راه های شاد زیستن

شادي و نشاط چه نسبتي با دين دارد؟ (قسمت اول)

شادى و نشاط، چه نسبتى با دين دارد؟ آيا دين شادابى را تقويت مى‏كند يا سبب ركود و خمود آن است؟
با توجه به منابع دينى، يعنى قرآن و سيره پيشوايان معصوم، دين اسلام موافق نشاط و شادى بوده، علاوه برآن كه آدمى را از تنبلى رهانده و سرزنده مى‏سازد؛ البته؛ اين شادى، افراطى و تفريطى نبوده، بلكه درچارچوب نگاه تعديلى قابل رهيابى است.

1. اسلام و نيازهاى اساسى انسان؛

راه های به دست آوردن نشاط جوانی

بهترين راه به دست آوردن نشاط جوانى چيست؟

رسيدن به نشاط و شادى دائمى بستگى به عوامل جسمانى دارد و هم عوامل روانى و شناخت. مادر اينجا به برخى از اين عوامل شادى و نشاط جوانى اشاره مى كنيم:
1. انگيزه: انگيزه نقش بسزايى در ايجاد نشاط و انرژى دارد. بايد سعى كنيم انگيزه هاى ما درونى باشد نه عوامل بيرونى مثل تشويق و پاداش، زيرا عوامل بيرونى متغير است و كسى كه انگيزه هايش را به اين عوامل وابسته كند، نمى تواند شادى و نشاط خود را طولانى كند. مراد از انگيزه درونى، رسيدن به كمال انسانى و شكوفا شدن تمام استعدادهاى آدمى است.

می خواهم شاد باشم

می خواهم شاد باشم و احساس افسردگى نكنم. چيكار كنم؟

پرسشگر گرامي، خوشحاليم كه شما مخاطب ما هستيد. اميدواريم راهنماي خوبي در رابطه با اين موضوع براي شما باشيم.
دوست بزرگوار، براي حل يك مشكل، لازم است كه ابتدا آن مشكل، به صورت كامل تعريف گردد و ريشه ها و زمينه هاي مشكل رديابي شوند. بنابراين درباره مشكل شما، چنانچه به سوالات زير پاسخ مي داديد، مطلب كاملتري از ما دريافت مي كرديد.

مدرسه شاد

چگونگي شاداب سازي مدارس با توجه به فرهنگ اسلامي

ايجاد نشاط و شادابي يكي از مؤثرترين راه ها براي افزايش بهداشت رواني در جامعه است، مدرسه بعنوان يك نهاد مي تواند با بوجود آوردن زمينه ها و برنامه هايي باعث هر چه شاداب كردن جامعه شود. اگر در مدرسه شوق زندگي كردن بوجود آيد خود به خود اثرگذار بر جامعه خواهد بود. انسان هاي شاد زندگي خود را تحت كنترل دارند، مسئوليت پذيرند، هدفمند هستند، ديد مثبت به زندگي دارند.

اسلام و شادی

از نظر قرآن و روايات راه هاي شاد زيستن انسان چيست و با رعايت كدام اصول مي توان زندگي شادي داشت؟

پاسخ:
پرسشگر محترم در جواب سوال مفید و کاربردی شما در خصوص شادي در اسلام، مقاله اي از برخي محققان نهاد رهبري را به شما ارئه می دهیم، كه اميد است مورد استفاده قرار بگيرد و پاسخ گوي سوال شما باشد.
اسلام و زندگي: به طور كلي اسلام يك مكتب انسان ساز است و با هدف تربيت انسان در يك بستر كاملا معتدل و مناسب با موضوعات زندگي برخورد مي كند .بايد توجه نمود طرح مسئله غم و شادي در آموزه هاي ديني به دور از استراتژي كلي آن نسبت به انسان نيست.