشارهاي روحي رواني به او وارد مي‌شود، مجبور مي‌شود با دختري ازدواج كند كه هيچ علاقه اوليه‌اي به او ندارد، معلوم هم نيست در آينده چنين علاقه‌اي بين ‌شان ايجاد شود يا نه! كه اين يك ريسك بزرگ و خطري جدي براي ازدواج است. اما در ازدواج‌هاي مدرن و امروزي، دختر و پسر در محيط های مختلف (به خصوص دانشگاه) با يكديگر آشنا مي‌شوند، دو را دور با يكديگر ارتباط دارند، كمابيش رفتار يكديگر را زير نظر دارند و بالاخره در در مدتي كه با هم در ارتباط هستند (البته با حدود مشخص) يك شناخت اوليه و اساسي از يكديگر پيدا مي‌كنند و بر اساس همين شناخت‌ها و روابط است كه دو نفر ممكن است نسبت به هم علاقه‌مند ‌شوند، البته نه علاقه شديد و افراطي، علاقه‌اي كه زمينه اي مي‌شود براي تحقيق، بررسي، و شروع براي مقدمات خواستگاري و بررسي همه‌جانبه اخلاقيات دختر و هچنين خانواده او. پس از اين كه پسر به همراه خانواده به خواستگاري دختر مي‌رود، تحقيقات گسترده زير نظر خانواده ها ادامه پيدا مي‌كند، در نهايت دو طرف به اين نتيجه مي رسند كه انتخاب درستي كرده‌اند و يا نه و هم‌ كفو يكديگر نيستند؛ در صورتی که هم کفو هم باشند، هر دو تصميم به ازدواج مي‌گيرند، و قطعاً چنين ازدواجي كه با علاقه شروع شده باشد استحكام بيشتري نسبت به ازدواج سنتي‌اي دارد كه دو نفر بدون علاقه با يكديگر ازدواج مي‌كنند».

از مکاتبه تان با این مرکز حق شناسی کرده و سپاسگزاریم؛ امیدواریم همراه و راهنمای خوبی برایتان باشیم.
پرسشگر گرامی؛ شما در ديدگاهي كه بيان كرديد گزاره هايي را مطرح كرده ايد كه برخي از آن ها اشتباه است. مثلاً گفتيد «در ازدواج سنتي، پسر علي رغم اينكه دختر هم كفو خود را هنوز پيدا نكرده، به دليل فشارهاي مختلف با دختري ازدواج مي كند كه به او علاقه ندارد!». اين جمله درست نيست، البته شايد فردي با كوته فكري و تصميم اشتباه دچار اين معضل بشود ولي افرادي كه آگاهانه و با مشورت و تحقيق براي امر ازدواج خود پيش مي روند دچار اين موضوع نمي شوند به دليل زير :