تعارض همسران

از کجا بفهمم شوهرم دوستم دارد؟

یکساله که عروسی کردم. می ترسم شوهرم منو دوست نداشته باشه. از کجا می تونم بفهمم که شوهرم منو واقعا دوست داره؟ ممنون از سایتتون.

«بالاترين پيماني كه مي توانيم با همسر خود ببنديم اين است : بيا تا ابد، اعتماد بين ما حاكم باشد.»
از مكاتبه تان با ما، كه نشانگر اعتماد شما به اين مركز است خرسنديم و خوشحاليم مخاطبمان فردي است كه در مواجهه با دغدغه هاي ذهني اش، اقدام به مشاوره خواهي مي كند. اين را بدانيد كه يكي از نشانه هاي افراد عاقل و پويا، كسب آگاهي در زمينه هاي مورد نياز است. به خاطر اين فهم زيبا به شما تبريك گفته و اميدواريم راهنماي خوبي برايتان باشيم.

همسرم با حجاب داشتن، مشکل دارد ...

همسرم با حجاب داشتن، مشکل دارد؛ قبل از ازدواج با همسرم يكي از شرايطي را كه تعيين نمودم حجاب داشتن ايشان بود كه قبول نمودند، ولي بعد از عقد از انجام اين كار سر باز زدند و علت آن را اينگونه عنوان كردند كه در زمان قبل از عقد فكر مي كردند بتوانند اين كار را انجام دهند ولي الان توانايي اين كار را ندارند. در حال حاضر هم كه مدتي مي گذرد بيان مي كنند كه اين مساله شخصي است و من به عنوان همسر ايشان حق اظهار نظر در پوشش ايشان را ندارم. با توجه به شرح فوق، نمي دانم كه چگونه با ايشان رفتار نمايم؟ آيا آزادي شخصي ايشان را حفظ كنم و آيا چون حجاب واجب است بايد از ايشان جدا شوم؟ از لحاظ قانوني، حمايتي براي بنده وجود دارد كه بتوانم از آن طريق اقدام نمايم. راهنمایی کنید لطفاً.

پرسشگر گرامي؛ احساس مسئوليت و توجه شما به مسائل ديني و مذهبي به خصوص لزوم رعايت ارزش‏ها و هنجارهاى دينى و اخلاقى در بحث رعايت حجاب قابل تقدير و تحسين است. از اينكه به ما اعتماد كرده و مشكلتان را با ما درميان گذاشته ايد از شما متشكريم.

شوهر بد دهن و بد اخلاق

خانمي 35 ساله هستم با دو بچه. شوهرم بد دهن و بد اخلاق است و به هر بهانه اي دعوا مي كند چند روزي خوب است و دوباره به هر بهانه اي دعوا راه مي اندازد. من به خاطر اینکه دعوا نشود و سر و صدا راه نیفتد و از ترس آبروم باهاش حرف نمي زنم، اما قهر هم نيستم. خواستم بدانم كار من درست است؟ لطفاً راهنماییم کنید.

پرسشگر گرامي؛ از حسن اعتمادتان به مشاوران اين مركز كه باعث گرديده در اولين تماس خود با پرسمان، مسائل مهم زندگي خود را با ما در ميان بگذاريد، سپاسگزاريم.
احساستان را از زندگي در شرايطي كه برايمان ترسيم نموديد كاملاً درك مي­نماييم. شايد هيچ چيزي به اين اندازه براي يك زن آزار دهنده نباشد كه مجبور باشد در فضايي زندگي نمايد كه همسرش احترامش را حفظ نكند.
به هر حال اميدواريم خداوند آرامشي را به شما هديه نمايد تا آنچه را كه نمي ­توانيد تغيير دهيد، بپذيريد و شهامتي ارزاني تان نمايد كه آنچه را مي­ توانيد تغيير دهيد، تغيير دهيد و دانشي كه تفاوت آن دو را بدانيد.

خشونت شوهر

شوهرم بهانه گیری می کند و تندی می کند. در زندگی احساس بدبختی می کنم. لطفا راهنماییم کنید.

پرسشگر گرامي؛ احساستان را از زندگي در شرايطي كه برايمان ترسيم نموديد كاملاً درك مي‌نماييم. شايد هيچ چيزي به اين اندازه براي يك همسر آزار دهنده نباشد كه مجبور باشد در چنين فضايي زندگي نمايد؛ امّا اگر به دقّت بنگريد، درخواهيد يافت شما تنها فردى نيستيد كه با اين مسائل در خانواده خود به ويژه در دوران آغازين زندگي مشترك مواجه هستيد؛ متأسفانه زوج هاي جوان بسياري از مسأله مشابه شما رنج مي‌برند؛ لذا آن را به عنوان يك مسأله ببينيد نه يك معضل و مشكل لاينحل كه بخواهيد در مقابل آن كم بياوريد.

اگر زني را دزديده و به زور با او زنا انجام داده باشند ...

اگر زني را دزديده و به زور با او زنا انجام داده باشند (تجاوز) و شوهرش او را پيدا كند، بايد با او چكار كند؟ خدا رو شکر من درگیر این موضوع نشدم ولی می خواهم جوابش را بدانم. خیلی ممنون.

پرسشگر گرامی؛ خوشحالیم كه چنين اتفاقي براي شما نيفتاده است. در ادامه مطالبي در اين مورد تقديمتان مي‌كنم.
عشق، صداقت در رفتار و خوش‏بيني معيارهاي لازم براي داشتن يك زندگي سالم هستند كه در زير سايه شك نابود مي‌شوند. خداوند مهربان انسان را آفريد و به او قدرت انديشيدن و درست تصميم گرفتن را عطا فرمود تا در زندگي به مدد عقل و درايت خويش، راه درست را بپيمايد اما وقتي زير هجوم افكارو رفتارهاي منفي، قدرت تصميم‌گيري از بين مي‌رود؛ قلب پر از افكار شيطاني مي‌شود و ايمان در دل مي‌ميرد و فرد، زندگي را مي‌بازد.